MAx logo na ekranie

Najlepszy serial ubiegłego roku na MAX? Wybór jest prosty... 

Kajetan Węsierski | Wczoraj, 14:00

Zacznę dość bezpośrednio, ale… 2024 rok na platformie MAX przyniósł produkcję, która od samego początku mocno mnie zaskoczyła. Choć nie spodziewałem się aż tak silnego wrażenia, serial okazał się być czymś znacznie więcej niż tylko kolejną historią z uniwersum superhero. Zaczynając oglądać, nie wiedziałem, jak bardzo zdoła mnie wciągnąć i jak długo będzie pozostawać w mojej pamięci. Z każdym odcinkiem stawało się jasne, że ta opowieść ma coś, co wykracza poza standardowe podejście do tematu.

Produkcja szybko zdobyła moje uznanie nie tylko dzięki świetnie skonstruowanej fabule, ale również dzięki sposobowi, w jaki rozwinęła postaci, zmieniając moje początkowe wyobrażenia o nich. Choć początkowo nie zdawałem sobie sprawy, jak wiele emocji i refleksji może wywołać, serial udowodnił, że potrafi dostarczyć czegoś naprawdę wyjątkowego. Właśnie dlatego z przyjemnością chciałbym podzielić się swoimi wrażeniami na temat tej produkcji, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie.

Dalsza część tekstu pod wideo

Pingwin 

Tak jest - właśnie o tej projekt chodzi. A zaczynając od podstaw, jest to spin-off filmu "Batman" (2022) w reżyserii Matta Reevesa, który zadebiutował 20 września 2024 roku na Max. Historia rozgrywa się tydzień po wydarzeniach z filmu, a my obserwujemy, jak Oswald Cobblepot, znany jako Pingwin, stara się przejąć kontrolę nad Gotham po śmierci szefa mafii, Carmine’a Falcone’a. Produkcja składa się z 8 odcinków i szybko zdobyła popularność, bijąc przy okazji premiery rekordy oglądalności w USA.

Reakcje krytyków były bardzo pozytywne - szczególnie chwalono głęboką i autentyczną kreację Colina Farrella w roli tytułowego Pingwina. W obsadzie znalazły się również tak głośne nazwiska jak Cristin Milioti, która wciela się w Sofię Falcone, oraz Michael Zegen, grający Alberto Falcone. Ich dynamiczna gra aktorska wprowadza dodatkową warstwę emocjonalną, nadając postaciom realności i intensywności.

"Pingwin" oferuje nie tylko rozbudowę uniwersum Batmana, ale również głębsze spojrzenie na przestępczy świat Gotham, dalekie od typowych historii o superbohaterach. Serial nie skupia się na Batmanie, lecz na jednym z jego najbarwniejszych wrogów, ukazując jego walkę o władzę w świecie pełnym korupcji, zdrady i przemocy. Mimo braku samego “Gacka” jego wpływ na wydarzenia w Gotham jest nieoceniony.

W gruncie rzeczy to nie tylko świetna realizacja i mocne postacie, ale także mroczny, gangsterski klimat, który przypomina klasyczne produkcje HBO, takie jak "Rodzina Soprano". Historia o ambicji, władzy i moralności jest osadzona w zniszczonym przez powódź Gotham, które zmaga się z wewnętrznymi niepokojami. A to sprawia, że człowiek chce zanurzyć się w tych odmętach…

Ambicja ponad wszystko

Co tu dużo mówić, "Pingwin" wciągnął mnie od pierwszych minut. Gotham zyskuje nowe życie - mroczne, pełne napięcia, ale też zaskakująco ludzkie. Serial nie boi się ukazywać miasta jako miejsca pełnego sprzeczności – to miejsce, w którym przemoc jest na porządku dziennym, ale z każdej strony pojawiają się bohaterowie, którzy działają z motywacji i emocji, co nadaje im autentyczności i głębi. Obserwowanie, jak Oswald Cobblepot dąży do władzy, nie jest tylko fascynującą historią o ambitnym gangsterze, ale także o człowieku, który zmaga się z osobistymi demonami. 

Dzięki wybitnej grze aktorskiej, serial staje się jeszcze bardziej emocjonalny. Colin Farrell tworzy postać Pingwina, która jest zarówno przerażająca, jak i pełna współczucia. Jego występ to mistrzostwo - każda jego scena jest pełna niuansów, które sprawiają, że wcale nie jest to typowy czarny charakter. Postacie w "Pingwinie" nie są jednowymiarowe, a ich działania są wynikiem złożonych motywów, które z odcinka na odcinek stają się coraz bardziej wyraźne.

Fabuła "Pingwina" jest pełna zaskoczeń - dotyka kwestii moralności, lojalności i zdrady, nie w sposób czarno-biały, lecz z pełnym rozumieniem złożoności ludzkich wyborów. Chociaż śledzimy tutaj losy przestępców, to ich motywacje są wyjątkowo dobrze zarysowane, przez co nie jesteśmy w stanie jednoznacznie ocenić ich działań. Każdy z odcinków dostarcza nie tylko emocjonujących zwrotów akcji, ale również refleksji nad tym, co oznacza walka o władzę i czy warto w nią wchodzić.

Z technicznego punktu widzenia, "Pingwin" to produkcja, która została dopracowana w najmniejszych detalach, a całość zdaje się być perfekcyjnie zaplanowana od pierwszego odcinka aż po ostatni. Od realizacji wizualnej po rytm narracji - wszystko jest spójne i płynne. Każdy element fabuły ma swoje miejsce, a postacie, mimo swojej mroczności, nie są tylko nośnikami intryg - to ludzie, którzy myślą, czują i działają w sposób realistyczny.

Jestem zachwycony! 

Reasumując, to nie tylko kolejna produkcja z uniwersum DC, ale prawdziwa opowieść o człowieku, który w walce o władzę musi zmagać się nie tylko z przeciwnikami, ale także z własnymi słabościami i demonami przeszłości. Mimo że to serial, który z powodzeniem mógłby stać się samodzielną opowieścią, to wciąż pozostawia przestrzeń na rozwój postaci i na kolejne zaskakujące wątki. 

I chociaż "Pingwin" zakończył się w sposób satysfakcjonujący, wciąż nie jest to koniec tej historii. Z radością czekam na dalsze losy Oswalda Cobblepota, który, jak się wydaje, nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Z racji ogromnego potencjału, jaki tkwi w tym serialu, wiem, że przed nami jeszcze wiele fascynujących, nieoczekiwanych zwrotów akcji i głębszych warstw, które na pewno zaskoczą. Już teraz mogę jednak napisać, że to najlepsza produkcja na MAX, która pojawiła się w zeszłym roku. 

Kajetan Węsierski Strona autora
Gry są z nim od zawsze! Z racji młodego wieku, dojrzewał, gdy zdążyły już zalać rynek. Poszło więc naturalnie z masą gatunków, a dziś najlepiej bawi się w FIFIE, produkcjach pełnych akcji oraz przygód, a także dziełach na bazie anime i komiksów Marvela. Najlepsza gra? Minecraft. No i Pajączek od Insomniac Games.
cropper