Ciri, Pani Czasów i Miejsc, czyli poznajcie lepiej bohaterkę czwartego Wiedźmina
"Wicher, nie dziewczyna" - mawiał Krwawy Baron w trzeciej grze o Wiedźminie. Na całym Kontynencie nazywano ją różnie. Jaskółka, Pani Jeziora, Pani Czasów i Miejsc. Jej królewski rodowód i gen Starszej Krwi skazały ją na ucieczkę. Zawsze uciekała. Podczas zagłady Cintry zbiegła przed rycerzem w czarnej zbroi, Cahirem. Na Sodden odnalazł ją Biały Wilk, sam Geralt z Rivii. Była związana z wiedźminem poprzez prawo niespodzianki. Jeż z Erlenwardu tym sposobem chciał odwdzięczyć się białowłosemu wiedźminowi za ocalenie podczas uczty na dworze Calanthe, Lwicy z Cintry. Córka Jeża i Pavetty w wieku zaledwie sześciu lat została osierocono po tym jak w trakcie rejsu utonęli jej rodzice. Jej dalszym wychowaniem zajęła się babka. I wychowała Cirillę, Lwiątko z Cintry.
Urodzona w 1251 roku podczas święta Belleteyn, Cirilla Fiona Ellen Rianon miała ogromną wartość polityczną. Jej ojczyste królestwo, Cintra, kilkanaście lat później padło pod naporem armii Nilfgaardu. Dzieje Lwiątka z Cintry to pasmo ciągłej ucieczki przed znanym i nieznanym wrogiem. Odnaleziona przez Geralta i zabrana na wiedźmińskiego siedliszcze, Kaer Morhen została objęta opieką przez Vessemira, Lamberta, Eskela i Coena z Poviss. Zdobyła wiedźmińskie wykształcenie, lecz nigdy nie została poddana morderczej Próbie Traw, czyli procesowi przejścia wiedźmińskich mutacji. Jej dalekie pokrewieństwo z uczoną i czarodziejką, Laurą Doren sprawiło, że wiedzący nazywali ją Dzieckiem Starszej Krwi. Wokół Ciri toczy się wiedźmińska saga spisana przez łódzkiego pisarza, Andrzeja Sapkowskiego. Ciri przestała jednak uciekać. Tę historię opowiedzieli scenarzyści ze studia CD Projekt RED.
Wiedźmin 3: Dziki Gon skumulował dzieje Cirilli. Artyści koncepcyjni bazując na książkowych opisach stworzyli kilkadziesiąt propozycji wyglądu Pani Czasów i Miejsc w grze. Pierwsze zwiastuny mocno sugerowały, że opowieść ostatniej części trylogii o Geralcie z Rivii będzie tak naprawdę historią poświęconą Ciri. W grze kilkukrotnie przejmuje kontrolę nad postacią dorosłego już Lwiątka z Cintry. W 2015 roku, gdy dopiero zaczynałem poznawać wiedźmiński świat dostrzegłem, że kolejna część z jej udziałem to konieczność. Po co inni wiedźmini, lub ponownie, Geralt z Rivii? On zawsze podążał za swoją przybraną córką, niezależnie od wydarzeń na Kontynencie. Cirilla Fiona Ellen Rianon powiedziała po trudnej obronie Kaer Morhen: "Nie będę już uciekać" - słowa dotrzymała. Jedno z zakończeń trzeciego Wiedźmina opowiada o jej życiowym wyborze. Zdaje się, że CDPR obrali ten epilog za kanoniczny na drodze realizacji Wiedźmin IV. Ciri została wiedźminką. Teraz już starsza, z nowym medalionem, i nowym obliczem.
Dziecię Starszej Krwi
Sześciominutowy cinematik to wszystko, na czym aktualnie bazujemy. Społeczność fanów snuje dziesiątki domysłów. Cirilla dostaje kocich oczu w trakcie rzeczonego materiału, zbudowanego od podstaw na technologii Unreal Engine 5. Koniec z RED Engine, koniec z autorskimi technologiami. REDzi najwidoczniej poczuli się zmęczeni dostosowywaniem silnika do otwartych światów. Nic dziwnego, ponieważ ich ostatnie dwie premiery (Wiedźmin 3, Cyberpunk 2077) nie ustrzegły się błędów. Narzędzia Epic Games dają tutaj więc lepszą gwarancję, że te "1600 elementów się nie wyłoży" - o czym wspominał dla Bloomberga reżyser Wiedźmina 4, Jason Slama. Przepraszam, już były reżyser. W 2023 roku opuścił studio. Jego miejsce zajął Sebastian Kalemba przybyły do REDów prosto ze studia Platige Image. Tak na marginesie: kojarzycie intro do Resident Evil: Village? Wstęp pt. "Village of Shadows" jest dziełem animatorów z PI. Nie znam nikogo, kto zrobiłby to lepiej.
Cirillę poznajemy od nowej strony w Dzikim Gonie. "Wyrosła na niezłą pannicę" - rzekł jeden z bohaterów gry. Reżyserzy ciekawie ujęli jej spotkanie z Geraltem po latach. Najpierw flashback, by oboje rzucili się sobie w ramiona. Scena nabiera szczególnego znaczenia, gdy znamy dzieje Cirilli ze stronic łódzkiego pisarza. Nastoletni okres w jej życia obejmuje szkolenie na wiedźminkę, zgodnie z przeznaczeniem, bandyckie rozboje, łamanie tematów tabu (związek z dziewczyną o imieniu Mistle). Charakter zapisano na stronicach książek. Niejeden dzisiejszy "fan Wiedźmina" znający Cirillę wyłącznie z gry - mocno by się zdziwił. Jej postawa stała się również początkiem zupełnie nowej, lecz jeszcze nie przedstawionej ery. Teraz, gdy nosi medalion Rysia a twórcy nadchodzącej gry opowiadają o tym, że Cirilla pragnie żyć według własnego kodeksu wiemy, że czeka nas cała trylogia z jej udziałem. Geralt był z nami przez osiem lat (trzy gry pojawiły się w latach 2007 - 2015). Tego samego chcę z Criri. Jest głównym elementem wiedźmińskiego świata. Wedle książkowych podań i ostatniej gry - może go ocalić lub zniszczyć. Jako wiedźminka chyba wybrała pierwszy wariant. I przeszła Próbę Traw czego nie przewidział dla niej autor książek.
Jaskółeczka. Jedyna taka
Zireael. Tak brzmi jej imię wedle Starszej Mowy, natomiast ona sama jest Dzieckiem Starszej Krwi. Ilość oficjalnych oraz mniej oficjalnych pseudonimów Cirilli zakrawa na malutki rekord. Zrodzona z królewskiej krwi, przybrana córka Geralta oraz niejako - najważniejsza postać w całej historii. Zanim na świat przyszła najważniejsza gra w historii CDPu, ciężko było uwierzyć, że Lwiątko z Cintry uzyska na ekranach telewizorów osobowość w równym stopniu silną, co delikatną. Popularność Ciri określały swojego czasu liczne fanowskie kanały w mediach społecznościowych. Sam uzależniłem się od jej awatarów na forach dyskusyjnych oraz profilu gracza, tak już pewnie zostanie. O ile Wiedźmin 3 fantastycznie zobrazował współczesny wizerunek potomkini Emhyra, tak treść zapisana na stronach sagi stanowi fundament na drodze zrozumienia oczka w głowie wszystkich złych i dobrych wydarzeń w hicie z 2015 roku. Co oznacza jaskółka? Wedle wszystkiego co żywe - jest symbolem odrodzenia, zwiastunem wiosny. Interpretacja prawdziwego imienia Cirilli jest tutaj wszechstronnym pojęciem.
To kwestia wyboru danego rozdziału w jej książkowej lub wirtualnej egzystencji. Te powinny się między sobą łączyć. Ciri w Dzikim Gonie pojawia się po kilku latach, ponieważ kres ostatniego z tomów, Pani Jeziora - zamyka jej ówczesną historią na etapie 17 lat życia. Coś się kończy, coś zaczyna. Historia tej arcyciekawej oraz arcyważnej postaci jest niczym cykl - kończy się oraz powtarza. Andrzej Sapkowski w bardzo ciekawy sposób odniósł się niegdyś do specyficznego koloru włosów Jaskółki. Szarawe włosy z białymi końcówkami to autorska interpretacja nieokreślonej, wcześniej niespotykanej natury - białe końce to manifest przemiany jakiego w cyklu Władcy Pierścieni doświadczył Gandalf Szary w Gandalfa Białego. Twórca zawsze ma pierwszeństwo interpretacji, gdyż jest ona najbliższa temu co widzi odbiorca.
Niemniej, świat Wiedźmina w odróżnieniu od tolkienowskiej sfery kładzie większy nacisk na autentyczność postaci oraz relacje pomiędzy nimi. Świat jest tłem, bohaterowie są daniem głównym, stąd napisano je bardzo autentycznym językiem, czasem staropolskim. Ciri interpretujemy dzisiaj głównie poprzez pryzmat gry, która ujęła zupełnie inny profil bohaterki. Tymczasem jej przeszłość jest pasmem między wymiarowej podróży przeplatanej chwilami grozy, agresji, bezradności oraz pierwszych uczuciowych relacji i odkryciem klątwy Starszej Krwi, mogącej zniszczyć wszystko co istnieje. Stąd ciężko określić jednoznaczność Ciri, ponieważ jest uosobieniem wszystkiego co dobre oraz złe. Dla mnie jest niezbędnym spoiwem historii pisanej w książkach oraz wielkiej grze CD Projektu. To bohaterka ni dobra, ni zła. Jest po prostu ludzka, pomimo jej unikalnych zdolności. Autentyczność zaklęta w niewyobrażalnej mocy - Cirllia Fiona Ellen Rianon.
Przeczytaj również
Komentarze (67)
SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych