Reklama
sss

Co oglądać w weekend - Netflix, HBO MAX, Disney+, Skyshowtime, kina

Dawid Ilnicki | 24.11.2023, 20:59

Wydarzeniem weekendu jest z pewnością premiera kinowa, gdzie w końcu trafia długo wyczekiwane historyczne widowisko w reżyserii Ridleya Scotta. Ciekawie będzie jednak także na Netflixie, który przygotował nietypową kontynuację serialowego hitu, a kilka znanych obrazów będzie można zobaczyć także na HBO MAX i Disney+.

W tym tygodniu przyglądamy się ofercie Netflixa, HBO MAX, Disney+, Skyshowtime i kin. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Netflix

Już w środę na serwis Netflixa powraca jeden z największych serialowych hitów ostatnich lat. Mowa o koreańskim “Squid Game”, które zadebiutowało w 2021 roku i mimo rzucających się w oczy podobieństw do wielu innych produkcji tego typu, jak choćby pamiętne “Cube” czy też japońskie “Battle Royale”, stało się światowym fenomenem i jednym z największych przebojów streamingowego giganta. Kwestią czasu była zatem kontynuacja, zatytułowana “Wyzwanie”, która ma ponownie koncentrować się wokół grupki ludzi, zamkniętych w tajemniczym miejscu i uczestniczących w serii mocno specyficznych gier, znanych z dzieciństwa. Tym razem postawiono jednak na ryzykowną konwencję typowego reality-tv, w którym uczestniczyć będą prawdziwi ludzie, rywalizujący w przedziwnym konkursie, w którym do wygrania jest 4.56 miliona dolarów.

Dla miłośników skandynawskich seriali kryminalnych przygotowano z kolei miniserię “Zupełnie normalna rodzina”. Tytułowy ród składa się z trzech osób: małżeństwa i ich 19-letniej córki Stelli, która pewnego dnia zostaje aresztowana pod zarzutem morderstwa. Zszokowani tym faktem rodzice starają się dociec, co wydarzyło się feralnego dnia, odkrywając rzecz jasna, że nie tylko nie wiedzieli wszystkiego o swej córce, ale również o sobie nawzajem. Scenariusz do tej produkcji powstał na podstawie powieści szwedzkiego pisarza Mattiasa Edvardssona.

Wśród nowych produkcji oryginalnych wyróżnia się też meksykański “Nie liczę, że ktoś mi uwierzy”. Bohaterem jest argentyński pisarz, przed swą przeprowadzką do Barcelony, wpadający w sidła niebezpiecznej grupy przestępczej. W piątek premierę będzie miał również argentyński obraz “Elena Wie”, w którym dotknięta chorobą Parkinsona kobieta dąży do poznania prawdy na temat śmierci swojej córki. Nowością jest również animowany film “Leo”, w którym głosu postaciom użyczają m.in. Adam Sandler i Bill Burr.

Mówiąc o produkcjach animowanych nie można zapomnieć o tym, że we wtorek w bibliotece wylądowało kilka klasycznych serii Warner Bros., wśród których są zarówno “Batman”, “Scooby Doo i Brygada Detektywów”, jak i “Zwariowane melodie”. Niezłą passę, jeśli chodzi o anime na serwisie Netflixa, może kontynuować “My Deamon”, a z kolei fanów innej serii pewnie ucieszy dodane w piątek: “Jak zostać mistrzem Pokemon”.

HBO MAX

Dwie superprodukcje lądują w ten weekend na stronie HBO MAX. Pierwszą jest film “65”, wyreżyserowany przez duet Scott Beck - Bryan Woods. Od początku wyglądał na próbę zdyskontowania sporej popularności tematu dinozaurów, bowiem głównym bohaterem produkcji jest astronauta, rozbijający się na planecie, która okazuje się być Ziemią, tyle że 65 milionów lat wcześniej. Nie pomogło nawiązanie do popularnych motywów, a także Adam Driver w roli głównej, boobraz zarobił w kinach 60 milionów dolarów, ledwie zwracając koszty produkcji.

Drugie widowisko jest ciekawe z polskiego punktu widzenia. “Rycerzy Zodiaku” wyreżyserował  bowiem Tomasz Bagiński, znany jako autor świetnych filmów animowanych, takich jak “Katedra” czy “Sztuka spadania”. Jego pierwsza poważna produkcja fabularna stanowi ekranizację popularnej mangi autorstwa Masami Kurumady, a w sumie kosztowała nawet więcej niż wcześniej wspomniana produkcja z Driverem i zaliczyła kompletną klapę w box office, zarabiając zaledwie 7 milionów dolarów. W obsadzie znaleźli się tu m.in. Mackenyu, Famke Janssen, Mark Dacascos i Sean Bean. Mimo kiepskich wyników finansowych i marnych recenzji zapewne znajdzie się wielu, którzy zechcą zobaczyć ten film na VOD.

Na serwisie pojawi się również “Missing” z tego roku. Druga część serii po “Searching” z 2018 roku. To thriller, w którym po zaginięciu córki matka próbuje wykorzystać każdą możliwość, jaką daje jej świat cyfrowy, by dowiedzieć się co się stało z jej dzieckiem. Całkiem nieźle w tematem łączy się również “Ex Machina” Alexa Garlanda, która powraca na serwis Warnera.

Disney+

Premierą tygodnia na serwisie Disneya są “Duchy w Wenecji”. Film Kennetha Branagha, na podstawie powieści Agathy Christie, w którym reżyser i aktor znów wciela się w postać Herkulesa Poirot i rozwiązuje skomplikowaną sprawę kryminalną. Znakomitemu Irlandczykowi tym razem partnerują m.in. Tina Fey, Jamie Dornan, Riccardo Scamarcio, Kelly Riley i Michelle Yeoh. W odróżnieniu do wielu innych tegorocznych widowisk to akurat cieszyło się całkiem sporym zainteresowaniem w kinach, zarabiając w nich ponad 120 milionów dolarów.

Drugą pozycją, którą warto się w tym tygodniu zainteresować, jest film “Oczy Tammy Faye”, głównie ze względu na to, że grająca w niej Jessica Chastain otrzymała Oscara, a obraz nagrodzono również na najlepsze kostiumy i fryzury. Oparty na faktach scenariusz obrazu opowiada o słynnym małżeństwie teleewangelistów, którzy zbudowali ogromne imperium medialno-finansowe, wkrótce zacżęli mieć jednak poważne kłopoty, a ostatecznie pogrążyła ich seria głośnych skandali. Chastain partneruje w tej produkcji Andrew Garfield.

Skyshowtime

Od poniedziałku można już oglądać pierwsze odcinki nowego serialu Skyshowtime, opartego na powieści Thomasa Mallona. Mowa o “Fellow Travelers” osadzonym w czasach maccartyzmu połączeniu melodramatu i thrillera szpiegowskiego, w którym kluczową rolę odgrywają dwaj poznający się mężczyźni, grani przez Matta Bomera i Jonathana Bailey, nawiązujący ze sobą romans. Twórcą serialu jest Ron Nyswaner, scenarzysta m.in. klasycznej “Filadelfii”.

Kina

Hitem kinowym jest rzecz jasna najnowsze widowisko, kończącego w tym roku 85 lat, Ridleya Scotta, który w ostatnich latach przypomniał się widzom za sprawą “Ostatniego Pojedynku” i “Domu Gucci”. Tym razem Amerykanin postanowił opowiedzieć o jednej z najważniejszych figur w europejskiej historii, którą jest sam cesarz “Napoleon”. W główną rolę wciela się tu Joaquin Phoenix, któremu partneruje m.in. Vanessa Kirby jako cesarzowa Józefina. Widowisko zostało ostatecznie - w wersji kinowej - zredukowane do 2.5 godziny, co przy “Czasie krwawego księżyca” Martina Scorsese nie wygląda aż tak imponująco, biorąc pod uwagę zarówno rozległość tematu, jak i to, że przenoszący - w pierwszej połowie XX wieku - dzieje wielkiego cesarza Francuzów, Abel Gance potrzebował aż pięciu i pół godziny. Niezależnie od tych wątpliwości i w oczekiwaniu na (ponoć czterogodzinną) wersję reżyserską, mającą się pojawić na Apple TV+, warto wybrać się do kina, bo najnowsze dzieło twórcy “Obcego” czy “Blade Runnera” zapowiada się niezwykle atrakcyjnie.

Od środy można już oglądać również najnowszą animację Disneya, przygotowane na stulecie studia “Życzenie”, które w zamierzeniu jego włodarzy miało się okazać wielkim sukcesem. Pierwsze recenzje zagraniczne sugerują jednak, że mamy tu do czynienia z kontynuacją uwiądu twórczego, jaki dopadł twórców tego typu widowisk, a opowieść o nastoletniej Ashy, której głosu użycza Adriana de Bose, może się okazać kolejną, kosztowną komercyjną wpadką. 

W kinach aż trzy polskie nowości, z których zdecydowanie polecić mogę dwie z nich. “W nich cała nadzieja” w reżyserii Piotra Biedronia to co prawda niepozbawiona wad, ale mimo wszystko udana próba zrealizowania rodzimego widowiska postapokaliptycznego, które może się podobać głównie za sprawą udanej oprawy audio-wizualnej. Solidną pozycją jest również dokument “Skąd dokąd”, który opowiada o ludziach pomagających wywozić Ukraińców z najniebezpieczniejszych stref, tuż po wybuchu wojny z Rosją.

Interesującym filmem jest również brytyjskie “How to have sex”, używające wszelkich motywów kina coming-of-age, mogący służyć jako jeden z odcinków jednego z tych lepszych seriali dla nastolatków, które powinny zobaczyć także osoby dużo starsze.

Do straszenia powraca również Eli Roth, twórca słynnego “Hostelu”, tym razem w filmie “Noc Dziękczynienia”, gdzieniegdzie wskazywanym jako jeden z czołowych obrazów gatunku w tym roku. W kinach również szwedzki kandydat do Oscara “Oponent”, a także standardowa pozycja świąteczna “Jak zostać świętym Mikołajem 3”.

Dawid Ilnicki Strona autora
Z uwagi na zainteresowanie kinem i jego historią nie ma wiele czasu na grę, a mimo to szuka okazji, by kolejny raz przejść trylogię Mass Effect czy też kilka kolejnych tur w Disciples II. Filmowo-serialowo fan produkcji HBO, science fiction, thrillerów i horrorów.
cropper