Square Enix

SQUARE ENIX, czyli kwadratowi i gry, które wydali a o których prawdopodobnie nie słyszałeś

Łukasz Musialik | 12.08.2023, 11:00

Trochę się naszperałem w sieci, bo wbrew pozorom nie są to często publikowane dane, a jak już to w formie tabelek, z których niewiele umiem odczytać. Ale z tego co udało mi się ustalić to średni budżet produkcji gry AAA (czyli najwyższej jakości) wynosił w 2022 roku około 200 milionów dolarów, z czego około 80-100 milionów dolarów przeznaczano na marketing, a to stanowi połowę całego budżetu. Patrząc na takie sumy, można chwycić się za głowę! Square Enix także liczy pieniądz, rozdzielając go na studia i gry, które mają największą szansę na sukces rynkowy. Ma przecież inwestorów, jest notowana na giełdzie, odpowiada za pracowników i tego rodzaju sprawy. To duża odpowiedzialność. 

A przecież japońska firma to jedna z największych w branży gier wideo, znana przede wszystkim z takich serii jak Final Fantasy, Kingdom Hearts czy Dragon Quest. Jednak w swoim portfolio ma także wiele innych tytułów, które nie zdobyły takiej popularności, a sądzę, że na nią zasługują - na większą uwagę. Postanowiłem więc wspomnieć o kilku tytułach, które kwadratowi wydali, a o których prawdopodobnie nie słyszeliście. Grzechem byłoby przemilczeć ich istnienie… i nie zagrać.  

Dalsza część tekstu pod wideo

Oninaki (PS4, Nintendo Switch i PC)

Oninaki jest grą akcji RPG akcji. Opowiada historię Kagachiego, strażnika, który pomaga duszom w odrodzeniu się w kolejnym życiu. Gra łączy elementy eksploracji, walki i fabuły, przenosząc gracza między światem żywych, a zaświatami. Korzystamy w tym celu z narzędzi duchowych, które nadają Kagachiemu specjalne umiejętności i odpowiadają za styl podczas toczonych pojedynków. Gra ma ciekawą i dojrzałą oprawę graficzną i artystyczną, która podkreśla kontrast między dwoma światami. To emocjonalna i pełną zwrotów akcji historia, która odkrywa prawdę o cyklu reinkarnacji i przeszłym życiu Kagachiego. 

Oninaki została wyprodukowana przez studio Tokyo RPG Factory, które należy do firmy Square Enix. Studio to specjalizuje się w tworzeniu gier RPG inspirowanych klasycznymi tytułami z lat 90. Wśród ich poprzednich gier są kolejne warte uwagi tytuły -  I am Setsuna i Lost Sphear. Oninaki jest ich trzecią grą i różni się od poprzednich pod względem rozgrywki i klimatu. Gra jest bardziej nastawiona na akcję z poważną narracją, bo i tło historii jest tu poważniejsze  - fabuła skupia się na religii, śmierci, życiu po śmierci i ewentualnym wskrzeszeniu. 

Drakengard 1, 2 i 3 (PS2, PS3)

Drakengard to świetna gra akcji (łączy w sobie walkę na ziemi i w powietrz) z elementami japońskiego RPG-a. Gra opowiada o wojnie religijnej między dwiema frakcjami - Unią i Imperium - i losach Caima, wygnanego księcia Unii, który zawiera pakt z czerwonym smokiem Angelusem, aby razem powstrzymać Imperium przed zniszczeniem magicznych pieczęci, które utrzymują świat w równowadze. Gra ma ciemną i brutalną historię, która zawiera wiele zaskakujących zwrotów akcji i alternatywnych zakończeń. Warto więc być uważnym. Spadkobiercom serii i jednocześnie jej spin-offem jest dobrze wszystkim znany Nier, Nier: Automata i Nier Reincarnation.

Drakengard został stworzony przez studio Cavia, które specjalizowało się w tworzeniu gier akcji. Pomysł na grę narodził się z połączenia dwóch popularnych serii gier - Dynasty Warriors i Ace Combat. Producentem gry był Takamasa Shiba, a reżyserem Yoko Taro, który później stworzył serię Nier. Muzykę do gry skomponowali Nobuyoshi Sano i Takayuki Aihara. Gra doczekała się dwóch kontynuacji - Drakengard 2 i Drakengard 3 - oraz spin-offu - Nier - który rozgrywa się w alternatywnej linii czasowej po jednym z zakończeń Drakengard.

The World Ends With You (iOS, Android, Nintendo DS i Nintendo Switch)

The World Ends With You to gra łącząca elementy akcji, fabularnej i urban fantasy. Powstała dzięki współpracy między Square Enix, a studiem Jupiter na Nintendo DS w 2007 roku. Później przeportowano ją na systemy iOS i Android, aby trafić z już ulepszoną grafiką na Nintendo Switch. Akcja gry toczy się we współczesnej dzielnicy Shibuya w Tokio, gdzie grupa nastolatków zostaje zmuszona do wzięcia udziału w tajemniczej grze, która zadecyduje o ich losie. Gra ma unikalny styl graficzny i ścieżkę dźwiękową, które odzwierciedlają młodzieżową kulturę i modę Shibuya. 

Tytuł wykorzystuje wiele funkcji Nintendo DS, takich jak podwójne ekrany, ekran dotykowy i mikrofon. Historia The World Ends With You podąża za Neku Sakurabą, samotnikiem, który budzi się w Shibuya, nie pamiętając, kim jest ani jak się tam dostał. Wkrótce odkrywa, że bierze udział w Grze Żniwiarzy, w śmiertelnym konkursie, który trwa siedem dni. Jeśli mu się nie uda, zostanie wymazany z życia, jak gdyby w ogóle nie istniał. Po drodze spotykasz innych uczestników zabawy. Rozgrywka podzielona jest na dwie części: eksplorację oraz walkę. Podczas eksploracji gracz może eksplorować Shibuyę i wchodzić w interakcje z różnymi postaciami i przedmiotami. Gracz może również dostosować wygląd i umiejętności Neku, wyposażając go w przypinki, ubrania i akcesoria, które wpływają na jego statystyki i umiejętności. Gracz może również skanować otoczenie, aby czytać ludziom w myślach ludzi, znajdować ukryte przedmioty lub toczyć bitwy. 

Harvestella (PC i Nintendo Switch)

HARVESTELLA to gra łącząca elementy akcji, RPG i symulacji życia na farmie. Fabuła osadzona jest w świecie, w którym katastrofa zwana Quietus z każdą zmianą pór roku zagraża życiu na planecie. Głównym bohaterem jest rolnik, który budzi się podczas katastrofy. Łączy siły z innymi sojusznikami, aby powstrzymać Quietus i odkryć prawdę o stworzeniu świata.

Gra oferuje różnorodne aspekty rozgrywki, takie jak eksploracja, walka, rolnictwo, gotowanie, łowienie ryb i budowanie relacji. Gracz może dostosować wygląd, umiejętności i wyposażenie bohatera, używając różnych przypinek, ubrań i akcesoriów. Wbrew pozorom uprawianie roślin, hodowanie zwierząt i gotowanie jedzenia jest całkiem przyjemne i wciąga na długie godziny. Poza tym można wchodzić w interakcje z różnymi postaciami i tworzyć z nimi więzi, co może prowadzić do różnych zakończeń. W grze toczymy też walki (ATB), zdobywając cenne doświadczenie. Kolorowy i żywy styl graficzny kontrastuje z mroczną i dojrzałą historią. Zawsze jest co robić, a zakończenie gry zajmie nam długi godziny.

The DioField Chronicle ( PS5, PS4, Xbox Series X|S, Xbox One, Nintendo Switch i PC)

W 2022 roku Square Enix wydało kilka niesamowitych gier strategicznych. Na przykład, TRIANGLE STRATEGY i Tactics Ogre: Reborn zapewniły graczom niezwykle dogłębne turowe, izometryczne bitwy. Dużo mniej znanym, ale jakże dobrym tytułem jest The DioField Chronicle, strategiczna gra RPG, która jest kroniką epickiej opowieści o wojnie i honorze.

Osadzona w wyjątkowym i pięknym świecie, łączy w sobie wpływy fantasy, średniowieczne i współczesne czasy. The DioField Chronicle reprezentuje nowy rodzaj gry strategicznej - taki, w której będziesz zręcznie podejmować decyzje dotyczące życia lub śmierci w trakcie trwania walki. System bitew opiera się na "Real-Time Tactical Battle" (RTTB), w którym zamiast czekać na swoją kolej, twoje jednostki i wróg będą prowadzić działania w czasie rzeczywistym, co oznacza, że często będziesz musiał wydawać decydujące rozkazy, wykonywać ryzykowne manewry i maksymalnie wykorzystać specjalne zdolności swoich jednostek, aby uzyskać istotną przewagę nad wrogami.

To, co wyróżnia grę jeszcze bardziej, to piękna grafika. Poza tym brzmi równie dobrze, jak wygląda, dzięki miłej dla ucha ścieżce dźwiękowej autorstwa Ramina Djawadiego i Brandona Campbella (znanego z Gry o tron). Na każdej platformie dostępne jest demo, więc przed zakupem można wypróbować grę i ocenić jej wartość samemu - do czego szczerze zachęcam.

Podsumowanie 

Jak widać, gry Square Enix nie ograniczają się tylko do najbardziej znanych serii. Firma ma wiele innych propozycji dla fanów różnych gatunków gier - choć najczęściej będą to jRPG. Niestety, jak już wspomniałem na początku, nie wszystkie z nich doczekały się odpowiedniej promocji i rozgłosu. Być może dlatego, że firma skupiała się na swoich flagowych produktach, których zarówno produkcja, jak i promocja kosztuje. Niemniej warto sprawdzić i dać szansę mniej znanym tytułom. A co Wy polecacie?

Źródło: własne
Łukasz Musialik Strona autora
Pasjonat gier od samego dzieciństwa, kiedy to swoją pierwszą konsolę dostał od rodziców. Od tamtej pory zafascynowany grami i ich światem, ponieważ jako dorosły uważa, że to nie tylko rozrywka, ale także sztuka, która może nas uczyć, inspirować i poruszać emocje. Nieustannie poszerza swoją wiedzę i doświadczenie w dziedzinie gier i konsol, aby móc dostarczać innym jak najbardziej wartościowe treści.
cropper