Reklama
własne

Co oglądać w weekend - Netflix, HBO MAX, Disney+, Skyshowtime, kina

Dawid Ilnicki | 06.10.2023, 20:57

Na Netflixie pojawi się w tym tygodniu zarówno kontynuacja znanego serialu, jak i kilka starszych produkcji. HBO MAX da dostęp zarówno do znanej serii historycznej, jak i ciekawego, nowego obrazu, a na Disney+ będzie można zobaczyć kolejną oryginalną superprodukcję. W kinach zaś dobrze czuć już porę roku, bo najgłośniejszą premierą będzie kontynuacja jednego z największych klasyków kina grozy.

W tym tygodniu przyglądamy się ofercie Netflixa, HBO MAX, Disney+, Skyshowtime i kin.

Dalsza część tekstu pod wideo

Netflix

Już w czwartek na Netflixie pojawią się nowe odcinki znanego serialu. Mowa o francuskim “Lupinie”, który doczekał się już dwóch części, złożonych w sumie z dziesięciu odcinków. Głównym bohaterem produkcji jest, zainspirowany postacią złodzieja-gentlemana - znanego z literatury i filmów - Arsene’a Lupina, Asane Diop, który w pierwszym sezonie przygotowuje precyzyjny plan zemsty na pewnej bogatej rodzinie, która wcześniej wrobiła w kradzież drogocennego naszyjnika jego ojca. W głównego bohatera wciela się, pamiętany za sprawą występu w “Nietykalnych”, Omar Sy. Trzecia część liczyć ma sobie siedem odcinków.

Od środy na stronie pojawi się również film “Nikt” zrealizowany na podstawie scenariusza Dereka Kolsteda. Trudno nie widzieć w nim zatem pewnej wariacji na temat niezwykle popularnej serii o Johnie Wicku, tym razem jednak opierającej się głównie na obsadzeniu w roli nieśmiertelnego zabójcy aktora, który teoretycznie w ogóle do niej nie pasuje. Mowa o Bobie Odenkirku, znanym głównie jako prawnik Saul Goodman w dwóch serialach Vince’a Gilligana. W tym dość nietypowym wcieleniu aktor sprawdza się jednak zaskakująco dobrze i nawet jeśli film nie wznosi się na tak wysoki poziom jeśli chodzi o choreografię walk, co seria z Keanu Reevesem, i tak jest tu na czym oko zawiesić.

Wśród nowych propozycji pojawi się świeży serial dla nastolatków, w którym gra - znana z tegorocznego horroru ”Mów do mnie!” Sophie Wilde. W serii “Wszystko, teraz!” wciela się w 16-latkę, która po długiej kuracji zaburzeń odżywiania wraca do swego środowiska z postanowieniem szybkiego nadrobienia tego, co straciła w czasie leczenia. Nową propozycją jest też thriller “Fair Play”, rozgrywający się w środowisku funduszy hedgingowych, z Phoebe Dynevor i Aldenem Ehrenreichem (ostatnio “Oppenheimer”) w rolach głównych. Nowością jest też koreański thriller “Balerina” od twórcy “The Call” Chung-hyun Lee.

Wśród dużo starszych produkcji, dodanych na stronę streamingowego giganta, uwagę zwracają dwie polskie produkcje. “Skazany na bluesa” Jana Kidawy Błońskiego stanowi próbę biografii Ryszarda Riedla, w którego wcielił się Tomasz Kot. Z kolei “Sztos 2” Olafa Lubaszenki to rzecz jasna kontynuacja hitu z 1997 roku, który wyszedł mniej-więcej tak jak większość obserwatorów się spodziewała. Na serwis trafia również dramat “Cztery dobre dni” z Glenn Close i Milą Kunis, a także średnio udany thriller science fiction “W nieskończoność” Antoine’a Fuqua, z Markiem Wahlbergiem i Chiwetelem Ejioforem w rolach głównych.

Wśród cotygodniowych premier dokumentalnych tym razem pojawi się serial “Beckham” pokazujący nieznane dotąd materiały filmowe, przeprowadzające widzów przez karierę jednego z najsłynniejszych angielskich piłkarzy: od skromnych początków po sam szczyt. Inną propozycją jest niemiecki “Pojedynek nad przepaścią”, opowiadający o dwójce alpinistów, próbujących pobić rekord szybkości wspinaczki w szwajcarskich Alpach.

HBO MAX

Wśród premier HBO MAX z tego tygodnia uwagę zwracają przede wszystkim dwa pierwsze odcinki serialu “Zimowy monarcha”, opartego na twórczości Bernarda Cornwella. Tego autora dobrze znają już ci, którzy oglądali serial BBC “Upadek Królestwa”. Głównym bohaterem tej serii był funkcjonujący w dwóch rzeczywistościach: saksońskiej i wikińskiej, Uhtred z Bebbanburga. Brytyjczyk w swych nowych powieściach tym razem zgrabnie połączył historię z mitami arturiańskimi; niestety oceny samej serii wskazują na to, że znów powieści są dużo lepsze od produkcji na nich opartej.

Z innych propozycji warto wymienić dwa tytuły. To po pierwsze film “Medusa Deluxe”, pokazywany już w tym roku w kinach. W zamierzeniu miał to być kryminał, ale wyszedł prawdziwy popis operatorski, w którym fabuła pełni rolę drugorzędną. Nadal warto go jednak zobaczyć, bo wygląda świetnie. W czwartek na serwis zostały dodane również nowe odcinki serialu “Nasza bandera znany śmierć”, który jest rzadkim w dzisiejszych czasach połączeniem serii przygodowej z komedią.

Disney+

Od środy na serwisie można już oglądać “Nawiedzony dwór”, kolejną w tym roku produkcję Disneya, która zaliczyła w tym roku klapę w box office. Budżet produkcji oszacowano na około 160 milionów dolarów, a zdołał on zarobić ledwie 113 milionów. Widowisko pomyślane jako komedio-horror wyróżnia się jednak bardzo ciekawą obsadą, bo zagrali w nim m.in. Owen Wilson, Rosario Dawson, Jamie Lee Curtis, Danny DeVito, Lakeith Stansfield i Jared Leto.

Skyshowtime 

Od niedzieli na serwisie można oglądać film “Kokainowy miś”, który był jedną z najbardziej intrygujących produkcji filmowych w tym roku. Scenariusz obrazu w reżyserii Elizabeth Banks został bowiem oparty na prawdziwych wydarzeniach, ale jednocześnie na tyle podrasowany, by jeszcze przed premierą jawić się jako najbardziej szalony projekt tego sezonu. W praktyce wyszło co najwyżej średnio, ale widowisko ma kilka dobrych momentów, dlatego można je sobie, bez większych oczekiwań, włączyć w wolnej chwili.

Kina

O tydzień przyspieszono, planowaną początkowo na drugi weekend październik, premierę najbardziej wyczekiwanego horroru 2023 roku. Jest to rzecz jasna “Egzorcysta: Wyznawca”, pierwsza część planowanej nowej trylogii, nawiązującej do słynnego dzieła, zmarłego w tym roku, Williama Friedkina z 1973 roku. Nieprzypadkowo stanowić on będzie sequel właśnie do tego obrazu, okrzykniętego zaraz po premierze najstraszniejszym filmem w historii. Reżyserem nowej produkcji jest David Gordon Green, który wcześniej w całkiem udany sposób odświeżył serię “Halloween”. Jeśli fakt ten ma być wskazówką tego jak będzie wyglądała nowa odsłona franczyzy, należy się spodziewać przede wszystkim powrotu dobrze znanych postaci, a choć w najnowszej odsłonie serii zabraknie Lindy Blair, pojawi się w niej Ellen Burstyn. Parę głównych bohaterów, ojca i córkę odtwarzają Leslie Odom jr. i Lidya Jewett.

Najważniejszą rodzimą premierą jest “Święto ognia” Kingi Dębskiej. Reżyserka tak znanych tytułów jak “Moje córki krowy” i “Zupa nic” tym razem przenosi na ekran znaną powieść Jakuba Małeckiego, opowiadając o losach dwóch całkowicie różnych od siebie sióstr. Film otrzymał wyróżnienia za debiut aktorski Pauliny Pytlak i drugoplanową rolę Kingi Preis na wspomnianym już festiwalu w Gdyni.

Nietypowym tytułem jest również “Disco Boy”, europejska koprodukcja, z polskim udziałem, który nie wyczerpuje się tylko za sprawą roli Roberta Więckiewicza. Obraz w reżyserii włoskiego reżysera Giacomo Abbruzzese opowiada o białoruskim emigrancie, który przedostaje się do Francji z myślą o tym, by wstąpić do Legii Cudzoziemskiej i tym samym zyskać obywatelstwo. Ilustrowany świetnymi zdjęciami i dobrze pasującą muzyką Vitalica film niestety ugina się pod ciężarem własnych ambicji, chcąc powiedzieć zbyt dużo o zbyt wielu sprawach, ale i tak jest całkiem interesujący, przede wszystkim za sprawą roli głównej obecnie, prawdopodobnie najlepszego niemieckiego aktora, Franza Rogowskiego.

W kinach pojawi się również nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie dokument “Adamant”, pokazywany już na DOCS Against Gravity. Dzieło znanego reżysera Nicolasa Philiberta opowiada o nietypowym ośrodku dla ludzi cierpiących na zaburzenia psychiczne, mieszczącym się na statku, zacumowanym nad Sekwaną, w samym środku Paryża. Poprzez wywiady z jego pacjentami twórcy zastanawiają się nad kierunkiem współczesnej psychiatrii, oferując wgląd w zupełnie odmienny od standardowego sposób postępowania z pacjentami, traktowanymi tu przede wszystkim jako członkowie społeczności. Inną propozycją dokumentalną będą również rodzimi “Na zawsze Melomani”, opowiadający o pierwszy jazzowym zespole w Polsce.

W kinach pojawi się również film “Podrabiani zakochani” stanowiący połączenie komedii z kinem science fiction. Premierę będzie miał również rodzimy film “Polowanie”, będący próbą zrealizowania thrillera politycznego, przez reżysera znanego dotychczas jedynie z realizowania seriali dla polskich telewizji. Propozycją familijną jest z kolei belgijski “Kosmiczny chłopiec”.

Dawid Ilnicki Strona autora
Z uwagi na zainteresowanie kinem i jego historią nie ma wiele czasu na grę, a mimo to szuka okazji, by kolejny raz przejść trylogię Mass Effect czy też kilka kolejnych tur w Disciples II. Filmowo-serialowo fan produkcji HBO, science fiction, thrillerów i horrorów.
cropper