Co oglądać w weekend - Netflix, MAX, Disney+, Amazon Prime, Apple TV+, kina
Netflix będzie w tym tygodniu promował głównie oryginalny serial animowany i nowe widowisko historyczne z Korei Południowej. Interesująco zapowiadają się również nowe produkcje MAX, Disney+ i Amazon Prime. Apple TV+ pokaże pierwsze odcinki nowego serialu z Cate Blanchett, a z kolei weekend w kinach upłynąć może na nadrabianiu najciekawszych rodzimych obrazów.
W tym tygodniu przyglądamy się ofercie Netflixa, MAX, Disney+, Amazon Prime, Apple TV+ i kina.
Netflix
Kolejną po “Terminatorze” serię, którą Netflix próbuje wskrzesić za sprawą produkcji animowanej, będzie ekranizacja cyklu gier “Tomb Raider”. Już od dziś na stronie można bowiem oglądać “Tomb Raider: Legenda Lary Croft” serię mającą być w zamierzeniu kontynuacją historii prezentowanej w trzech grach z cyklu “Survivor”. Głównej bohaterce głosu użyczyła tu Hayley Atwell, kojarzona zarówno z filmami MCU, jak i ostatnią odsłoną “Mission Impossible”. Sama odcinkowa produkcja pewnie nie będzie wielką rewolucją, jeśli chodzi o dotychczasowe filmowe odsłony przygód Lary, ale i tak może się okazać najlepszą produkcją powiązaną z tą postacią.
Ciekawie prezentuje się również jeden z bardziej wyczekiwanych filmów koreańskich tego sezonu, którym jest “Wojna i rewolta”. Fabuła obrazu w reżyserii Kim Sang-mana została umiejscowiona w czasach dynastii Joseon i prezentuje losy dwójki przyjaciół z dzieciństwa, którzy już w dorosłości spotykają się ze sobą po latach, stojąc już jednak po przeciwnych stronach barykady w wielkim konflikcie. Jednym z współscenarzystów filmu jest sam Park Chan-Wook, a produkcja ma być w zamierzeniu efektownym widowiskiem historycznym opowiadającym o czasach japońskiej inwazji na Koreę.
Nie lada gratką jest dodanie innej azjatyckiej produkcji, która pojawiła się na stronie już w poniedziałek. To “Chłopiec i czapla”, czyli ostatni film Hayao Miyazakiego, który jeszcze niedawno można było zobaczyć w kinach. Sama premiera tej produkcji w Japonii była ogromnym wydarzeniem. Początkowo planowano, że uświetni igrzyska olimpijskie w Tokio, ale ostatecznie nic z tego nie wyszło. Szczęśliwie jednak udało się ją ukończyć, a choć dla wielu fanów obrazów Ghibli jest ona po prostu powrotem do wielu pojawiających się w nich wcześniej motywów i tak ogląda się ją znakomicie.
Interesującą produkcją dokumentalną jest z kolei “Pierwsza piątka”, przeznaczona głównie dla fanów NBA. W tej miniserii twórcy przyglądają się pięciu koszykarzom najlepszej ligi na świecie: Lebronowi Jamesowi, nowej gwieździe ligi Anthony’emu Edwardsowi, mającemu za sobą trudną historię życiową Jimmy’emu Butlerowi, Arvydasowi Sabonisowi, a także tegorocznemu mistrzowi Jaysonowi Tatumowi, zaglądając za kulisy sezonu 2023/2023, zakończonego triumfem Boston Celtics.
Nowością na serwisie jest również chilijski kryminał “Na jej miejscu” osadzony w latach 50’ poprzedniego wieku, jak również seriale: włoska “Pozorna miłość” i meksykańska “Tajemnica rzeki”. Nowego Wiedźmina Geralta można z kolei podpatrzeć w filmie “Planeta samotności”, w której zagrał Liam Hemsworth. Interesującą propozycją może być australijski animowany serial science fiction “Obłędny cyfrowy cyrk”.
Z szóstym sezonem powraca seria “Resident”, a z czwartym młodzieżowe “Outer Banks”. Wśród starszych pozycji pojawi się “Egzorcysta papieża”, średnio udany horror z Russellem Crowe walczącym ze złośliwym demonem, a także zabawowe “The Predator” Shane’a Blacka z 2018 roku. Dodatkiem do ostatniego serialu Ryana Murphy z serii “Potwór” jest dokument “Historia braci Menendezów”.
MAX
Nowością na stronie jest film “Caddo Lake”, który pojawił się tam dziś. Klasyczny thriller, toczący się na amerykańskiej prowincji, w którym zagrali m.in. Eliza Scanlen, Josh O’Brien, Lauren Ambrose i Eric Lange. W ofercie pojawią się również wszystkie dotychczasowe części “Epoki lodowcowej”, obraz “Aniołowie są wśród nas”, a także horror “Boogeyman”.
Disney+
Kolejną produkcją bokserską, która pojawia się w ostatnim czasie, jest miniserial “La Maquina: Bokser”. Ten może się pochwalić ciekawą obsadą. W tytułową bohatera, znajdującego się w trudnym momencie swej kariery pięściarza, wciela się Gael Garcia Bernal, z kolei jego wieloletniego menedżera i przyjaciela zagrał Diego Luna. Obaj uwikłają się w rozgrywkę z niebezpieczną organizacją, zajmującą się m.in. ustawianiem walk, której działalność stara się rozpracować dziennikarka (Eisa Gonzalez), będąca byłą żoną głównego bohatera.
Amazon Prime
To, że reklamowana jako jedna z najdroższych produkcji w swojej klasie seria “Citadel” nie cieszyła się wielkim zainteresowaniem nie oznacza, że Amazon Prime całkowicie zarzuca realizację kolejnych odsłon tego serialu. Najnowszą jest bowiem “Citadel: Diana”, realizowana we Włoszech, w której pojawiają się m.in. grajaca główną bohaterkę Matilda de Angelis, a także znany choćby z ostatniego “Ripley” Maurizio Lombardi. Na wielki hit się tu jednak znów nie zanosi.
Do oferty zostaną dodane również starsze produkcje filmowe. Najciekawszą jest bez wątpienia “Civil War” Alexa Garlanda, jeden z najważniejszych filmów tego roku, “Kokainowy miś” Elizabeth Banks, który mimo ciekawego pomysłu ostatecznie nie okazał się widowiskiem na miarę oczekiwań, a także “Czwarta władza” Stevena Spielberga.
Apple TV+
Na amerykańskim serwisie pojawi się z kolei nowa seria "Sprostowanie", w którym główną bohaterkę zagrała Cate Blanchett. Gwiazda wciela się postać dziennikarki śledczej, trafiającą na niezwykle interesującą powieść. Wkrótce stanie się ona początkiem wielkiej intrygi, w której główną bohaterką okazuje się ona sama, zwłaszcza gdy na jaw zaczynają wychodzić tajemnicze wydarzenia z przeszłości. Obok Blanchett w serialu pojawiają się również Sasha Baron Cohen, Kevin Kline, Kodi Smit-Mcphee i Indira Varma. Seria liczy sobie siedem odcinków.
Kina
Najciekawszą premierą kinową jest bez wątpienia “Kulej. Dwie strony medalu”. Nietypowa filmowa biografia słynnego polskiego boksera, Jerzego Kuleja, w której reżyser i współscenarzysta Xawery Żuławski zdecydował się na ryzykowny w tego typu produkcjach krok postawienia w centrum nie tylko jego, ale także postać żony, co ostatecznie się jednak opłaciło. Znakomicie wypadli tu zarówno Tomasz Włosok, jak i Michalina Olszańska, a prócz tego film jest interesujący także na drugim planie, głównie dzięki wysiłkom Bartosza Gelnera i Konrada Eleryka, po raz kolejny pokazującego się z dobrej strony w roli komediowej. Produkcja ta powinna być sporym hitem w rodzimym box office.
Drugą polską premierą tego tygodnia jest nasz kandydat w wyścigu po Oscara, czyli “Pod Wulkanem” Damiana Kocura. W tym wypadku jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że owa nominacja uczyniła tylko krzywdę temu dość skromnemu obrazowi, bardziej pasującemu do konkursu na którymś z mniejszych filmowych festiwali niż nominacji do najważniejszej nagrody filmowej. Twórca wcześniejszego “Chleba i soli” tym razem przygląda się losom pewnej ukraińskiej rodziny, przebywającej na wakacjach w Hiszpanii, która dowiaduje się o wybuchu wojny w Ukrainie.
Sam najbardziej czekam w tym tygodniu na “Armanda”, którego niestety nie udało mi się ostatecznie zobaczyć na Nowych Horyzontach. W tym skandynawskich filmie zagrała, pamiętana głównie z “Najgorszego człowieka na świecie” Renate Reinsve, a opowiada on o pewnym szkolnym incydencie pomiędzy dwoma chłopcami, który uruchamia lawinę zdarzeń i wikła przeróżnych ludzi w zupełnie niepotrzebny konflikt.
Ci, którzy lubią w kinie oglądać więcej tego samego co wcześniej i w dodatku są fanami klasycznych podgatunków kina grozy z pewnością nie odpuszczą sobie filmu “Terrifier 3”, któremu jak zwykle towarzyszy ta sama, wydumana i nużąca kampania reklamowa informująca o tym ile osób tym razem wyszło z sali kinowej w trakcie pierwszych minut seansu.
W kinach pojawi się również thriller “Randka w ciemno”, będący pełnometrażowym debiutem Anny Kendrick, animacja Dreamworks “Dziki robot”, filmy dokumentalne “Andy Warhol. Amerykański sen”, a także ukraińsko kanadyjskie “My, nasze zwierzęta i wojna”, jak również holenderskie, młodzieżowe “Game On”.
https://youtu.be/tAaBkFChaRg?si=6EnDP5LBsbUKB60K
Na koniec warto wspomnieć o znakomitej inicjatywie Velvet Spoon, będącej kolejnym przypadkiem wprowadzania do dystrybucji kinowej obrazu sprzed kilku dekad. Tym razem mowa o klasycznym “Old Boyu” Park Chan-Wooka, pokazywanym w pięknej wersji 4K. Filmie, który na dobrą sprawę rozpoczął, trwający do dziś, boom na koreańskie produkcje, co widać choćby po ilości nowych pozycji z tego kraju na serwisach streamingowych. Pojawiający się w tym roku w świetnej “Exhumie” Choi Min-sik, gra tu mężczyznę zamkniętego w pokoju przez 15 lat, po tym okresie wypuszczonego na wolność i pałającego żądzą rewanżu na osobie, która go uwięziła.
Przeczytaj również
Komentarze (16)
SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych