Uniwersum Gry o Tron. Na jakie produkcje czekamy?
W świecie rozrywki rzadko zdarza się, aby seria telewizyjna wywołała tak globalne zainteresowanie i pasję jak Gra o tron. Po zakończeniu oryginalnej sagi, fani na całym świecie z niecierpliwością oczekiwali na więcej historii z bogatego i skomplikowanego świata Westeros.
HBO, zdając sobie sprawę z głodu widzów na nowe opowieści, nie zwleka z rozszerzaniem uniwersum. Od prequeli, przez spin-offy, aż po seriale opowiadające o nieznanych dotąd zakątkach tego fantastycznego świata, każdy projekt jest obietnicą powrotu do ulubionych postaci i miejsc.
I mimo że nie wszystkie zapowiedziane produkcje ujrzą światło dzienne, to te, które są w trakcie realizacji, rozbudzają wyobraźnię i zapowiadają kolejne godziny emocjonującej rozrywki. Przyjrzymy się bliżej tym najbardziej oczekiwanym projektom, które mają szansę ponownie zabrać widzów w mroczne i fascynujące zakamarki Siedmiu Królestw, i nie tylko.
Ród Smoka (House of the Dragon)
Pierwszym prequelem „Gry o Tron”, który zadebiutował w 2022 roku, był „Ród Smoka”. Serial rozgrywa się 200 lat przed wydarzeniami z głównej serii i opowiada historię rodu Targaryenów, pełnej intryg oraz smoków. Pierwszy sezon spotkał się z dużym uznaniem krytyków i widzów, a finałowy odcinek zgromadził przed ekranami rekordową liczbę 9,3 miliona widzów. W 2. sezonie zobaczymy, jak Westeros zostanie pochłonięte okrutną wojną domową Targaryenów, znaną jako „Taniec Smoków”. I choć nie zaplanowano konkretnej liczby sezonów, które mogą się pojawić, to George R.R. Martin oszacował, że co najmniej cztery z nich mogłyby pokryć materiał dostarczony przez jego książkę „Ogień i krew”. Premiera drugiego sezonu odbędzie się 17 czerwca 2024 roku.
A Knight of the Seven Kingdoms: The Hedge Knight
Kolejnym prequelem, który trafi na platformę Max, będzie serial oparty na pierwszej powieści z cyklu „Pieśń lodu i ognia” George'a R.R. Martina, zatytułowanej „Rycerz Siedmiu Królestw”. Akcja rozgrywa się 100 lat przed wydarzeniami z „Gry o Tron” i śledzi losy Dunkana Wysokiego, młodego rycerza stającego się Lordem Dowódcą Gwardii Królewskiej oraz jego giermka Jajo, późniejszego władcę Westeros, zasiadającego na tronie jako król Aegon V Targaryen. W rolach głównych Dunka i Jajo wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell. Premiera serialu nie została jeszcze ogłoszona, ale spodziewamy się jej w 2025 roku.
Aegon’s Conquest
„Aegon’s Conquest” to kolejny prequel „Gry o Tron”, który miałby przedstawić historię Aegona Targaryena i jego podboju Siedmiu Królestw. Serial miałby pokazać, jak Aegon wraz z dwoma siostrami — Rhaenys oraz Visenyą — i z pomocą swoich smoków zjednoczyli Westeros pod jednym panowaniem. Podboje Aegona mają stworzyć jeden z najlepszych dramatów w historii telewizji, jeśli zostaną odpowiednio napisane. Data premiery jest nieznana, ale wiemy, że w projekt zaangażowano Mattsona Tomlina (scenarzystę The Batman 2).
The Golden Empire
„The Golden Empire” ma opowiadać o tajemniczym Złotym Cesarstwie Yi Ti na wschodnich kontynentach, gdzieś w odległej części Essos. To jakby wersja starożytnych Chin w wersji George'a R. R. Martina, gdzie polityka jest tak samo zagmatwana jak w Westeros, a dynastie wzajemnie się obalają. Obecnie. Oś czasu, którą obejmie serial, a także szczegóły fabuły nie zostały jeszcze ujawnione. George R.R. Martin w 2022 roku potwierdził, że serial jest w fazie rozwoju, choć HBO oficjalnie nie dało jeszcze zielonego światła. Ale jeśli jest to prawda, to prawdopodobnie będzie to pierwszy animowany spin-off „Gry o tron”, który zostanie wydany jeszcze przed „The Sea Snake”.
The Sea Snake
„The Sea Snake” (znany też pod nazwą 9 Voyages) ma skupić się na Corwynie Velaryonie, znanym jako „Wąż Morski”, legendarnym marynarzu i admirałowi rodu Velaryonów. Serial miałby przedstawiać jego przygody na morzach Westeros. Wąż Morski przemierzył oceany dalej, niż większość się odważyła, odwiedzając nie tylko obszary Essos, które widzowie „Gry o Tron” doskonale znają, ale także bardziej nieznane regiony, takie jak Yi Ti (The Golden Empire), gromadząc po drodze niesamowite bogactwo. „The Sea Snake” pierwotnie miał być serialem live-action, ale George R.R. Martin podzielił się ostatnio na swoim blogu informacją, że jeśli produkcja w ogóle otrzyma zielone światło, zostanie animowana ze względu na ograniczenia budżetowe.
Anulowane produkcje
Niestety, nie wszystkie produkcje z uniwersum „Gry o Tron” doczekają się realizacji. HBO Max anulowało (uznając go za zbyt kosztowny) m.in. serial „Bloodmoon”, który miał być prequelem „Gry o Tron” osadzonym 5000 lat przed wydarzeniami z głównej serii. Ostatnio potwierdzono też informacje, że nie zobaczymy „Dziesięciu tysięcy statków” (Ten Thousand Ships), historię królowej Nymerii. Losy Jona Snowa, to kolejna produkcja, która została anulowana. Prawdopodobnie nie ujrzymy też historii slamsów, którą miał opowiedzieć „Set in Flea Bottom” (podobno pomysł na jego realizację został odłożony na półkę).
Co przyniesie przyszłość?
Uniwersum „Gry o Tron” jest wciąż w fazie rozwoju i być może pojawią się kolejne, jeszcze niezapowiedziane produkcje w nadchodzących latach, o ile potwierdzone seriale będą się dobrze „sprzedawać”. HBO nie ujawnia zbyt wiele informacji o swoich planach, ale fani spekulują, że mogą powstać seriale o takich postaciach jak Tyrion Lannister, Jaqen H'ghar czy Sandor Clegane.
Oprócz seriali HBO, możemy również liczyć na książki z uniwersum „Gry o Tron”. George R.R. Martin wciąż pracuje nad „Wichrami Zimy”, szóstym tomem „Pieśni Lodu i Ognia” oraz innymi książkami osadzonymi w Westeros. Uniwersum „Gry o Tron” ma przed sobą świetlaną przyszłość. To wciąż żywy i rozwijający się świat, który z pewnością dostarczy nam jeszcze wielu godzin rozrywki i niezapomnianych emocji. Tymczasem czekamy na powrót Rodu Smoka.
Przeczytaj również
Komentarze (4)
SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych