CoD Vanguard porazka

Call of Duty to nie same sukcesy. Najgorzej przyjęte odsłony serii

Kajetan Węsierski | 20.07.2023, 21:30

Call of Duty to prawdopodobnie jedna z najpopularniejszych serii gier wideo na świecie. Nazwę kojarzą nawet osoby, które niespecjalnie mają do czynienia z tą branżą i… Cóż, nie ma w tym nic dziwnego. To marka, która przebiła się do mainstreamu i właściwie dla wielu osób może stać się swoistym synonimem. Sam znam wiele osób, które pod stwierdzeniem „idę grać w grę” rozumieją wyłącznie „granie w COD-a”. 

Popularność nie wzięła się jednak znikąd - wynika z obecności na świeczniku od wielu lat, a przy tym zapewniania naprawę wysokiego poziomu zabawy. Przez cały okres istnienia serii pojawiało się wiele znakomitych produkcji - zarówno tych nastawionych na multiplayer (jak Warzone), jak i takich kładących nacisk na kampanię (Modern Warfare), czy oferujących zupełnie odświeżenie w kontekście strzelanin (Black OPS). 

Dalsza część tekstu pod wideo

Dziś jednak nie chcę zajmować się tym, co w serii najlepsze. Można by się bowiem o tym naprawdę solidnie rozpisać, albowiem niejednokrotnie deweloperzy, na których padało wyprodukowanie kolejnych odsłon, spełniali oczekiwania tłumów. W niniejszym tekście chciałbym przedstawić te produkcje spod szyldu Call of Duty, które miały najgorszy odbiór. Skupić się na tych, które oceniane są najgorzej! Tak więc… Do rzeczy! 

Call of Duty Classic

Pierwsze na naszej liście jest odświeżenie oryginalnej gry Call of Duty, która została wydana w 2003 roku przez Infinity Ward. Remake został stworzony przez doskonale znaną załogę z Raven Software i ukazał się w 2009 roku. Produkcja ukazała się na konsolach PlayStation 3 i Xboksach 360, a jej odbiór był… Cóż, dość przeciętny. Największym zarzutem był fakt, że w gruncie rzeczy nie dostaliśmy jakości, jakiej mogliśmy oczekiwać po odnowieniu. 

Call of Duty: Vanguard

Następny projekt w zestawieniu został stworzony przez Sledgehammer Games i wydany przez Activision w 2021 roku. Gra została osadzona w realiach II wojny światowej i oferowała zarówno tryb fabularny, jak i rozgrywkę wieloosobową. Całkiem spore rzesze gracze narzekały na problemy z optymalizacją gry na niektórych platformach, a także na skrajny brak innowacji. A będąc bliżej prawdy - na niemal identyczne rozwiązania, jak wcześniej. 

Call of Duty: Strike Team

Kolejny tytuł został opracowany przez The Blast Furnace i wydany w 2013 roku. Gra była dostępna wyłącznie na platformach iOS i Android. A już chyba to może zdradzać, że mieliśmy do czynienia z mobilnym spin-offem. Wady, na które często zwracano uwagę, to problemy z responsywnością postaci w kontekście sterowania i spore ograniczenia wynikające ze sprzętów, na jakich pozycję wydano. 

Call of Duty: Black Ops Zombies

Call of Duty: Black Ops Zombies został stworzony przez Treyarch i opublikowany niemal dwanaście lat temu, a więc w 2011 roku. Gra, podobnie jak poprzednia na naszej liście, była dostępna mobilnie - tym razem na systemach iOS, Android i Windows Phone. I choć pomysł z naciskiem na zombiaki był niezły, to problemy z płynnością rozgrywki oraz brak zróżnicowania poziomów sprawiały, że oceny były biedne. 

Call of Duty 3

Kolejna gra z rzędu stworzona przez Treyarch, ale tym razem pełnoprawna - ukazała się bowiem na PlayStation 2, PlayStation 3, Xbox i Xbox 360. Akcja produkcji wydanej w 2006 roku rozgrywa się w czasie II wojny światowej, skupiając się głównie na wydarzeniach związanych z inwazją aliantów na Normandię. Wady, na które często zwracano uwagę, to bardzo okrojony tryb fabularny, a także dość częste problemy z płynnością animacji. 

Call of Duty: Ghosts

Następny projekt w zestawieniu to dzieło Infinity Ward z 2013 roku. Akcja gry toczy się w alternatywnej rzeczywistości, gdzie siły specjalne Ghosts walczą ze znacznie bardziej licznymi siłami narodowymi. I choć brzmi to nieźle, to w praktyce dość mocno odstawało od kampanii, które serwowano nam w minionych latach. Co więcej, tryb multiplayer sprawiał wrażenie zrobionego „po łebkach”, co tylko dolewało oliwy do i tak rozpalonego mocno ognia. 

Call of Duty: Heroes

Call of Duty: Heroes to… Gra strategiczna! Tak jest, o czy Was nie mylą! Pozycja przygotowana została przez Faceroll Games i opublikowana na iOS oraz Androidach w 2014 roku. Założenie było dość ciekawe - gracze mieli za zadanie budować własne bazy i powiększać oddziały żołnierzy. Pomysł zdecydowanie był, niestety dość marnie przekuł się na praktykę, albowiem całość bardzo szybko robiła się monotonna. 

Call of Duty: Roads to Victory

Wchodzimy na niechlubne podium! Roads to Victory został stworzony przez Amaze Entertainment i wydana na kultowe PlayStation Portable w 2007. Mogliśmy wcielać się tam w żołnierzy walczących na różnych frontach II Wojny Światowej i dać się wciągnąć niesamowicie intensywnej rozgrywce. Cóż, moglibyśmy, gdyby nie liczne wady. Sam nigdy nie ukończyłem tej produkcji, albowiem skopane SI wrogów i błędy graficzne dość mocno irytowały. 

Call of Duty: Modern Warfare 3 - Defiance

A słyszeliście kiedyś o Call of Duty: Modern Warfare 3 - Defiance? To tytuł, który został stworzony przez n-Space i wydany na Nintendo DS. Jest to spin-off serii Modern Warfare, osadzony w tym samym uniwersum, ale oferujący zupełnie inny tryb fabularny, niż ten, który mogliśmy poznać na większych sprzętach. I powiem szczerze - na tych samych urządzeniach mogłoby się to udać, ale ograniczenia NDS były nie do przeskoczenia. 

Call of Duty: Black Ops Declassified

Na samym końcu  Black Ops Declassified został stworzony przez Nihilistic Software i wydany w 2012 roku. Gra była dostępna na konsoli PlayStation Vita i niestety podzieliła los wielu innych. Akcja rozgrywa się w świecie zaprezentowanym nam w Black Ops i oferuje tryb fabularny (bardzo krótki) oraz rozgrywkę wieloosobową (słabo zoptymalizowaną). Niestety nie jest to coś, co fani COD-a wspominają z uśmiechem. 

Kajetan Węsierski Strona autora
Gry są z nim od zawsze! Z racji młodego wieku, dojrzewał, gdy zdążyły już zalać rynek. Poszło więc naturalnie z masą gatunków, a dziś najlepiej bawi się w FIFIE, produkcjach pełnych akcji oraz przygód, a także dziełach na bazie anime i komiksów Marvela. Najlepsza gra? Minecraft. No i Pajączek od Insomniac Games.
cropper