Motorstorm

PlayStation 3 ma już prawie 18 lat. Oto najlepsze startowe tytuły z tej konsoli

Igor Chrzanowski | 22.06, 16:00

Już za kilka miesięcy będziemy obchodzili 18. urodziny konsoli PlayStation 3, która to do spółki z Xboksem 360 zrewolucjonizowała naszą branżę na zawsze. Z tej okazji postanowiliśmy przyjrzeć się początkowym tytułom startowym z PS3.

Aż trudno w to uwierzyć, ale PS3 będzie niedługo obchodziło swoje pełne 18 urodziny, co oznacza, że jak najbardziej można ten sprzęt nazwać już przedstawicielem retro. Te 18 lat temu Sony naprawdę postarało się o zestaw fantastycznych produkcji, które musiały przekonać niepewnych konsumentów do tego, że to właśnie japoński sprzęt jest tym, czego potrzebują w swoim domu. A jak dobrze pamiętamy, konkurencja ze strony Xboksa 360 była niezwykle mocarna. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Dziś zatem postanowiłem zrobić przegląd wszystkich ponad 30 startowych produkcji z PlayStation 3 z rynku europejskiego. Tak, zamiast ograniczać się tylko do premiery w USA, wziąłem na tapetę pełen line-up produkcji z europejskiego debiutu PS3 z dnia 23 marca 2007 roku. Na nadchodzące 18 urodziny konsolki wybrałem 18 najlepszych gier z tego okresu (bazując na wynikach z recenzji), abyśmy wspólnie przypomnieli sobie nieco jak to było te kilkanaście lat temu. Kupowaliście PS3 na premierę, czy jednak braliście w tamtych czasach Xbox 360?

Resistance: Fall of Man - 86

Według recenzentów najlepsza produkcja startowa na PlayStation 3 i szczerze ciężko się z tym nie zgodzić. Sony i Insomniac Games przygotowali świetnego kosmicznego shootera z kanapową kooperacją, która była równie miodna i równie epicka co ta z Gears of War. Sukces pierwszej odsłony doprowadził do powstania kolejnych dwóch głównych odsłon i 2 spin-offów, które jak najbardziej wciąż warto ograć.

Virtua Fighter 5 - 85

Bijatyki od dawna sprzedają konsole, o czym przekonał się Xbox 360 gdy na start dostał Virtua Fighter 5. Sony nie mogło być gorsze, dlatego na start PS3 Sega przygotowała nieco ulepszoną edycję gry dla swoich rodaków, która to oferowała między innymi sieciowy multiplayer, który jak wiadomo, był darmowy i nie wymagał żadnego abonamentu jak na konsoli konkurencji.

MotorStorm - 84

Pierwsze zwiastuny MotorStorma były tak piękne, że to musiało być aż niemożliwe, że next-genowe gry wyglądają aż tak cudownie. Ostatecznie pomimo wizualnego downgrade'u, MotorStorm oferował absolutnie fantastyczną rozgrywkę, piękną grafikę i genialny system zawodów, w których wielkie pojazdy spotykały się z jednośladami. Geniusz i adrenalina w czystej postaci!

Fight Night Round 3 - 83

Mimo iż boks jako sport nie jest dla każdego i wiele osób już przestało się nim jarać jak dawniej, w tym 2007 roku premiera Fight Night Round 3 robiła tyle szumu ile co kolejna FIFA czy Madden NFL. Można się trochę z tego śmiać, ale autentycznie wiele osób kupowało konsolę wyłącznie dla tejże produkcji od Electronic Arts. 

Gran Turismo HD Concept - 82

Zanim na rynek wskoczyło pełnoprawne Gran Turismo 5, na serwery PlayStation Network wjechało Gran Turismo HD Concept, które dawało nam swego rodzaju podgląd na to, jak mogą wyglądać naprawdę next-genowe wyścigi, których niestety długo na PS3 po prostu brakowało - rywal miał Forzę Motorsport i Project Gotham Racing, Sony zaś musiało polegać na innych grach 3rd party.

Tekken Dark Resurrection - 82

Tekken 5 robił na PS2 absolutną furorę, dlatego jak odświeżona edycja gry z rozgrywką online wskoczyła na PlayStation 3, całe rzesze fanów ponownie sięgnęły po ten wspaniały tytuł, aby skopać tyłki swoim znajomym i jakimś losowym przeciwnikom przez Sieć. Może nie był to system-seller, ale na pewno tytuł wart uwagi.

NBA Street Homecourt - 81

Sportowe tytuły zdominowały europejską premierę PlayStation 3, a wśród nich nie mogło zabraknąć czwartej odsłony szalenie popularnego cyklu NBA Street. Deweloperzy z EA Sports Big dali tutaj kolejny popis umiejętności serwując nam świetnego kosza z mocną dawką emocjonującej muzyki, świetnym systemem rozgrywki oraz czystą nieposkromioną frajdą.

Tiger Woods PGA Tour 07 - 81

Kolejny sportowy tytuł, a jakże. Tym razem Tiger Woods i jego zestaw kijów przybyli na PS3, abyśmy mogli oddać się spokojnemu zaliczaniu kolejnych dołków. Dla miłośników golfa była to prawdziwa gratka, zwłaszcza że EA dało z siebie naprawdę sporo, serwując nam solidny i ładnie prezentujący się tytuł dla koneserów tegoż sportu. 

Call of Duty 3 - 80

Po dwóch genialnych odsłonach Call of Duty, seria zadebiutowała na PlayStation 3 w swojej głównej, a nie jak to było wcześniej, nieco spin-offowej, formie. Activision postawiło na doskonale znane motywy z II wojny światowej z domieszką innowacyjnych rozwiązań związanych z kontrolerem SixAxis. Wiosłowanie padem i inne atrakcje miały sprawić, że immersja w tymże hiciorze wskoczy na wyższy poziom.

Virtua Tennis 3 - 80

Sega przygotowała dla PlayStation 3 kilka fajnych produkcji na start, bowiem oprócz Virtua Fighter 5 posiadacze PS3 mogli zagrać w najlepszy wirtualny tenis na rynku - żadna inna seria nie mogła się równać z perełką i absolutnym majstersztykiem Virtua Tennis 3. Szkoda, że seria ta została zapomniana, bo popyt na wirtualny tenis jest i to widać po powrocie Top Spina. 

NHL 2K7 - 79

W Europie hokej raczej mało kogo interesuje aż tak jak w USA czy Kanadzie, ale jeśli ktoś oczekiwał dobrej sportowej produkcji z next-genowymi efektami i immersją wbijającą w fotel, mało która seria EA mogła równać się z tym co oferowało konkurencyjne NHL 2K. Dziś co prawda sytuacja się odwróciła, aczkolwiek te 17-18 lat temu, sprawy wyglądały inaczej.

Ridge Racer 7 - 78

Ridge Racer było chyba jedyną serią na świecie, która była synonimem tytułu startowego. PSX dostał Ridge Racer, PS2 Ridge Racer 5, PSP miało swojego Ridge Racera, Xbox 360 dostał Ridge Racer 6, no to i PS3 musiało dostać Ridge Racer 7. Szalone wyścigi podbiły serca fanów, ale do najwyższej światowej ligi wyścigów nieco im brakowało. Ale no powiedzmy sobie szczerze, ten kto kupował RR7, wiedział czego się spodziewać i był raczej zadowolony.

Tom Clancy's Splinter Cell: Double Agent - 78

W czasach, w których Sam Fisher był na absolutnym szczycie swojej kariery, premiera każdego kolejnego Splinter Cella była niczym święto. Fantastyczna rozgrywka, epicka szpiegowska historia i obietnice wyciśnięcia z next-genowych konsol prawdziwego potencjału rozbudzały wyobraźnię niejednego fana kultowego agenta. Niestety problemy z wydajnością na PS3 nieco obniżyły noty tej produkcji. 

Marvel: Ultimate Alliance - 78

W 2007 roku hasło Marvel jeszcze nikogo jakoś bardzo nie grzało tak jak kilka lat później, ale jeśli ktoś chciał mieć na start fajny kooperacyjny tytuł do luźnej sesji z kumplami przy jakimś trunku, lepszego wyboru chyba nie było. Rozwałka, chaos, kultowi bohaterowie i jeszcze raz rozwałka, mogły zachęcić do zabawy najwierniejszych komiksowych wyjadaczy. 

Tony Hawk's Project 8 - 76

Gdy Electronic Arts zapowiedziało grę skate., mało kto jeszcze wiedział, że zastąpi ona markę Tony Hawk na piedestale najlepszej skaterskiej marki w dziejach. Project 8 nie był już tak świetny jak poprzednie tytuły sygnowane nazwiskiem legendarnego mistrza deskorolki, ale był to swego rodzaju powrót do korzeni, o który fani prosili po dwóch Undergroundach i Tony Hawk's American Wasteland.

Need for Speed: Carbon - 75

Dziś mówi się, że Need for Speed: Carbon jest ostatnim dobrym NFS-em i może coś w tym naprawdę było? Może nie ostatnim dobrym, ale ostatnim z tej starej szkoły robienia Need for Speedów, które na pierwszym miejscu stawiały klimat, powoli już trochę odcinając kupony od sukcesu Undergroundów i Most Wanted. Dziś Carbon dalej potrafi bawić, ale do pierwszej ligi NFS-ów sporo mu brakowało.

Formula One Championship Edition - 74

Formuła 1 od Sony? To chyba najbardziej zapomniany tytuł autorstwa Sony w historii firmy. Każdy z nas gdy myśli o Formule 1 ma przed oczami Codemasters albo stare gry Electronic Arts, ale mało kto pamięta dziś, że PS3 dostało w Europie na start prawdziwie next-genową ścigałkę z Formułą 1 w roli głównej. Graficznie było tu świetnie, ale to chyba tylko tyle, jeśli chodzi o prawdziwe plusy tej produkcji. Była ok, ale nic więcej.

The Godfather: The Don's Edition - 70

Ojciec Chrzestny na PS3? Większość z nas pamięta raczej wydanie pecetowe lub to z PS2 czy ewentualnie wydanie z Xboksa 360, ale debiut gry na PS3 przeszedł raczej bez echa. Dlaczego? Była to jedna z najsłabszych wersji tego klasyka i na dodatek była często pomijana w materiałach promujących konsolkę Sony. 

Igor Chrzanowski Strona autora
Z grami związany jest praktycznie od czwartego roku życia, a jego sercem władają głównie konsole. Na PPE od listopada 2013 roku, a obecnie pracuje również jako game designer.

Która konsola miała lepsze tytuły startowe?

PlayStation 3
437%
Xbox 360
437%
Pokaż wyniki Głosów: 437
cropper