Co oglądać w weekend - Netflix, MAX, Amazon Prime, Apple TV+, SkyShowtime, Canal+ i kin
Tuż po finale “Pingwina” na stronie MAX pojawia się nowy, głośny serial, nawiązujący do znanej serii powieściowej. Amazon Prime również przygotował premierę, powiązaną z pewnym obrazem sprzed lat. Na Apple TV+ pojawi się z kolei nowy film znanego reżysera, a z kolei w kinach można w końcu można będzie zobaczyć znakomite dzieło, uhonorowane w tym roku Złotą Palmą w Cannes.
W tym tygodniu przyglądamy się ofercie Netflixa, MAX, Amazon Prime, Apple TV+, SkyShowtime, Canal+ i kin.
Netflix
Jak co tydzień pojawi się tu kilka produkcji oryginalnych. Najlepszą obsadą może się pochwalić “Joy”, w którym zagrali m.in. Thomasin McKenzie, nominowany w ostatnich latach do Oscara Bill Nighy i James Norton. Akcja tej produkcji została osadzona w latach 60’ i 70’, a opowiada o pionierskich badaniach brytyjskich naukowców, którzy w tym czasie opracowali metodę zapłodnienia in vitro. Dla tworzącego ten obraz Bena Taylora jest to debiut reżyserski.
Przypomnieć o sobie postara się również Ted Danson, który zagrał główną rolę w nowym serialu Netflixa, zatytułowanym “Tajny informator”. Wciela się on w postać emerytowanego profesora, który niemal z dnia na dzień zyskuje nowe życie, gdy otrzymuje zlecenia przeniknięcia do domu opieki w San Francisco. Fabuła została oparta na wcześniejszym dokumencie “The Mole Agent”, którego akcja toczyła się w Chile. Najnowsza produkcja liczy sobie osiem odcinków.
Ciekawie zapowiada się również film “Lekcja gry na pianinie”, będący kolejną ekranizacją sztuki Augusta Wilsona, po wysoko cenionych “Płotach”, a także dostępnej w ofercie Netflixa “Ma Rainey: Matce bluesa”. W centrum fabuły stoi nie tyle sam tytułowy instrument, co raczej spór o niego pomiędzy bratem i siostrą, ujawniający głębsze podziały pomiędzy nimi. W obsadzie Samuel L. Jackson, John David Washington, Ray Fisher, Danielle Deadwyler, Corey Hawkins, Michael Potts i Erykah Badu.
Nowością jest również francuski film “GTMAX”, którego bohaterką jest mistrzyni motocrossu kompletująca zespół, mający dokonać napadu. Wokół rabunku skoncentrowana jest również fabuła szwedzkiego serialu “Helikopter”, wyreżyserowanego przez Daniela Espinosę. W ofercie pojawi się również nowa koreańska seria “Gdy zadzwoni telefon”, jak również duńska komedia “Mayby Baby 2”. Nową animacją Netflixa jest film “Zaklęci”, a z drugim sezonem powraca historyczny serial “Cesarzowa Sisi”. Od soboty na platfomie można również oglądać nowe odcinki dobrze znanego “Outlandera”.
Wśród najnowszych pozycji dokumentalnych jest produkcja, która może się przydać wszystkim, zwłaszcza przed świętami. To film “Kup Teraz. Jak manipuluje się klientami”, obiecujący wgląd w niezwykle skuteczne techniki przekonywania ludzi do kupowania niepotrzebnych rzeczy. Do tego dorzucić należy oczywiście obowiązkowe true-crime’y: “Nierozwiązane sprawy: Kto zabił Jonbenet Ramsey” i hiszpańskie “900 dni bez Anabel”.
Już w sobotę na stronie pojawią się ostatnie odcinki drugiego i ostatniego sezonu serialu "Arcane", jednej z najlepiej ocenianych serii animowanych w ostatnich latach, bazującej na rozgrywce League of Legends. Głównymi bohaterkami produkcji są dwie siostry: Vi i Jinx, walczące po dwóch stronach frontu rywalizacji miast: biednego Zaun i utopijnego Pilltover. Budżet całej produkcji miał wynieść nawet 250 milionów dolarów, ale to rzadki przypadek dzieła, w którym dobrze to widać.
MAX
Tuż po finiszu “Pingwina” serwis Warnera przygotował kolejną wielką premierę, również powiązaną z dobrze znaną marką. To serial “Diuna: Proroctwo”, oparty rzecz jasna na pewnych wątkach pojawiających się w twórczości Franka Herberta. W przeciwieństwie jednak do filmów, których centralną postacią jest Paul Atryda, seria skupia się przede wszystkim na tajemniczej grupie Bene Gesserit, której członkinie obdarzone są nadnaturalnymi zdolnościami. W obsadzie pojawią się m.in. Emily Watson, Travis Fimmel, Olivia Williams, Jodhi May, Mark Strong, Chris Mason i Jihae. Produkcja ta liczy sobie zaledwie sześć odcinków.
Chętni mogą sobie również nadrobić na MAX ostatnie adaptacje powieści Agathy Christie. W ofercie pojawiają się bowiem zarówno "Morderstwo w Orient Expressie", jak i późniejsze "Duchy w Wenecji", w obu przypadkach zrealizowane przez Kennetha Branagha, który oczywiście nie omieszkał obsadzić się w roli Herculesa Poirot. Oba kryminały mogą się naturalnie pochwalić świetną obsadą.
Amazon Prime
Po premierze “Crossa” na stronie Amazon Prime pojawia się kolejny nowy serial “Okrutne intencje”. Angielski tytuł może się kojarzyć tym, którzy dobrze pamiętają lata 90’, bowiem oparto go na filmie Rogera Kimble, który u nas był dystrybuowany jako “Szkoła uwodzenia”. Ta miała być w założeniu współczesną wersją słynnej powieści Choderlosa de Laclos “Niebezpieczne Związki”, znakomicie zaadaptowanej wcześniej przez Stephena Frearsa. Fabuła krąży tu wokół towarzyskich intryg rozgrywających się na elitarnym uniwersytecie.
Apple TV+
Od piątku na stronie można już oglądać nowy film Steve’a McQueena “Blitz”, w którym zagrali m.in. Saoirse Ronan, Harris Dickinson i Stephen Graham. Akcja rozgrywa się w czasie II. wojny światowej i koncentruje wokół małego chłopca (Elliott Heffernan), wysłanego przez matkę na wieś, by tam mógł spokojnie doczekać końca niemieckiego bombardowania Londynu. Dziecko ucieka jednak stamtąd, wyruszając w niezwykłą podróż powrotną do stolicy Wielkiej Brytanii.
SkyShowtime
Od poniedziałku na stronie można oglądać “Abigail”. Nowy horror duetu odpowiedzialnego za ostatnie odsłony serii “Krzyk”, który z najnowszym tytułem łączy również Melissa Barrera w jednej z ról. Tytułowa bohaterka to 12-letnia baletnica, córka wpływowego gangstera, która zostaje porwana. Problem polega na tym, że okazuje się ona zupełnie kim innym niż się wydawało. Oprócz wspomnianej aktorki w produkcji zagrali także Dan Stevens, Kathryn Newton, Giancarlo Esposito, Kevin Durand, Matthew Goode, a także przedwcześnie zmarły Angus Cloud.
Na platformie pojawi się również nowy serial Taylora Sheridana “Landman”, który tym razem rozgrywa się współcześnie i koncentruje wokół właścicieli wielkich platform wiertniczych, walczących o swoje interesy w zmieniającym się świecie. Całość została oparta na 11-odcinkowym podcaście “Boomtown”, a do współpracy twórca zaprosił tym razem m.in. Billa Boba Thornton, Demi Moore, Jona Hamma, Michaela Penę, Andy Garcię i Colma Feore.
Canal+
Tu warto zwrócić uwagę przede wszystkim na “Kod zła”, jeden z najciekawszych filmów tego roku, w reżyserii Osgooda Perkinsa. Film bazuje na licznych fabułach dotyczących śledztw w sprawie działalności seryjnych morderców, ale formalnie przypomina przede wszystkim poprzednie filmy tego reżysera, tworzącego niezwykle oryginalne kino grozy, o którym można długo pamiętać. Bardzo nietypową - nawet jak na siebie - rolę zagrał tu Nicolas Cage, a w główną bohaterkę, agentkę FBI Lee Harker wcieliła się Maika Monroe.
Kino
W kinach pojawią się co najmniej trzy niezwykle interesujące tytuły. Pierwszym z nich jest “Anora” Seana Bakera, uhonorowany za nią Złotą Palmę na tegorocznym festiwalu w Cannes. Tytułową bohaterką jest młoda striptizerka, która pewnego dnia spotyka w klubie syna jednego z rosyjskich oligarchów, z którym wejdzie w skomplikowaną relację. Niezwykle dynamiczny film, przypominający momentami “Good Times” braci Safdie to jedna z najciekawszych propozycji tego roku, nawet jeśli lekko wtórna wobec wcześniejszych filmów tego znakomitego twórcy.
Na kolejny film warto zwrócić uwagę głównie ze względu na odtwórcę głównej roli. Hugh Grant fantastycznie zabawił się bowiem w “Hereticu” swym dotychczasowym wizerunkiem, dzięki czemu widzowie początkowo nie domyślają się co tak naprawdę chodzi po głowie mężczyźnie w średnim wieku, zapraszającemu do siebie dwie przedstawicielki religijnej organizacji.
W kinach w końcu pojawia się również nowy obraz Ladja Ly, pamiętanego ze świetnych “Nędzników”. Obraz “Kolonia nr 5” tym razem zabiera widza do pewnej dzielnicy w Paryżu, w której rządy rozpoczyna nowy burmistrz. Od razu wchodzi on w spór z wieloma mieszkańcami, wśród których jest również - pomagająca im - Haba.
Warto będzie się wybrać także na polski film “Simona Kossak”, wyreżyserowany przez Adriana Panka. To opowieść o tytułowej bohaterce, biolożce, która po studiach w Krakowie postanawia rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady. Wciela się w nią, nagrodzona w Gdyni, ale akurat za rolę w “Białej odwadze” Sandra Drzymalska, której kroku dotrzymują tu Agata Kulesza i Jakub Gierszał.
O kolejnych filmach warto wspomnieć, ale tylko jednym zdaniem. Francuska komedia “Milionerzy” opowiada o ludziach, którzy wygrali loterię, ale mają czas tylko do końca dnia na odebranie wygranej. Austriackie “Veni, Vidi, Vici” opowiada zaś o milionerach, którzy nie zawdzięczają swych pieniędzy wygranej w loterii. Hiszpański “List do świętego Mikołaja” zdaje się z kolei kolejnym tanim, świątecznym produkcyjniakiem.
Przeczytaj również
Komentarze (17)
SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych