Reklama
Od Gry Roku do Gry Roku - Sony od dekady produkuje kandydatów do statuetki

Od Gry Roku do Gry Roku - Sony od dekady produkuje kandydatów do statuetki

Kajetan Węsierski | 02.12, 21:30

Każdy, kto interesuje się światem gier wideo, wie, że grudzień to nie tylko czas świątecznych promocji i gorących premier, ale też finał roku w branży – zwieńczony galą The Game Awards. To tutaj branża celebruje swoje największe osiągnięcia, a fani ekscytują się, kibicując ulubionym tytułom. Wśród nominowanych co roku powtarza się jednak jeden motyw: logo PlayStation. Sony od lat ma swoich "reprezentantów" w kategorii Game of the Year, ustawiając poprzeczkę niezwykle wysoko.

Gigant branży technologicznej regularnie wprowadza tytuły, które definiują całe gatunki. Warto zatem przyjrzeć się bliżej tej dekadzie sukcesów i przypomnieć, które gry z portfolio PlayStation zdobyły nominacje do prestiżowej nagrody Game of the Year na The Game Awards. Każda z tych produkcji to nie tylko sukces komercyjny, ale także dowód na to, jak różnorodna i innowacyjna może być oferta ekskluzywnych tytułów. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Bloodborne (2015)

Mistrzowie w tworzeniu wymagających gier w 2015 roku zaskoczyli graczy i krytyków tytułem, który - delikatnie mówiąc - pozamiatał! Bloodborne to nie tylko brutalna i satysfakcjonująca rozgrywka, ale także hipnotyzujący, gotycki świat pełen tajemnic i grozy. Gra zdobyła nominację za swoją unikalną atmosferę, mistrzowskie projektowanie poziomów i nowatorskie podejście do mechaniki walki. Ustąpiła jednak Wiedźminowi 3. 

Uncharted 4: Kres Złodzieja (2016)

Nathan Drake pożegnał się (czy aby na pewno? ;)) z fanami w epickim stylu. Naughty Dog dostarczyło filmową historię pełną emocji, oszałamiającą grafikę i spektakularne przygody. Czwarta część serii to triumf zarówno narracyjny, jak i technologiczny, który zachwycił krytyków i zdobył miejsce w nominacjach do Gry Roku. Choć do statuetki zabrakło - zgarnął ją wtedy Overwatch.

Horizon Zero Dawn (2017)

Guerrilla Games, ekipa znana wcześniej z serii Killzone, postawiła na zupełnie nowy świat, tworząc jedno z najpiękniejszych otwartych uniwersów, jakie kiedykolwiek dostaliśmy na konsolach. Projekt podbił serca graczy i mocno zaskoczył przemyślaną fabułą, złożonymi mechanikami walki i fenomenalnym projektem maszyn, które przewijały się podczas przygody. Tu niestety również obeszło się bez nagrody, bowiem ta powędrowała do Nintendo za Breath of the Wild.

God of War & Marvel’s Spider-Man (2018)

Rok 2018 był dla Sony niezwykle owocny, bowiem w pierwszej piątce znalazły się dwa tytuły z ich portfolio. God of War od Santa Monica Studio, który zrewolucjonizował serię, wprowadzając bardziej dojrzałą narrację i nordycki świat pełen mitologicznych stworzeń. A także Marvel’s Spider-Man od Insomniac Games, który wyznaczył nowe standardy w przyjemności z poruszania się po świecie. Obie produkcje znalazły się wśród kandydatów do Gry Roku, a wygrał… Kratos! 

Death Stranding (2019)

Hideo Kojima stworzył coś, co wymyka się wszelkim klasyfikacjom. Death Stranding to unikalne doświadczenie z pogranicza gry i sztuki, w którym samotność, relacje międzyludzkie i krajobrazy postapokaliptycznej wizji świata odgrywają główną rolę. Gra zdobyła uznanie za oryginalność i odwagę w eksperymentowaniu z formą, ale nie wygrała, ustępując znakomitemu Sekiro: Shadows Die Twice.

Ghost of Tsushima / The Last of Us Part 2 (2020)

Rok 2020 i znów aż dwie gry w najlepszej piątce. Sucker Punch zabrało graczy w epicką podróż po feudalnej Japonii w Ghost of Tsushima, a Naughty Dog poruszyło mocne tematy w The Last of Us Part 2, rozwijając postacie i historię w sposób, który podzielił, ale i zachwycił odbiorców. I to ta druga okazała się najlepszą podczas TGA, bijąc między innymi również nowe Animal Crossing czy Hadesa. 

Ratchet & Clank: Rift Apart (2021)

Insomniac Games ponownie udowodniło swoje mistrzostwo w tworzeniu ekskluzywnych gier. Rift Apart to technologiczny pokaz możliwości PlayStation 5, łączący płynne przechodzenie między wymiarami z kolorową, dynamiczną rozgrywką. Poza tym, jest to po prostu doskonała przygoda - nie tylko dla fanów Ratcheta. Gra zdobyła nominację, ale nie statuetkę - ta trafiła w ręce Hazelight Studios za It Takes Two.

Horizon Forbidden West / God of War Ragnarok (2022)

Sony trzeci raz w ciągu dekady uderzyło z dwoma nominowanymi tytułami. Horizon Forbidden West rozwijało wątki Aloy, oferując jeszcze większy i bardziej szczegółowy świat, a God of War: Ragnarok dostarczył emocjonalnego zakończenia nordyckiej sagi Kratosa, w której trudno było znaleźć wady. I choć obie produkcje były genialne, musiały ustąpić miejsca prawdziwemu kolosowi. Jak wszyscy pamiętacie, był to Elden Ring. 

Marvel’s Spider-Man 2 (2023)

Przed rokiem Insomniac Games powróciło z jeszcze bardziej rozbudowaną przygodą Petera Parkera i Milesa Moralesa. Marvel’s Spider-Man 2 zaoferował nie tylko większy świat, ale też zdecydowanie bardziej emocjonalne historie i dynamiczne mechaniki walki. Jasne, to w dużej mierze podobna mapa z pewnym stopniem rozbudowania, i... Wystarczyło by zachwycić graczy! Ale już nie by wygrać - w 2023 triumfował Baldur’s Gate 3. 

Astro Bot (2024)

Astro Bot jest symbolem innowacji PlayStation. Gra łączy urokliwe widoki, pomysłowe projekty poziomów i interaktywne wykorzystanie kontrolera DualSense, którego nie znajdziemy nigdzie indziej. Osobiście wbiłem tu platynkę, a przy tym uśmiech prawie nie schodził mi z twarzy, więc… Oddałbym swój głos Sony. Czy jednak uda się dołożyć trofeum do kolekcji? Dowiemy się za kilka dni…

Kajetan Węsierski Strona autora
Gry są z nim od zawsze! Z racji młodego wieku, dojrzewał, gdy zdążyły już zalać rynek. Poszło więc naturalnie z masą gatunków, a dziś najlepiej bawi się w FIFIE, produkcjach pełnych akcji oraz przygód, a także dziełach na bazie anime i komiksów Marvela. Najlepsza gra? Minecraft. No i Pajączek od Insomniac Games.
cropper