Epoka Lodowcowa 6 nadchodzi?! Jak marka radziła sobie dotychczas?

Epoka Lodowcowa 6 nadchodzi?! Jak marka radziła sobie dotychczas?

Kajetan Węsierski | 18.11, 21:30

Gdzieś pośród zasp, lodowców i prastarych stworzeń, rozgrywają się przygody, które pokochały miliony. Od wiecznej gonitwy Sida o przetrwanie, przez komiczne perypetie Manny’ego i Diego, aż po legendarną pogoń Wiewióra za żołędziem – Epoka Lodowcowa podbiła serca widzów na całym świecie. Każda część wprowadzała nowych bohaterów i zabierała nas z powrotem do czasów, gdy zmarznięty ogon nie mógł powstrzymać nikogo przed kolejną przygodą.

A przy okazji zapowiedzi “Epoki Lodowcowej 6” aż prosi się o szybki przegląd wcześniejszych odsłon, by zobaczyć, co przyciągało do niej tak szeroką widownię. Seria zyskała stałe miejsce w popkulturze, oferując niezapomniane sceny i humor dla widzów w każdym wieku. Jednak niektóre późniejsze części wzbudzały mieszane uczucia. W dalszej części prześledzimy każdy film i zobaczymy, co sprawiało, że jedne odsłony błyszczały, a inne nieco przygasły.

Dalsza część tekstu pod wideo

Epoka Lodowcowa (2002)

Pierwsza część Epoki Lodowcowej wprowadziła nas w świat zamarzniętych pustkowi, gdzie osobliwe trio – mamut Manny, leniwiec Sid i tygrys Diego – próbuje zwrócić ludzkiego malucha jego rodzinie. Film zachwycił humorem, świeżością i nietypową dla animacji atmosferą przygody w prastarym świecie. Zyskał uwielbienie fanów na całym świecie, a pogoń Wiewióra za żołędziem stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych gagów w historii animacji. 

Epoka Lodowcowa 2: Odwilż (2006)

W drugiej części klimat zaczyna się ocieplać, a nasi bohaterowie stają przed wizją zalania całego doliny. Pojawienie się Ellie – innej mamucicy – oraz jej zwariowanych towarzyszy, oposów Zekka i Edka, dodaje humoru i dynamiki całej przygodzie. Film odniósł kolejny sukces, a wątki związane z nowymi postaciami ugruntowały charakterystyczny styl serii, poszerzając grono fanów o kolejne pokolenie.

Epoka Lodowcowa 3: Era dinozaurów (2009)

Przy trzeciej części wytwórnia postawiła na jeszcze bardziej zwariowany zwrot fabularny – bohaterowie trafiają do prehistorycznego świata dinozaurów ukrytego pod lodem. Obecność wielkich gadów oraz nowych postaci (takich jak ekscentryczny łowca Buck) dodały tej części energii i komediowej lekkości. Fani docenili odważną zmianę klimatu i nowe przygody, choć pojawiały się głosy, że seria oddala się od korzeni. I trudno się nie zgodzić. 

Epoka Lodowcowa: Mamucia Gwiazdka (2011)

Ten krótki, 26-minutowy specjal świąteczny zabiera nas w zimową podróż pełną magii i humoru. Manny, Sid, Diego i reszta próbują uratować Boże Narodzenie, gdy drugi z wymienionych bohaterów przypadkowo niszczy rodzinne ozdoby świąteczne tego pierwszego. To urocza, świąteczna przygoda, pełna ciepła i humoru, która naprawdę udanie wprowadza w klimat świąt. Może warto sobie ją zaserwować w tym roku? 

Epoka Lodowcowa 4: Wędrówka kontynentów (2012)

Kolejna odsłona przyniosła motyw - bez zaskoczenia - wędrówki kontynentów. Zmusiło to naszych bohaterów do podjęcia podróży, która miała ich rozdzielić i połączyć na nowo. Głównym antagonistą staje się załoga piratów pod wodzą okrutnego małpiszona. A choć film nadal oferował sporo humoru i akcji, nie wszystkim spodobała się fabuła, która nie wniosła już takiej świeżości jak pierwsze części. Dało się odczuć, że wszystko się nieco zastało. 

Epoka Lodowcowa: Mocne uderzenie (2016)

W piątej odsłonie twórcy sięgnęli po kosmiczny motyw – tym razem nad ziemią zawisło widmo apokalipsy w postaci asteroidy, która może zakończyć życie bohaterów. Ta część przyniosła największą liczbę scen akcji i wprowadziła zupełnie nowe, futurystyczne wątki. Mimo stosunkowo świeżych pomysłów, wielu fanów miało mieszane odczucia, uznając fabułę za mniej angażującą i zbyt daleką od kameralnych początków serii. Zgodzicie się z tym?

Epoka Lodowcowa: Wielkanocne Niespodzianki Sida (2016)

Jeszcze jeden film z tego samego roku - tym razem krótkometrażowy. Ów skupia się na Sidzie, który postanawia urządzić wielkanocne świętowanie. Jak to zwykle bywa, jego działania prowadzą do serii zabawnych i niespodziewanych sytuacji… To przyjemna, lekka produkcja dla najmłodszych, ale wciąż ma w sobie charakterystyczny urok i humor serii. Naprawdę polecam, miły powrót do korzeni. 

The Ice Age Adventures of Scrat (2022)

I przechodzimy do czasów niemal bieżących. Serial krótkometrażowy na Disney+ składa się z sześciu odcinków i śledzi kolejne, przezabawne perypetie Wiewióra. Tym razem ma on pełne ręce roboty, ponieważ – oprócz walki o żołędzia – próbuje poradzić sobie z nowym wyzwaniem, jakim jest… Opieka nad własnym dzieckiem! Każdy odcinek dostarcza dawkę humoru i pokazuje, jak nieporadny, ale uparty Wiewiór mierzy się z rodzicielskimi wyzwaniami.

Epoka Lodowcowa: Przygody Dzikiego Bucka (2022)

To najnowsza próba odświeżenia serii i skierowania jej na nowe tory. Projekt ten skupia się na postaci Bucka - ekscentrycznego łowcy dinozaurów z trzeciej części. Tym razem bohater łączy siły z Zekkiem i Edkiem, aby ocalić świat przed niebezpieczeństwem. A wszystko to w prehistorycznym, podziemnym świecie. Niektórym fanom rzeczywiście przypadł do gustu humor i akcja, ale nie brakuje takich, którzy odczuli brak ikonicznych postaci. W “Epoce Lodowcowej 6” prawdopodobnie nie będzie trzeba się o to martwić! 

Kajetan Węsierski Strona autora
Gry są z nim od zawsze! Z racji młodego wieku, dojrzewał, gdy zdążyły już zalać rynek. Poszło więc naturalnie z masą gatunków, a dziś najlepiej bawi się w FIFIE, produkcjach pełnych akcji oraz przygód, a także dziełach na bazie anime i komiksów Marvela. Najlepsza gra? Minecraft. No i Pajączek od Insomniac Games.
cropper