Hollow Crown

Nie tylko Ród Smoka. Najciekawsze filmy i seriale o walce o królewski tron

Dawid Ilnicki | 14.07, 14:00

W centrum obu największych dzieł serialowych, których podstawą jest twórczość George’a Martina, stoi walka o królewski tron. Motyw ten odsyła bezpośrednio nie tylko do historii, ale także do dramatów Williama Szekspira i pojawia się w wielu mniej lub bardziej dziś pamiętanych filmach i serialach z poprzednich dekad. 

Serial “Gra o Tron” pełen jest efektownych bitew i pojedynków, do których wciąż powracają widzowie na całym świecie. Dzieło HBO zachwyca jednak przede wszystkim znakomicie napisanymi postaciami, tworzącymi barwny świat przedstawiony, pozwalający w najdrobniejszych detalach budować dworskie spiski i zakulisowe intrygi, doprowadzające do wyniesienia na tron konkretnych bohaterów, często mających głębsze motywacje niż tylko walka o władzę. Podobne motywy pojawiały się wcześniej, głównie w filmach opowiadających o konkretnym momencie w historii, jak również ekranizacjach dramatów Williama Szekspira. Wybraliśmy dziesięć takich tytułów, starając się z jednej strony wskazać na tytułu dziś już nieco zapomniane, a także należące do różnych gatunków. Stąd choćby obecność ostatniego, mniej poważnego tytułu. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Ryszard III

Chyba najsłynniejszy z dramatów szekspirowskich Laurence’a Oliviera, za sprawą którego aktor i reżyser doczekał się nominacji do Oscara w kategorii najlepszy aktor. Tytułowy bohater pomaga swemu bratu Edwardowi w zdobyciu tronu Anglii, ale jednocześnie - owładnięty chciwością -  sam dąży do tego, by przejąć pełnię władzy. 

Wikingowie

Na dekady przed słynnym serialem History powstał film Richarda Fleischera, którego scenariusz został oparty naj powieści Edisona Marshalla, która na tle niezwykle interesującej czytelnika epoki oferowała dość standardową historię o konflikcie dwóch braci, walczących nie tylko o wpływy w królestwie, ale także o serce pięknej kobiety. W filmie obsadzono młodych i znajdujących się w idealnym momencie swojej kariery Kirka Douglasa, a także Tony Curtisa i głównie dzięki nim film jest pamiętany do dzisiaj. 

Cromwell

Film Kena Hughesa przenosi widza do XVII wieku w Anglii, w której angielski polityk, Oliver Cromwell wchodzi w konflikt z angielskim królem, co doprowadza do wojen domowych. W ich trakcie król Karol I dostaje się do niewoli, a choć sam bohater stara się wynegocjować z nim pokój monarcha nie zamierza na niego przystać, co ostatecznie przypłaca głową. Obraz z Richardem Harrisem w roli tytułowej opowiada o historii człowieka, który co prawda ani przez chwilę nie myśli o przejęciu władzy w kraju, a jedynie przeciwstawienie się tyranii, ale ostatecznie doprowadza do kluczowych zmian w kraju. 

Ja, Klaudiusz

Dwunastoodcinkowy serial oparty na powieści Roberta Graves do dziś uchodzi za jedną z najlepszych produkcji, opowiadających o zakulisowych intrygach i jawnych spiskach, mających na celu zmianę władz w starożytnym Rzymie. Najbezpieczniejszą osobą w tym gnieździe żmij okazuje się właśnie główny bohater, powszechnie uznawany za niezbyt bystrą osobę Klaudiusz, będący jednak w tym towarzystwie osobą najinteligentniejszą. 

Excalibur

Klasyczne dzieło Johna Boormana, który był swego czasu zainteresowany przeniesieniem na ekran trylogii J.R.R. Tolkiena, ale ostatecznie mu się to nie udało. To jak mogła ostatecznie wyglądać ich wersja “Władcy pierścieni” w pewnej mierze pokazuje właśnie film z 1981 roku, opowiadający o tym jak Artur zostaje królem Brytanii, od początku będąc zmuszonym jednak do rywalizacji ze swą siostrą Morganą, knującą przeciwko niemu liczne spiski. 

Biała Królowa

Osadzony w XV wieku brytyjski serial, który doczekał się dziesięciu odcinków, opowiada o okresie historycznym, na którym w dużej mierze oparł fabułę swej serii George Martin, czyli Wojnie Dwóch Róż. Rebecca Ferguson wciela się w nim w królową Elżbietę I, a produkcja pomimo dość ubogiej scenografii i kostiumów mocno wciąga za sprawą umiejętnie budowanej intrydze, co seria zawdzięcza oparciu scenariusza na cyklu książek Philippy Gregory. 

The Hollow Crown

Zrealizowana z ogromnym rozmachem brytyjska seria stanowi niezwykle wierną adaptację tzw. drugiej tetralogii Williama Szekspira, będącą cyklem kronik prezentujących los czterech angielskich władców. Produkcja ma znakomitą obsadę, bo w kolejnych odcinkach grają m.in. Jeremy Irons, Tom Hiddleston, Ben Whishaw, Benedict Cumberbatch i David Suchet. Fabuła skupia się m.in. na postaci króla Ryszarda II, zmuszonego do poradzenia sobie z rebelią, na której czele staje jego kuzyn Henryk Bolingbroke.

Six Flying Dragons

Propozycja dla wyjątkowo cierpliwych. Twórcy koreańskiego kolosa nic sobie bowiem nie robią ze współczesnych, streamingowych standardów, nie zamierzając upychać niezwykle skomplikowanej, wielowątkowej historii z czasów dynastii Joseon w jakieś trzy sezony, po dwanaście odcinków oferując aż pięćdziesiat epizodów, wypełnionych licznymi zakulisowymi intrygami, które znalazły swoich amatorów na całym świecie, biorąc pod uwagę wysokie oceny na różnych portalach filmowych. 

Filary Ziemi

Ośmioodcinkowy i niezwykle wciągający serial, którego scenariusz powstał na podstawie znanej powieści Kena Folletta. Z jednej strony skupia się on na walce o władzę w Anglii po śmierci króla, a z drugiej akcja koncentruje się wokół budowy wielkiej katedry Kingsbridge, gdzie przecinają się ambicje wielu możnych ludzi w XII-wiecznej Anglii. W obsadzie serii znaleźli się m.in. Ian McShane, Rupert Sewell, Eddie Redmayne i Matthew McFadyen, a produkował ją Ridley Scott.  

Kull Zdobywca

A na koniec coś zupełnie niezobowiązującego. Obrazu w reżyserii Johna Nicolelli trudno postawić w jednym rzędzie z wieloma wcześniejszymi tytułami, bo jest to dzieło w dużej mierze mocno wybrakowane, ale jednocześnie stanowi przykład tego jak wyglądały produkcje fantasy z lat 90’, a poza tym jest całkiem wciągający! Kevin Sorbo wciela się tu w tytułową postać, barbarzyńskiego wojownika, który zabija króla krainy zwanej Valusą i zajmuje jego miejsce. Od razu musi się zmagać ze spiskowcami, którzy czyhają na to, by przejąć po nim schedę. W filmie czuć ducha powieści Roberta Howarda, na podstawie której powstał scenariusz, a choć nie jest to poziom choćby dwóch filmów o Conanie na rozrywkowy seans nadaje się on znakomicie. 

Źródło: własne
Dawid Ilnicki Strona autora
Z uwagi na zainteresowanie kinem i jego historią nie ma wiele czasu na grę, a mimo to szuka okazji, by kolejny raz przejść trylogię Mass Effect czy też kilka kolejnych tur w Disciples II. Filmowo-serialowo fan produkcji HBO, science fiction, thrillerów i horrorów.
cropper