RTS Game

RTS umarło? Niekoniecznie! Sprawdź najlepsze gry z tego gatunku, jakie możesz ograć w 2023 roku

Łukasz Musialik | 13.08.2023, 15:00

Gry RTS, czyli strategie czasu rzeczywistego, to jeszcze kilka lat temu jeden z najpopularniejszych gatunków gier komputerowych, zwłaszcza na PC. Zażądasz swoimi zasobami, budujesz bazy, rekrutujesz jednostki, aby utrzymać pokój lub prowadzić bitwy z przeciwnikami właśnie w czasie rzeczywistym. Niewątpliwie gatunek RTS wymaga od graczy szybkiego myślenia, planowania i podejmowania decyzji pod presją. Niektórzy reprezentanci tego typu wyznają zasadę, aby rozgrywka była skomplikowana i trudna, inne są bardziej przyjazne dla początkujących i casualowych graczy. 

Choć przez lata gatunek ten tracił mocno na znaczeniu, głównie na skutek innych bardziej widowiskowych gier. Obecnie można zaobserwować wzrost zainteresowania RTS-ami, co widać po obecnych i nadchodzących tytułach, których nie jest tak mało, jakby mogło się nam wydawać. Przyjmy się bliżej grom, które potwierdzają, że gatunek ten nie tylko nie umarł, ale i ewoluował, czerpiąc garściami z pomysłów, jakie pojawiły wśród się deweloperów na przełomie ostatnich dziesięciu lat.

Dalsza część tekstu pod wideo

Company of Heroes 3 (2023)

To najnowsza część znanej serii gier RTS osadzonych w realiach II wojny światowej. Gracze mogą wziąć udział w historycznych kampaniach na froncie zachodnim i śródziemnomorskim, dowodząc wojskami alianckimi lub państw Osi.  Oferuje bogaty system taktyczny, który uwzględnia m.in. teren, pogodę, morale i niszczenie otoczenia. Każdy krok musi być więc wcześniej dokładnie zaplanowany, bo gra niewiele wybacza. Jak większość RTS-ów, tak i tu producenci postanowili wprowadzić tryb wieloosobowy, w którym można rywalizować z innymi graczami lub współpracować z nimi (jak kto woli). Nie grałeś? Nadrób koniecznie.

Starship Troopers: Terran Command (2022)

To gra osadzona w uniwersum filmów Starship Troopers, w których ludzkość toczy wojnę z kosmicznymi insektami zwanymi Arachnidami. Gracze dowodzą oddziałami Piechoty Mobilnej. Muszą wykonywać różne misje na nieprzyjaznych planetach. Gra ma atrakcyjną grafikę i dynamiczną akcję, a także ciekawą fabułę i wiele rodzajów jednostek do wykorzystania. Jeden z ciekawszych RTS-ów do ogrania, zwłaszcza jeśli ktoś uwielbia klimaty sci-fiction z lekkim humorem.

Age of Empires IV (2021)

To kontynuacja klasycznej serii gier RTS, która zna każdy. W Age of Empires IV gracze przechodzą przez różne epoki historyczne, rozwijając swoją cywilizację i walcząc z innymi przeciwnikami lub zawiązując dla siebie (tymczasowe) sojusze. Gra ma aż cztery kampanie fabularne i osiem grywalnych nacji, takich jak Anglia, Chiny, Mongołowie czy Delhi. Tytuł może pochwalić się także solidnym trybem wieloosobowym i edytorem rozbudowanym map. Gra zachowuje klimat i mechanikę poprzednich części, ale wprowadza też nowe elementy, takie jak system niszczenia budynków pod względem starości, czy możliwość budowania murów na dowolnym kształcie. Nowości, odnośnie poprzednich odsłon jest sporo. Jeżeli macie z tej listy wybrać choć jedną grę z gatunku RTS, to niech to będzie właśnie ten tytuł.

Warhammer 40,000: Dawn of War III (2017)

To trzecia odsłona serii gier RTS osadzonych w mrocznym uniwersum Warhammera 40,000. Gracze mogą wybrać jedną z trzech frakcji: Kosmicznych Marines, Orków lub Eldarów i wziąć udział w epickiej kampanii fabularnej lub trybie wieloosobowym. Gra łączy elementy klasycznych gier RTS z elementami MOBA, takimi jak: bohaterowie z unikalnymi umiejętnościami czy punkty kontrolne na mapie. Osobiście uwielbiam w niej elementy strategii turowej. Gra - jak na swoje lata -  wciąż cieszy grafiką i efektami specjalnymi.

Total War: Warhammer III (2022)

To kolejna część serii Total War, która tym razem przenosi graczy do fantastycznego świata fantasy Warhammera. Gracze mogą wybrać jedną z sześciu frakcji: Imperium Ludzi, Królestwo Kislevu, Kraina Chaosu, Królestwo Norski, Kraina Zmierzchu lub Wielkie Katay i prowadzić ich do dominacji nad światem. Gra składa się z dwóch trybów: strategicznego, w którym gracze zarządzają swoim imperium na mapie świata i taktycznego, w którym gracze dowodzą swoimi armiami w bitwach w czasie rzeczywistym. Gra ma również tryb kooperacyjny i rywalizacyjny przeznaczony dla dwóch graczy.

Homeworld 3 (2023)

To długo wyczekiwana kontynuacja kultowej serii gier RTS osadzonych w przestrzeni kosmicznej. Gracze, podobnie jak poprzedniej części będą kierować flotą statków kosmicznych, które muszą odnaleźć swoją ojczyznę i stawić czoła zagrożeniom ze strony wrogich ras. Nowa odsłona będzie miała dużo bardziej rozbudowany system zarządzania flotą, pozwalającą na modyfikowanie statków, rekrutowanie załogi, zbieranie zasobów i badanie nowych technologii. Możemy liczyć też na emocjonującą kampanię fabularną i świetny tryb wieloosobowy.

Iron Harvest (2020)

To gra RTS osadzona w alternatywnej rzeczywistości lat 20. XX wieku, w której świat jest podzielony na trzy frakcje: Polanię, Rosję i Saksonię. Gracze mogą dowodzić piechotą, czołgami, samolotami i gigantycznymi robotami bojowymi, które stanowią główną atrakcję gry. Gra ma trzy kampanie fabularne i tryb wieloosobowy, a także tryb kooperacyjny i rywalizacyjny dla czterech graczy. Gra ma również piękną grafikę i stylizowaną dieselpunkową oprawę artystyczną.

They Are Billions (2017)

RTS z elementami survivalu? A czemuż nie! They Are Billions to tytuł, w którym gracze muszą budować i bronić kolonii przed atakami tysięcy zombie. Gra ma dwa tryby: kampanię fabularną i tryb przetrwania, w którym gracze mają do dyspozycji losowo generowaną mapę, na której muszą przetrwać jak najdłużej. Wysoki poziom trudności i wymagania są dla niektórych wielkim sprawdzianem umiejętności - od sprawnego zarządzania zasobami, budowania umocnień i rozwijania technologii. Gra ma również klimatyczną oprawę graficzną i dźwiękową.

Ancestors Legacy (2018)

Gra inspirowana średniowiecznymi bitwami z udziałem Wikingów, Anglosasów, Niemców i Słowian. Gracze mogą wybrać jedną z czterech nacji i wziąć udział w czterech kampaniach fabularnych lub trybie wieloosobowym. RTS od polskiego studia skupia się na taktycznym dowodzeniu oddziałami, które odznaczają się własnymi umiejętnościami i cechami. Gra ma również realistyczną grafikę i fizykę, która pozwala na niszczenie otoczenia i wykorzystywanie terenu do swojej korzyści.

Halo Wars 2 (2017)

To druga część gry strategi czasu rzeczywistego osadzonej w uniwersum Halo, w której gracze mogą dowodzić wojskami UNSC lub Przymierza Banished na obcej planecie Ark. To jedna z moich ulubionych gier, choć ogólnie za grami z gościem w hełmie nie za bardzo przepadam. Gra ma świetną kampanie fabularną i kilka trybów wieloosobowych, takich jak Deathmatch, Dominację czy Blitz, w którym gracze używają kart do przywoływania jednostek na polu bitwy. Gra ma niezwykle dobrze dopracowaną obsługę pada. Poza tym wyróżnia się wykreowanym światem, niepowtarzalnym stylem graficznym i jeszcze lepszą muzyką. Czego chcieć więcej?

Podsumowanie

Niektórzy powołują się na fakt, że gatunek jako całość jest jednokierunkowy. Inni z kolei twierdzą, że jest to doświadczenie wieloosobowe, z którymi początkujący nie ma szans, zwłaszcza konkurując z osobami, które na RTS-ach złamały zęby. Może tytuły reprezentujące ten gatunek mają zbyt stromą krzywą uczenia się. Osobiście mam jednak inne zdanie. Jak dla mnie gry z gatunku strategii czasu rzeczywistego przeżywają coś w rodzaju „renesansu”, a więc ponownego rozkwitu, co pokazują wybrane przeze mnie tytuły. A w najbliższych miesiącach i latach życzyłbym sobie (i Wam, jako fanom gatunku), aby widoczny progres przerodził się w rewolucje, stawiając gatunek ponownie na nogi, jak miało to miejsce w latach 90. Chętnie poznam Wasze propozycję.

Źródło: własne
Łukasz Musialik Strona autora
Pasjonat gier od samego dzieciństwa, kiedy to swoją pierwszą konsolę dostał od rodziców. Od tamtej pory zafascynowany grami i ich światem, ponieważ jako dorosły uważa, że to nie tylko rozrywka, ale także sztuka, która może nas uczyć, inspirować i poruszać emocje. Nieustannie poszerza swoją wiedzę i doświadczenie w dziedzinie gier i konsol, aby móc dostarczać innym jak najbardziej wartościowe treści.
cropper