Intel XE2

Procesory mobilne i grafiki zintegrowane - jakie modele zdominują nasze laptopy w tym roku?

Maciej Zabłocki | 04.07.2024, 22:00

W tym roku zadebiutuje nowa generacja procesorów mobilnych i grafik zintegrowanych, które w znacznym stopniu zdominują nasze laptopy i ultrabooki. Ich moc na papierze zapowiada się znakomicie, a potencjalne możliwości rozpalają wyobraźnie. Czas na krótkie podsumowanie tego, co nas czeka w nadchodzących tygodniach. 

Od kilku tygodni wspominam na łamach PPE.pl o przeciekach dotyczących wydajności nadchodzących układów od Intela i AMD, które trafią do najnowszych laptopów biznesowych i ultrabooków. Mowa tu, rzecz jasna, o tzw. APU, czyli układach wyposażonych w zintegrowane GPU z niskim poborem mocy. Ich wydajność do pewnego momentu w historii rozwoju technologii nie była zachwycająca, ale nadchodzące jednostki będą czymś kompletnie odmiennym. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Zaczniemy więc od Intela. W tym roku nadchodzą układy Intel Lunar Lake z TDP sięgającym 30W. Najwyżej ocenianym układem jest Intel Core Ultra 9 288 V, którego wartość TDP można ustawić w zakresie 17-30W. Do środka trafi najnowsze, zintegrowane GPU Lunar Lake Xe2, które według testów wypada zaskakująco pozytywnie. W benchmarku 3DMark TimeSpy karta wykręciła 4151 punktów, co uplasowało ją na półce wydajnościowej między RTX 2050 (3769 punktów), a RTX 3050 (4487 punktów). Różnice nie są wcale duże. 

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku benchmarka 3D Mark Wildlife Extreme. Tutaj Lunar Lake Xe2 też popisało się wysoką wydajnością i przy TGP 30W wykręciło 7561 punktów, nieznacznie wyprzedzając RTX 2050 (7486 punktów). Wzrosty względem aktualnych jednostek są imponujące. W porównaniu do układu Intel Core Ultra 7 165U mówimy o 45% lepszej wydajności w trybie niskiego poboru mocy (17W) oraz o przeskoku rzędu 441% w trybie "zrównoważonym", czyli pracującym z maksymalną wydajnością, gdy będzie to potrzebne. 

Pojedynek między Intelem i AMD zapowiada się doprawdy imponująco 

Intel Xe2

Jakiś czas temu mogliśmy zobaczyć na jednym z pokazów, jak działa F1 24 na zintegrowanym układzie Intel Lunar Lake Xe2. Demo było do tego stopnia imponujące, że osiągnęło 60 klatek w 1080p i z włączonym ray-tracingiem. Jasne, należało w tym celu skorzystać ze skalowania Intel XeSS, ale rezultat i tak robi duże wrażenie. Potencjał leżący w tych układach jest ogromny. Więcej o nadchodzących jednostkach Intela możecie przeczytać w tym miejscu. Według informacji udostępnionych przez firmę Intel, nowe procesory zadebiutują w trzecim kwartale tego roku. 

Intel Lunar Lake zasilać będą ponad 80 nowych laptopów od 20 producentów, koncentrując się między innymi na rozwoju sztucznej inteligencji i wsparciu dla techniki Microsoft Copilot+. Firma planuje dostarczyć w tym roku aż 40 milionów procesorów z nowej rodziny. Całościowo najszybsze układy z nowej serii zapewnią ponad 100 TOPS dla całej platformy. Takie wartości dostarczą zapasu mocy na kolejne lata.

Wyniki wydajność w 3D Mark Time Spy

Jak na tym tle wypada AMD? Zaskakująco dobrze, bo ich układy również zapowiadają się rewelacyjnie. W przygotowaniu są już procesory z rodziny "Strix Point", bazujące na nowej architekturze Zen 5. Jeden z nich, AMD Ryzen AI 9 HX 370, został już przetestowany w kilku benchmarkach i jego wydajność doprawdy zachwyca. Zaoferuje do 20% szybsze CPU i aż o 40% wydajniejszą grafikę od poprzedniego flagowego układu mobilnego "czerwonych". APU AMD Ryzen AI 9 HX 370 jest częścią rodziny Ryzen AI 300 „Strix Point” i zostało wyposażone w 12 rdzeni i 24 wątki w konfiguracji czterech Zen 5 i ośmiu Zen 5C. W środku znajdziemy zintegrowaną kartę graficzną Radeon 890M iGPU z 16 jednostkami obliczeniowymi i 1024 rdzeniami. 

Grafika Radeon 890M, według przedpremierowych wycieków, potrafiła wygenerować wydajność porównywalną z RTX 2050, a często nawet wyższą, sięgając poziomu RTX 3050. To sprawia, że walka pomiędzy Intel Lunar Lake Xe2, a Radeonami z serii 800 będzie niezwykle wyrównana. W przypadku AMD mówimy o testach z delikatnie niższym TGP (bo 28W), ale i dużo większym potencjale, bo GPU może pracować nawet z mocą 54W, a wtedy całkowicie "pozamiata" Intela. Niestety zjadając przy tym więcej energii. Według przecieków od ASUSa, pierwsze układy z rodziny "Strix Point" powinny trafić na rynek już 15 lipca. Możliwe jednak, że ta data ulegnie zmianie. Niemniej, w tym miesiącu powinniśmy już zobaczyć nowe laptopy z takimi procesorami. 

3D Mark wydajnosc AMD Strix Point AI 300

AMD również chwali się znaczącymi zmianami. Na oficjalnej stronie możemy przeczytać, że jednostki z serii AMD Ryzen AI 300 stworzone zostały z myślą o przyszłości i stanowią kolejny krok w rozwoju nowoczesnych komputerów wyposażonych w rozwiązania AI. Karty graficzne oparto na rdzeniach RDNA 3.5, poprawiając wydajność i gwarantując o 50% większą przepustowość pamięci. Do tego zaaplikowano najnowsze standardy, jak WiFi 7 i Bluetooth 5.4. Zadbano także o dwukrotnie lepszą sprawność energetyczną w porównaniu z poprzednią generacją. Na papierze i w samych wyciekach wygląda to doprawdy obiecująco. 

Zapowiada się więc imponujący pojedynek pomiędzy tymi układami, a wszystko rozstrzygnie się w nadchodzących miesiącach. Ultrabooki mogą być potężne, jak nigdy wcześniej, dostarczając niesamowitych możliwości nie tylko pod względem wydajności do pracy, ale także gamingu. Na kartach graficznych o takiej mocy włączymy sporo różnych gier, co może przyczynić się do wzrostu zainteresowania sieciowymi grami F2P, ale nie tylko. Z niecierpliwością wyczekuje premier, bo Snapdragon X Elite pokazał, że można dokonać wielkich rzeczy w zakresie wydajności AI, ale jednak do gamingu te procesory za bardzo się nie nadają. 

Źródło: Opracowanie własne
Maciej Zabłocki Strona autora
Swoją przygodę z recenzowaniem gier rozpoczął w 2005 roku. Z wykształcenia dziennikarz, ale zawodowo pracujący też w marketingu. Na PPE odpowiada głównie za testy sprzętów i dział tech. Gatunkowo uwielbia RPG, strategie i wyścigi. Uzależniony od codziennego czytania newsów i oglądania konferencji.
cropper