Co oglądać w weekend - Netflix, MAX, Disney+, Amazon Prime, Canal+, kina

Co oglądać w weekend - Netflix, MAX, Disney+, Amazon Prime, Canal+, kina

Dawid Ilnicki | 09.01, 22:00

W tym tygodniu na Netflixie pojawi się nowy rodzimy serial, którego scenariusz powstał na bazie powieści poczytnego polskiego pisarza. Miłośników serii medycznych powinna zadowolić nowa propozycja od MAX, a z kolei nostalgików zapewne zainteresuje drugi sezon serialu Disney+. W kinach premierę będzie miała m.in. kontynuacja wielkiego hitu dla dzieci sprzed roku, a także nowa produkcja Patryka Vegi.

W tym tygodniu przyglądamy się ofercie Netflixa, MAX, Disney+, Amazon Prime, Canal+ i kin. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Netflix

Od środy można już oglądać jedną z najciekawszych, tegorocznych premier jeśli chodzi o rodzime seriale. Nie może być jednak inaczej, skoro mamy tu do czynienia z kolejną adaptacją prozy Jakuba Żulczyka, którego poprzednie ekranizacje, w postaci serii “Ślepnąc od świateł” i “Informacji zwrotnej” zasłużenie zyskiwały bardzo wysokie oceny. Tym razem za nową produkcję, czyli "Wzgórze psów",  jest odpowiedzialny Piotr Domalewski, jeden z najciekawszych polskich twórców, znany choćby za sprawą “Cichej nocy” i “Hiacynta”, a jej postawą jest ponad 800-stronicowa powieść. Jej głównymi bohaterami jest pogrążona w kryzysie młoda para małżeńska Mikołaj i Justyna, którzy z powodu kłopotów finansowych powracają do rodzinnej miejscowości mężczyzny, gdzie odkrywają wielką aferę kryminalną. W obsadzie są m.in. Mateusz Kościukiewicz, Jaśmina Polak i Robert Więckiewicz. Seria liczy sobie pięć odcinków. 

Równie ciekawą propozycją jest nowy serialowy western, tym razem wyreżyserowany przez Marka L. Smitha, współtwórcę scenariusza do pamiętnej “Zjawy” Alejandro Gonzaleza Inarritu. Akcja “Świtu Ameryki” toczy się w połowie XIX wieku, na kontynencie północnoamerykańskim, gdzie walkę o przetrwanie toczą przedstawiciele najróżniejszych ras i wyznań. W obsadzie tego sześcioodcinkowego serialu znaleźli się m.in. Taylor Kitsch, Jai Courtney, Betty Gilpin, Dane DeHaan i Shea Whigham. 

Miłośnicy skandynawskich kryminałów powinni zwrócić uwagę na miniserię “Przełom” obecną na stronie od wtorku. Duet detektywa i genealoga pracuje w niej nad sprawą podwójnego morderstwa, dokonanego szesnaście lat wcześniej. W podobnym tonie utrzymana jest nowa, rumuńska pozycja zatytułowana “Półświatek”, w której młoda matka musi przyjąć nową tożsamość, by uniknąć zemsty ze strony przedstawicieli bukaresztańskiego gangu. Do ofert zostaną dodane nowe odcinki dobrze znanego serialu “Power”, a także oryginalnej produkcji Netflixa “Samce Alfa”.

https://youtu.be/9TbmxbckSjE?si=G8tVWBiG7XhbK7aw  

Zupełnie inną, ale także nową propozycją odcinkową jest świeża propozycja od Hirokazu Koreedy “Asura”. Twórca “Złodziejaszków”, czy ostatniego “Monster”, tym razem śledzi losy sióstr, obdarzonych różnymi temperamentami, które nagle odkrywają, że ich starzejący się ojciec ma romans. To jednak nie jedyna azjatycka propozycja na ten weekend. W ofercie pojawi się bowiem także wyczekiwane anime “Sakamoto Days”, którego bohaterem jest były płatny zabójca, który musi wrócić do swego dawnego fachu, by uchronić swoich bliskich. Na odważnych czeka indyjski serial “Wyrok śmierci”

Wśród filmowych nowości francuskie “Ad Vitam”, którego bohaterem jest elitarny agent, dociekający co stało za brutalnym atakiem na jego rodzinę.  W ofercie pojawia się również polski film, który w zeszłym roku był już pokazywany w kinach. Mowa o “Idź pod prąd” Wiesława Palucha, który stara się odtworzyć historię słynnego, punkowego zespołu KSU. W rolę Eugeniusza “Siczki” Olejarczyka wcielił się tu Ignacy Liss. 

https://youtu.be/0VbMrWeppsI?si=H04ZtkxKDrE_XuWu 

Wśród produkcji dokumentalnych w tym tygodniu wyróżnia się serial “Jerry Springer: Kłótnie, Kamera, Akcja”, opowiadający o twórcy jednego z najpopularniejszych, ale i najbardziej kontrowersyjnych amerykańskich programów pyskusyjnych.  Z drugim sezonem powraca produkcja o wszystko mówiącym tytule “Wyznania morderców”

MAX

W piątek na stronie pojawi się pierwszy odcinek nowego serialu platformy Warnera “The Pitt”, w którym do swojego najbardziej znanego wcielenia powróci Noah Wyle. Aktor znany głównie ze swej roli w “Ostrym dyżurze” znów bowiem wcieli się w pracownika szpitala, tym razem w Pittsburghu, zmagającego się z codziennymi trudami tego niezwykle wymagającego zawodu. Seria liczy sobie aż czternaście odcinków, a ostatni z nich zostanie pokazany w kwietniu.

Jak zwykle w tym tygodniu pojawi się tu również kilka tytułów na licencji. Są wśród nich m.in. brawurowy “Babilon” Damiana Chazelle’a, horror “Niewidzialny człowiek” Leigh Whannella, jak również polskie produkcje: dokumentalne “Drzewa milczą” i tyleż oryginalni, co również kontrowersyjni “Głupcy” Tomasza Wasilewskiego. 

Disney+

Z drugim sezonem powraca serial “Gęsia skórka”. Jego scenariusz został zainspirowany serią powieści R.L. Stine’a, które stały się podstawą kilku wcześniejszych produkcji. W jednej z głównych ról występuje tu David Schwimmer. Fabuła serii krąży wokół przypadku śmierci pewnego nastolatka, która staje się przedmiotem śledztwa piątki licealnych detektywów-amatorów, prowadzącego ich na trop niesamowitych wydarzeń. Interesujący w przypadku tego tytułu jest fakt, że nie cieszy się on nawet ułamkiem tej popularności co bardzo przecież podobne, jeśli chodzi o używane motywy “Stranger Things”.

Amazon Prime

Nowy serial “Na wezwanie” opowiada o pracy policjantów patrolujących Long Beach w Kalifornii. To klasyczny procedural, w którym zobaczymy kilkoro mało znanych aktorów, a także, kojarzonego jeszcze z “Ostrego dyżuru”, Erica La Salle’a, pełniącego tu również funkcję reżysera kilku odcinków. 

Canal+

Jak co tydzień pojawi się tu kilka ciekawych produkcji na licencji. Jest wśród nich “Perfect Days” Wima Wendersa, w którym niemiecki reżyser uczynił postacią centralną starszego mężczyznę, Hirayamę pracującego jako czyściciel miejskich toalet. Inną propozycją na ten tydzień jest “Belgravia: nowy rozdział” kolejny serial na podstawie twórczości Juliana Fellowesa. Z kolei “Przysięga Ireny” to historyczny dramat, w którym w postać Ireny Gut, jednej z bohaterek II. wojny światowej, w którą w filmie wciela się Sophie Nelisse. 

Kina

Już na początku roku pojawi się w kinach film, który wydaje się wręcz pewniakiem na zwycięzcę polskiego box office. To oczywiście kolejne widowisko w reżyserii Macieja Kawulskiego “Pan Kleks i wynalazek Filipa Golarza”, w którym powrócą wszyscy bohaterowie znani już z nowej wersji Akademii…”, a w postać jednego z arcywrogów Ambrożego Kleksa wcieli się Janusz Chabior. I w zasadzie tyle zapewne wystarczy, by zaciekawić tym tytułem tysiące widzów w całym kraju.

W kinach pojawi się również głośne “Babygirl” wyreżyserowane przez Halinę Reijn, twórczynię pamiętnego, wcześniejszego “Bodies Bodies Bodies”. W najnowszej produkcji tej reżyserki Nicole Kidman i Harris Dickinson grają szefową i jej młodego stażystę, którzy wchodzą w skomplikowaną relację. W filmie zagrali również m.in. Antonio Banderas i Sophie Thatcher. 

Kolejnym tytułem jest “The Outrun” Nory Fingscheidt, w której główną bohaterkę zagrała jedna z najlepiej rozpoznawalnych aktorek młodego pokolenia. Saoirse Ronan wciela się w młodą dziewczynę, walczącą ze swym uzależnieniem od alkoholu. Scenariusz został oparty na pamiętnikach współtworzącej skrypt do tego obrazu Amy Lipman. 

Wcale nie tak wielu widzów, jeśli wierzyć wskaźnikom filmwebowym, oczekuje na nowy film w reżyserii Patryka Vegi “Putin”, o którym - z oczywistych względów - głośno już od dłuższego czasu. Widowisko to zapowiada się na grubymi nićmi szytą prowokację, w której najbardziej kontrowersyjnym elementem nie jest wcale użycie technologii deepfake. 

Belgijsko-szwedzki film “Milczenie Julie” opowiada o młodej i świetnie zapowiadającej się tenisistce, wobec której trenera zostają wystosowane oskarżenia o niewłaściwe zachowanie względem innej zawodniczki, która wcześniej popełniła samobójstwo. Bohaterka odmawia złożenia zeznań w tej sprawie, co staje się początkiem jej problemów. W kinach pojawi się również nowy obraz Francois Ozona “Kiedy nadchodzi jesień”.

Na początku roku na dużym ekranie będzie można zobaczyć również prawdziwy, filmowy klasyk. To mająca już niemal trzydzieści lat francuska “Nienawiść” Mathieu Kassovitza. Z Vincentem Casselem, Hubertem Kounde i Saidem Taghmaoui w roli trzech znajomych, którzy przemierzają Paryż w dniu zamieszek, do których dochodzi po brutalnym potraktowaniu przez policję chłopaka arabskiego pochodzenia. Wprowadzenie tego dzieła do polskich kin przez firmę Reset może być dobrą okazją do ponownej zadumy, choćby nad słynną historią o panu Grunwaldzkim…

Źródło: własne
Dawid Ilnicki Strona autora
Z uwagi na zainteresowanie kinem i jego historią nie ma wiele czasu na grę, a mimo to szuka okazji, by kolejny raz przejść trylogię Mass Effect czy też kilka kolejnych tur w Disciples II. Filmowo-serialowo fan produkcji HBO, science fiction, thrillerów i horrorów.
cropper