Reklama
LA NOIRE

10 najlepszych gier detektywistycznych. Najmocniejsze cyfrowe kryminały, gdzie prowadzimy śledztwa

Bartosz Dawidowski | 23.07.2023, 09:02

Detektywistyczne motywy cieszą się niezmiennie wielką popularnością w książkach i filmach, a to zainteresowanie chętnie wykorzystują również twórcy gier wideo. Przed wami wybór 10 najlepszych interaktywnych tytułów z konsol i PC, gdzie prowadzimy dochodzenia w sprawie morderstw i innych przestępstw.


The Painscreek Killings

Dalsza część tekstu pod wideo

The Painscreek Killings to w największym skrócie tytuł od fanów dla fanów. Grupa zapalonych fanów książkowych kryminałów zrobiła świetną produkcję dla wszystkich miłośników rzeczonego gatunku. W tej przygodówce ukazywanej w ujęciu kamery FPP wcielamy się w młodą dziennikarkę, która zajmuje się sprawą śmierci mieszkańców tajemniczego miasteczka. To w zasadzie "symulator chodzenia", ale niech was to nie odwiedzie od spróbowania w nim sił. Rzecz została wykonana na najwyższym poziomie, z doskonale zaprojektowanymi logicznymi wyzwaniami i mocną fabułą.

The Wolf Among Us

Autorzy znakomitego The Walking Dead wspięli się w The Wolf Among Us na wyżyny swoich możliwości. Gra Telltale z 2013 roku, bazująca na serii komiksów "Fables" Billa Willinghama (a w zasadzie stanowiąca do nich prequel), zapewnia fascynującą, dojrzałą fabułę, bardzo ładną grafikę, wyglądającą jak ożywiony komiks i masę niesamowitych pomysłów w serii 5 epizodów/rozdziałów tej kryminalnej historii. Śmiało można powiedzieć, że to najlepsze dzieło w historii zespołu Telltale.

Gamedec

Gamedec to polska produkcja, w której wcielamy się w prywatnego detektywa badającego przestępstwa popełniane nie w realu, lecz w wirtualnych światach, w cyberpunkowej, dystopijnej Warszawie, znanej z książek Marcina Przybyłka. Niezwykle to ciekawa opowieść, w którą zagramy obecnie nie tylko na PC, ale również na PS5 oraz Switch.

Pentiment

Autorzy Fallout: New Vegas stworzyli niedawno grę kojarzącą się pod względem swojego charakteru z książką "Imię róży" Umberto Eco. To przygoda rozgrywająca się w XVI-wieku, opowiadająca o śledztwie prowadzonym sprawie serii morderstw, które prowadzimy. Znakomite dialogi, śliczna oprawa 2D i naprawdę ciekawa fabułą to główne zalety błyskotliwego Pentiment, które można zaliczać do jednej z najlepszych gier 2022 roku.

Sherlock Holmes: Crimes and Punishments

Dla fanów klimatów detektywistycznych i kryminałów wszystkie odsłony serii Sherlock Holmes od zespołu Frogwares są warte sprawdzenia. Spośród całej marki najlepszą odsłoną jest moim zdaniem Crimes and Punishments z 2014 roku. Gra wyróżnia się znakomitą, trzymającą w napięciu fabułą, którą można poprowadzić w kilku kierunkach, przykładowo oskarżając niewinne osoby i wciąż mogąca się podobać, pomimo już prawie 10 lat na karku, grafiką.

Disco Elysium: The Final Cut

Disco Elysium nie jest typową grą detektywistyczną. Co prawda wcielamy się w tym RPG pozbawionym tradycyjnych walk w gliniarza z misją prowadzenia dochodzenia w sprawie pewnego morderstwa, ale ciężar gameplayowy został tu przesunięty ze zbierania dowodów i poszlak na eksplorację psychiki głównego bohatera, który jest alkoholikiem z masą problemów. Gra oferuje przy tym scenariuszu, który można nazwać arcydziełem, z być może najlepiej napisanymi dialogami w historii RPG i przygodówek (bo to taka osobliwa fuzja tych dwóch gatunków). Disco Elysium skłania do refleksji swoją głębią, ale potrafi jednocześnie często bawić, zachwycając stylem realizmu magicznego, kojarzącego się chociażby z prozą Gabriela Marqueza.

LA Noire

LA Noire może nie było przełomem w jakości gier, na jaki kreował go wydawca Rockstar Games. Mimo wszystko australijskie Team Bondi wykonało kawał dobrej roboty przy tej detektywistycznej pozycji, w której wcielamy się w śledczego Cole'a, działającego w Los Angeles w 1947 r. Zabawa zaczyna się od prób rozpracowania grupy handlującej morfiną, ale szybko nabiera tempa - protagonista wchodzi na trop znacznie grubszych szych półświatka, mających powiązania z prominentnymi postaciami Los Angeles. W grze nie brakuje świetnie wykonanych przesłuchań i kilku opcji do podjęcia ważnych decyzji, dzięki czemu można nawet aresztować niewinne osoby. Obecnie najlepiej zagrać w ten tytuł inspirowanymi filmami noir na PS4 lub XOne (edycja z listopada 2017 roku). Niestety wydanie pecetowe z 2011 roku ma problemy z działaniem pod Windows 10 a przy okazji cierpi na trochę bugów.

The Case of the Golden Idol

Grafika 2D w The Case of the Golden Idol pozostawia trochę do życzenia. Niech was to jednak nie odciągnie do zagrania w tę fenomenalnie mocną przygodówkę, z mocnym naciskiem na motywy detektywistyczne. The Case of the Golden Idol wyróżnia się stopniem swobody w prowadzeniu naszych śledztw. W tym zachwalanym tytule, z akcją osadzoną w XVIII-wieku, używamy dedukcji w celu odtworzenia zdarzeń w dwunastu morderstwach - z zaskakująco wysokim stopniem swobody. Średnia na poziomie 98% na Steam mówi sama za siebie!

Judgment

Dosyć nieoczekiwanie spin-off Yakuzy okazał się być jedną z mocniejszych gier detektywistycznych w historii. Judgment oferuje masę działań rodem z policyjnego kryminału. Jako główny bohater przykładowo próbujemy wyciągać informacje od świadków i podejrzanych, przeczesujemy sceny zbrodni w poszukiwaniu wskazówek i dowodów. Fabuła, która jest bardziej mroczna, utrzymana w trochę poważniejszym tonie niż seria Yakuza, również daje radę aż miło a grafika jest świetna.

Return of the Obra Dinn

Return of the Obra Dinn to opowieść detektywistyczna od twórcy Papers, Please osadzona w XIX-wieku. W tytule wcielamy się w bohatera, który ma rozwiązać zagadkę śmierci całej załogi tytułowego okrętu, który odnalazł się po 5 latach z samymi trupami na pokładzie. Protagonista do rozwikłania zagadki używa urządzenia "Memento Mortem", które w magiczny sposób ukazuje kilka sekund przed śmiercią danego nieszczęśnika. Dzięki tak ciekawej mechanice tytuł zmienia się w coś w rodzaju bardzo wyrafinowanej gry logicznej, okraszonej staroszkolną, monochromatyczną oprawą wizualną.

Bartosz Dawidowski Strona autora
Dla PPE pisze nieprzerwanie od momentu założenia portalu w 2010 roku. Przygodę z interaktywną rozrywką zaczynał od gier na kasetach magnetofonowych, by później zapałać miłością do Amigi i PlayStation. Wciąż tęskni za złotą erą najlepszych japońskich RPG-ów z lat 90. Fan strategii, gier oferujących symulacyjne elementy i bogatą immersję. Miłośnik lotnictwa w każdej postaci.
cropper