Co oglądać w weekend - Netflix, HBO MAX, Disney+, Amazon Prime, Apple TV+, kina
Tydzień odpoczynku na Netflixie, gdzie nie pojawi się wiele ciekawych propozycji, ale już następny weekend powinien będzie pod tym względem dużo ciekawszy. Interesujący jest za to nowy serial na HBO MAX, a także start dodawania kolejnych odcinków drugiego sezonu niezwykle popularnej serii na Amazon Prime. W kinach warto zwrócić uwagę na kilka produkcji.
W tym tygodniu przyglądamy się ofercie Netflixa, HBO MAX, Disney+, Amazon Prime, Apple TV+ i kin.
Netflix
Najnowszym serialem streamingowego giganta jest tym razem hiszpańska “Żelazna ręka” (nie pomylić z Żeliwną Pięścią, bo to inne uniwersum), która już z samych opisów zdradza inspiracje najbardziej oklepanymi motywami filmowo-serialowymi, pokazywanymi jednak w zupełnie innych miejscach. Głównym bohaterem jest tu bowiem narkotykowy boss pochodzący z Barcelony, którego życie całkowicie zmienia niespodziewana nowa dostawa jaką otrzymuje. Twórcą serii jest Luis Quilez, odpowiedzialny za wcześniejszy film “Poniżej zera”.
Na Netflixie widać tydzień hiszpańskojęzyczny, bo w tym czasie pojawi się również meksykański serial “Bandidos: Na tropie skarbu”. I wygląda on na coś co może zadowolić amatorów mocno oldschoolowych propozycji. Mamy tu bowiem do czynienia z prosta fabuła, jakby żywcem wyjętą z kina starej przygody, której osią jest poszukiwanie tytułowych kosztowności przez szajkę przestępców, którzy sami są dość oryginalnymi indywiduami. Seria ma sobie liczyć siedem odcinków i można ją oglądać od środy.
Wśród pozycji dokumentalnych tym razem przede wszystkim dwie pozycje. Po pierwsze jest to serial “Punkty zwrotne: Bomba i zimna wojna” opowiadająca dokładniej o wątkach ledwie naświetlanych w ostatnim filmie Christophera Nolana “Oppenheimer”. Druga to już kolejna produkcja z nurtu true-crime “Sprawa z Outreau: francuski koszmar” opowiadająca o jednym z największych skandali w historii kraju nad Sekwaną. Inną produkcją tego typu jest serial “Od marzeń po tragedię: pożar, który wstrząsnął brazylijskim futbolem”.
Wśród starszych produkcji zwraca uwagę zwłaszcza powrót detektywa “Monka”, którego przygody zawarte w aż ośmiu sezonach tej produkcji można będzie oglądać teraz właśnie na stronie streamingowego giganta, podobnie jak film “Le Mans 66” Jamesa Mangolda. Wśród pozycji, które nie są tak mocno promowane zwracają uwagę dwa tytuły. Pierwszym jest indonezyjski film “24 godziny Gaspara”, który reklamowany jest jako dystopijny cyberpunk, więc może się okazać interesujący. Drugim komediowo-sensacyjny serial koreański “Chicken Nugget”, przeznaczony zwłaszcza dla wielbicieli przedziwnych pomysłów fabularnych.
HBO MAX
Już od poniedziałku można oglądać pierwszy odcinek kolejnego, głośnego serialu produkcji HBO MAX “Reżim”. Zrealizowana przez Willa Tracy miniseria została pomyślana jako satyra polityczna, opowiadająca o roku funkcjonowania autorytarnego rządu, bliżej niesprecyzowanego państwa, które jest o rok od totalnego kolapsu. Produkcja zwraca uwagę także swą obsadą, w której znaleźli się m.in. Kate Winslet, Andrea Riseborough, Hugh Grant i Matthias Schoenaerts, a trzy odcinki wyreżyserował znany brytyjski twórca Stephen Frears.
Disney+
Już od piątku na serwisie można oglądać nietypową produkcję koncertową “Taylor Swift. The Eras Tour”. Choć tworzenie z koncertów filmów przeznaczonych do późniejszego oglądania w kinach lub na VOD nie jest praktyką nową, w tym wypadku mamy do czynienia z pozycją nietuzinkową. Przede wszystkim dlatego, że na całym świecie zdołała ona zarobić ponad 250 milionów dolarów, stając się najbardziej kasowym obrazem w swej kategorii.
Amazon Prime
14 marca powraca jedna z najciekawszych produkcji superbohaterskich ostatnich lat, czyli “Niezwyciężony”, który w końcu doczeka się premiery ostatnich odcinków drugiego sezonu. Pomysł podzielenia go na dwie części wzbudzał kontrowersje już od początku, a ci którzy oglądaje seriale wyłącznie w całości muszą się wstrzymać do 4. kwietnia, kiedy na serwisie pojawi się ostatni odcinek. Jest jednak na co czekać, bo zrealizowana na podstawie komiksu Roberta Kirkmana produkcja to idealne połączenie nieco staroświeckiej kreski z nowoczesnym podejściem do przygód nadludzkich herosów.
Apple TV+
Niezwykle interesującą propozycją od Apple jest historyczny thriller “Obława”, który najbardziej do gustu powinien przypaść miłośnikom produkcji w stylu “Turn: Szpiedzy Waszyngtona”. Jego akcja toczy się tuż po zabójstwie Abrahama Lincolna, po którym następuje pogoń za jego sprawcą, Johnem Wilkesem Boothem, a dowodzi nią osobisty sekretarz Lincolna Edwin Stanton. Gra go, znany z “Rzymu”, “Gry o Tron”, a ostatnio z “Brutalnej szczerości”, Tobias Menzies.
Kina
W kinach pojawi się w tym tygodniu “Bękart”, który równie dobrze - biorąc pod uwagę tytuł oryginalny - mógłby się u nas pojawić jako “Ziemia obiecana”. Twórca tego obrazu, Nikolaj Arcel upodobał sobie konwencję kina historycznego, którą zabawia się również tutaj, ekranizując powieść Idy Jenssen, przenoszącej czytelnika i widza do połowy XVIII wieku i opowiadającej o losach weterana wojen jutlandzkich, który po wywalczeniu sobie praw do uprawy ziem, na nieurodzajnych wrzosowiskach, wchodzi w konflikt z lokalnym możnowładcą. W obsadzie Mads Mikkelsen i kojarzona z “Wychowanych przez wilki” Amanda Collin.
Do kin wchodzi również niemiecki kandydat do Oscara, czyli “Pokój nauczycielski”, który już widziałem i zdecydowanie mogę polecić. Reżyserowi Ilkerowi Catakowi udało się wykrzesać spory thrillerowy potencjał z pozoru zwykłej historii o nauczycielce, starającej się dojść do prawdy w sprawie serii kradzieży, jakie mają miejsce w jej placówce. Bohaterka ma na nazwisko Nowak i nie jest jedyny polski akcent w tym obrazie, w którym świetną rolę stworzyła - pamiętana z serialu “Babylon Berlin” - Leonie Benesch.
Kolejnym filmem nominowanym do Oscara są “Cztery córki”, będące bardzo nietypowym przypadkiem fabularyzowanego dokumentu lub dokumentalizowanej fabuły, opowiadającej o historii zniknięcia dwóch córek, wychowywanych przez samotną matkę. Niezwykle oryginalna i mocna rzecz, którą warto zobaczyć na dużym ekranie.
Do kin wchodzi również sequel jednego z najlepszych filmów dla dzieci ostatnich lat, czyli “Za duży na bajki 2”. Pierwsza odsłona, realizowana dla Netflixa, spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem i nic dziwnego, bo rzadko zdarza się tak udane połączenie interesującej fabuły z bardzo dobrze wykreowanymi bohaterami i umiejętnym przekazem edukacyjnym. W sequelu znany już dobrze Waldek Banaś, wraz z przyjaciółmi, trafiają w Tatry, gdzie ma przebywać ojciec chłopaka, który lata temu opuścił rodzinę.
W multipleksach można będzie zobaczyć również “Mean Girls”, muzyczną komedię dla nastolatków, zainspirowaną broadwayowską sztuką, która już w 2004 roku doczekała się filmowej wersji, w reżyserii Marka Watersa. Najnowsza wersja powstała na podstawie scenariusza napisanego przez Tinę Fey, która zresztą również zagrała w tej produkcji, obok Jona Hamma i Lindsey Lohan, łączącej zresztą dwie produkcje.
W kinach również “Urojenie”, najnowsza produkcja w reżyserii Jeffa Wadlowa, mającego już na koncie kilka średnio udanych horrorów, a także niemiecki melodramat “Pewnego dnia powiemy sobie wszystko”.
Przeczytaj również
Komentarze (13)
SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych