Thrillery ostrzejsze od żyletki. Propozycje dla tych, którzy nie boją się krwi
Zawsze fascynowały mnie produkcje, które balansują na granicy gatunków. Szczególnie intrygujący wydaje mi się podgatunek thrillerów medycznych - tych niepokojących opowieści, gdzie białe fartuchy splamione są szkarłatem, a sterylne sale operacyjne stają się sceną makabrycznych wydarzeń.
Po pandemii, gdy świat medyczny znalazł się w centrum uwagi, warto przyjrzeć się niektórym produkcjom z innej, nowej perspektywy - choć nie wszystko będą stricte medyczne, a zahaczające o tę tematykę. Czy strach przed białym personelem jest głęboko zakorzenionym lękiem społecznym? A może to właśnie zaufanie, jakim darzamy lekarzy, czyni te historie jeszcze bardziej przerażającymi? Nie są to może killery (większość) w swojej kategorii, a średniaki według oceny użytkowników, którą nie zawsze radzę się sugerować.
Zanim zagłębimy się w tym mrocznym i odbijającym echo korytarzu, ostrzegam - niektóre z propozycji nie są przeznaczone dla osób o słabych nerwach. Wybrane filmy czasem przełamują tabu, przekraczając granice dobrego smaku, a niejednokrotnie zmuszają (wrażliwych na widok krwi) do odwrócenia wzroku. No cóż, wszystko jest kwestią gustu i nie zamierzam uderzyć w czuły punkt prawdziwych koneserów gatunku. Czasem potrzebna jest dobra psychologiczna historia, a czasem mroczy, może i nieco ogłupiający slasher.
Ratched (2020) - Mroczne początki legendarnej siostry
Ryan Murphy, twórca "American Horror Story", po raz kolejny udowadnia, że potrafi przekuć klasykę w nowoczesne dzieło sztuki. "Ratched" to prequel "Lotu nad kukułczym gniazdem", skupiający się na początkach kariery najbardziej znienawidzonej pielęgniarki w historii kina. Sarah Paulson w roli tytułowej Mildred Ratched jest niczym drapieżnik w eleganckim mundurku - hipnotyzująca i śmiertelnie niebezpieczna.
Serial wizualnie prosty, a jednocześnie zachwycający i niezwykle stylowy - te nasycone kolory i precyzyjnie kadry przypominają malarskie dzieła - wyróżnia się przede wszystkim psychologiczną złożonością postaci. Murphy prowadzi nas przez labirynt traumy, obsesji i manipulacji, pokazując, jak rodzi się potwór w białym czepku. Każdy odcinek to osobne studium okrucieństwa, podane z estetyczną finezją.
Dexter (2006-2013) - Seryjny morderca w służbie sprawiedliwości
"Dexter" to fenomen, który zdefiniował na nowo gatunek telewizyjnego thrillera. Michael C. Hall stworzył postać, która paradoksalnie łączy w sobie cechy antybohatera i człowieka kierującego się swoistym kodeksem moralnym, nie odczuwając przy tym emocji.
Wiem, nie jest to typowy thriller medyczny, a raczej kryminał, ale sporo rzeczy rozwiązywanych jest ze skalpelem w ręku, jeśli wiecie co mam na myśli. Niemniej, jako technik kryminalistyczny pracujący dla policji Miami, Dexter Morgan prowadzi podwójne życie - za dnia analizuje ślady krwi, nocą poluje na innych morderców.
Skóra, w której żyję (2011) - Chirurgiczne szaleństwo mistrza Almodóvara
Pedro Almodóvar, enfant terrible hiszpańskiego kina, stworzył dzieło, które jest jak precyzyjne cięcie skalpelem - eleganckie i bolesne zarazem. Antonio Banderas jako Dr Robert Ledgard gra chyba jedną z najbardziej złowieszczych ról w swojej karierze. Ten thriller o obsesyjnym chirurgu plastycznym jest jak współczesna wersja mitu o Pigmalionie, przepuszczona przez filtr mrocznych fantazji i medycznych eksperymentów.
Pathology (2008) - Anatomia zła
W "Pathology" grupa ambitnych rezydentów patologii prowadzi makabryczną grę - każdy z nich musi popełnić "doskonałe morderstwo", które pozostali będą musieli rozwiązać. Milo Ventimiglia jako Ted Grey zostaje wciągnięty w ten śmiertelny konkurs, który szybko wymyka się spod kontroli. Film bezlitośnie obnaża mroczną stronę ambicji i rywalizacji w środowisku medycznym.
Nurse 3-D (2013) - Zabójczy urok pielęgniarki
Paz de la Huerta wciela się w rolę Abby Russell, pielęgniarki prowadzącej podwójne życie. W dzień troskliwie opiekuje się pacjentami, nocą poluje na niewiernych mężczyzn. Film balansuje na granicy eksploatacji i artystycznej prowokacji, oferując widzom mieszankę erotycznego napięcia i krwawej zemsty.
Anatomie (2000) - Niemiecka precyzja
Ten niemiecki thriller wprowadza nas w świat elitarnej grupy studentów medycyny, którzy odkrywają przerażający sekret swojej uczelni. Franka Potente ("Biegnij Lola, biegnij") prowadzi śledztwo w sprawie tajemniczych zgonów, trafiając na trop organizacji przeprowadzającej eksperymenty na żywych ludziach. Film imponuje “kliniczną precyzją” i budowanym stopniowo napięciem. Po kasowym sukcesie w Niemczech, zdecydowano się nakręcić sequel - niestety, ale mniej zaskakujący co pierwsza odsłona.
Excision (2012) - Chirurgiczna poezja grozy
AnnaLynne McCord w roli Pauline przedstawia jedną z najbardziej niepokojących postaci współczesnego kina grozy. Nastolatka z obsesją na punkcie chirurgii i z krwawymi seksualnymi fantazjami to bohaterka, która pozostaje w pamięci na długo, po obejrzeniu seansu. Reżyser Richard Bates Jr. stworzył film będący mieszanką thrillera, coming of age story i body horrorem - dzieło to szokuje i jednocześnie fascynuje.
American Mary (2012) - Krwawa droga do sukcesu
Katharine Isabelle jako Mary Mason, studentka medycyny, która trafia do świata nielegalnej chirurgii, tworzy postać złożoną i niejednoznaczną moralnie. Jednak w przeciwieństwie do bohaterki z "Excision", Mary nie chce pracować w szpitalu. Zamiast tego, postanawia wykonywać często obrzydliwe operacje, spełniając najbardziej dziwaczne życzenia swoich zleceniodawców. Film sióstr Soska z momentami czarnego humoru i pewnej groteski, może podzielić niektórych widzów.
BONUS: American Psycho (2000) - W garniturze psychopaty
Nie sposób pominąć kultowego już "American Psycho", mimo że nie jest to klasyczny thriller medyczny, a bardziej psychologiczny z elementami dobrego slashera. Christian Bale jako Patrick Bateman stworzył ikoniczną postać - bankiera, którego elegancka fasada skrywa psychopatycznego mordercę. Film Marry Harron to błyskotliwa satyra amerykańskiego materializmu lat 80., podana w formie krwawego spektaklu.
Podsumowanie
Przedstawione produkcje łączy jedno - wszystkie eksplorują mroczne zakamarki ludzkiej psychiki, wykorzystując medyczny entourage jako tło dla swoich makabrycznych historii. Każda z nich na swój sposób pokazuje, jak cienka jest granica między lekarzem a oprawcą, między uzdrowieniem a destrukcją. Czasem to zwykła psychoza, w jaką wpada nasz (anty)bohater. Niemniej nie są to propozycje dla każdego, ale dla tych, którzy cenią sobie thrillery, lekko wpadające w horror i przyprawione szczyptą gore.
Przeczytaj również
Komentarze (8)
SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych