Podoba ci się Pingwin? Koniecznie zobacz te seriale o gangsterach na HBO, Netflix i Disney+

Podoba ci się Pingwin? Koniecznie zobacz te seriale o gangsterach na HBO, Netflix i Disney+

Dawid Ilnicki | Wczoraj, 14:00

W końcówce roku najpopularniejszym serialem, patrząc choćby na listę odniesień w sieci, jest bez wątpienia dostępny na MAX “Pingwin”. Seria, która co prawda wykorzystuje bohaterów pojawiających się wcześniej na kartach komiksów DC, ale wyraźnie ucieka od estetyki widowisk superbohaterskich. Chętnie za to korzysta z licznych motywów obecnych w produkcjach gangsterskich. 

Taki wybór nie może dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę to jak wyglądał już “Batman” Matta Reevesa. Amerykanin postawił na kino mocno zanurzone we współczesności, przez co jego dzieło przypomniało widzom raczej o klasycznych obrazach Davida Finchera niż wcześniejszych produkcjach superbohaterskich. Sam Pingwin, z mocno dziwacznego jegomościa, znanego głównie z kreacji Danny’ego DeVito, stał się obdarzonym inteligencją i niezwykłym wręcz sprytem gangsterem, z roku na rok pnącym się po szczeblach przestępczej kariery, co zresztą najnowsza produkcja z jego udziałem dobrze pokazuje. Za sprawą tej gatunkowej volty obie produkcje mogą zatem obficie czerpać z wielu głośnych tytułów ostatnich lat. Zwłaszcza tych odzierających gangsterów w romantyzmu, jaki cechował ich jeszcze w produkcjach filmowych sprzed kilku dekad, w zamian stawiając raczej na naturalizm. Wiele z nich można zobaczyć choćby na platformie MAX. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Rodzina Soprano

Klasyczna pozycja gatunku, na szczęście nadal dostępna na stronie MAX, która niedawno doczekała się filmu dokumentalnego o jej twórcy Davidzie Chasie. Chase czerpiąc z wielu wcześniejszych dzieł, w tym przede wszystkim twórczości Martina Scorsese, jak również z własnych obserwacji, stworzył wielowątkową opowieść, w centrum umieszczając postać Tony’ego Soprano (James Gandolfini), z czasem zostającego szefem mafii w New Jersey. Od początku zmagającego się z problemami psychologicznymi, mającymi podłoże w jego dzieciństwie; niestandardowo jak na człowieka swojej profesji zasięgajacego porad psychoterapeutki, doktor Jennifer Melfi, granej przez Loraine Bracco. 

Boardwalk Empire

Fantastyczna, pięciosezonowa produkcja serialowa, w której również maczał palce Martin Scorsese, który wyreżyserował pierwszy odcinek. Choć seria od początku skupia się na postaci Enocha “Nucky’ego” Thompsona, mającego odpowiednik w rzeczywistości, w końcówce głównym rozgrywającym staje się Charles “Lucky” Luciano, którego niezwykły rozwój w kolejnych odcinkach: od mocno porywczego i nadambitnego gangstera po absolutnego bossa, jest jej największym atutem, zwłaszcza że pojawia się tu mnóstwo równie niebanalnych postaci.

Miasto strachu: Nowy Jork kontra mafia

Interesujący serial dokumentalny Netflixa z 2020 roku, liczący sobie trzy odcinki. Skupia się on przede wszystkim na wysiłkach agentów federalnych skutkujących słynnym procesem, dzięki któremu udało się doprowadzić przed sąd wiele znaczących postaci najpotężniejszych organizacji przestępczych działających w Nowym Jorku w latach 80’. Niepublikowane wcześniej materiały dają wgląd nie tylko w same sprawy, ale też w funkcjonowanie wielomiliardowej przestępczej działalności. 

Gomorra

Jeśli przyjąć, że “Rodzina Soprano” i “Boardwalk Empire” to klasyczne pozycje gangsterskie w historii telewizji to słynną neapolitańską serię, przy której pracował m.in. znany dziennikarz zajmujący się sprawami mafii Roberto Saviano, należałoby nazwać zdecydowanie najlepszą produkcją gatunku ostatnich lat. Osią fabularną jest tu wyjątkowo skomplikowana relacja pomiędzy “Nieśmiertelnym” Ciro di Marzio a Gennaro Savastano, synem przywódcy neapolitańskiej organizacji przestępczej, którzy w trakcie kolejnych pięciu sezonów bywają zarówno sojusznikami, jak i zaprzysięgłymi wrogami.

Suburra

Dwa lata po premierze obrazu w reżyserii Stefano Sollimy Netflix wypuścił w świat pierwszy sezon produkcji, której głównymi bohaterami byli trzej młodzi mężczyzni, postanawiający rzucić wyzwanie różnym, wysoko postawionym przedstawicielom organizacji przestępczych działających w Rzymie, przy okazji naruszając interesy innych ważnych figur życia publicznego stolicy Włoch. Ich wzorem mogła być choćby trójka bohaterów wcześniejszego “Romanzo Criminale”, choć widać tu również pewne podobieństwa do “Gomorry”. Seria nie okazała się tak głośna jak poprzednia, ale i tak zyskała całkiem spore grono fanów.  

Narcos

Na wyjątkowo wciągające widza opowiadanie o działalności organizacji przestępczych działających w Ameryce Południowej i sprzedających na cały świat warte miliardy dolarów narkotyki, postawił z kolei Netflix. Już pierwsze sezony, których bohaterem był przede wszystkim słynny Pablo Escobar, błyskotliwie wykreowany przez Wagnera Mourę, okazały się światowym fenomenem, nie dziwi zatem, że produkcja nadal jest kontynuowana, a twórcy sięgają także po innych anty-bohaterów. 

Ojciec Chrzestny Harlemu

Serial, dostępny u nas w ofercie Disney+, opowiada o rzeczywistej postaci Bumpy’ego Johnsona, który wraca na słynną ulicę po dziesięcioletniej odsiadce i zostaje zmuszony do walki o swój dawny teren, bowiem pod jego nieobecność dzielnicą zaczęli już rządzić przedstawiciele włoskiej mafii. Grany przez Foresta Whitakera bohater podejmie więc niezwykle ryzykowną grę, by odzyskać wpływy, a sam serial cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, niedawno doczekał się czwartego sezonu. 

Peaky Blinders

A na szóstym sezonie zakończyła się przygoda gangsterskiej organizacji braci Shelby w Birmingham, którzy jednak mają niedługo powrócić za sprawą filmu fabularnego. Nie ma się czemu dziwić, bo ta niezwykle stylowa, wciągająca i świetnie obsadzona produkcja była jedną z najpopularniejszych serii w gatunku ostatnich lat, sprawnie łącząc kompletną fikcję fabularną z wieloma rzeczywistymi wydarzeniami. Kreacje znakomitych tu Cilliana Murphy’ego, Toma Hardy czy Adriena Brody z pewnością przejdą do historii telewizji. 

Jak zostać bossem mafii

Narracja tego dokumentu przypomina troszeczkę znaną książkę Michaela Hema “Jak zostać dyktatorem? Podręcznik dla nowicjuszy”. W obu przypadkach bowiem w tytule jest zawarta oczywista prowokacja; nikt bowiem nie chce tu nikogo realnie “edukować”, a żywot wielu gangsterów służy tu za ciekawe studium charakterów, jak również poszczególnych strategii utrzymywania się na szczycie przestępczego półświatka i choćby z tego powodu warto się zainteresować tą sześcioodcinkową serią. 

Krew z krwi

Niedawno na stronę Netflixa trafił zaś ten polski serial, z jakże nietypowym dla rodzimych produkcji  zawiązaniem akcji. Oto bowiem pewnego dnia umiera szef lokalnego gangu, który nie pozostawia po sobie następcy. Z dnia na dzień zatem zmuszona do przejęcia jego obowiązków zostaje jego żona Carmen. Serial w reżyserii Xawerego Żuławskiego nie jest oryginalną produkcją, a rodzimą wersją wcześniejszego, holenderskiego tytułu “Penoza”. Udało się tu jednak całkiem dobrze dostosować fabułę do lokalnych uwarunkowań, a świetnie w roli głównej wypadła Agata Kulesza.

Źródło: własne
Dawid Ilnicki Strona autora
Z uwagi na zainteresowanie kinem i jego historią nie ma wiele czasu na grę, a mimo to szuka okazji, by kolejny raz przejść trylogię Mass Effect czy też kilka kolejnych tur w Disciples II. Filmowo-serialowo fan produkcji HBO, science fiction, thrillerów i horrorów.
cropper