Nie tylko Wzgórze psów. Oto najciekawsze polskie seriale, które zobaczymy w najbliższych miesiącach

Nie tylko Wzgórze psów. Oto najciekawsze polskie seriale, które zobaczymy w najbliższych miesiącach

Dawid Ilnicki | Wczoraj, 13:00

Rok 2025 przez niektórych jest nazywany rokiem polskich seriali. Już w styczniu swoje premiery miały głośne produkcje Netflixa “Wzgórze psów”, jak również Canal+ “Czarne stokrotki”, a w najbliższych miesiącach pojawi się kilka głośnych produkcji, w tym również kontynuacje dobrze znanych tytułów, cieszących się już sporą popularnością. 

Jeśli do wspomnianych już we wstępie tytułów dorzucić jeszcze “Ślebodę” na SkyShowtime, “Lady Love” od MAX-a, wcześniejszą “Prostą sprawę” na podstawie powieści Wojciecha Chmielarza czy niedawną, średnio udaną “Gąskę” na Amazon Prime to trudno nie ulec wrażeniu, że mamy dziś do czynienia z prawdziwym wysypem rodzimych serii, które bardzo często - jak choćby w przypadku pierwszego tytułu - zdobywają dużą popularność także na zagranicznych rynkach. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Fani powieści Jakuba Żulczyka mogą mieć oczywiście całkowicie uzasadnione pretensje do mocno skrótowego potraktowania ponad 800-stronicowej literackiej bazy, mającej niedawno swą premierę na Netflixie serii, ale trzeba przyznać, że i tak wystarczyło to do wykreowania całkiem sugestywnej i mrocznej rodzinnej historii. W 2025 roku za realizację seriali bierze się kilku świetnych twórców, na czele z Janem P. Matuszyńskim, Aleksandrą Terpińską i Janem Holoubkiem, dlatego możemy liczyć na kilka bardzo mocnych tytułów, do których należy dopisać także już piątą odsłonę polskiej wersji “The Office i spodziewany drugi sezon “Klangoru”, realizowanego dla MAX.

Przesmyk

Już w końcówce stycznia na MAX-ie pojawi się pierwszy odcinek nowego polskiego serialu, za który odpowiedzialny jest Jan P. Matuszyński. Fabuła “Przesmyku” ma się rozgrywać w środowisku agentów wywiadu, a jego akcja została osadzona wiosną 2021 roku i ukazywać będzie międzynarodową prowokację, będącą częścią wojny hybrydowej. W obsadzie produkcji znaleźli się m.in. Lena Góra, Leszek Lichota, Bartłomiej Topa, Andrzej Konopka, Tomasz Ziętek, Eliza Rycembel, Magdalena Walach i Jan Englert. 

Heweliusz

Równie interesująco prezentuje się nowa produkcja, której reżyserem jest Jan Holoubek. Po pamiętnej “Wielkiej Wodzie” tym razem Netflix zlecił mu realizację serialu o zatonięciu polskiego promu Heweliusz w 1993 roku. Asumpt do zajęcia się tą sprawą dał głośny reportaż Adama Zadwornego, który w zeszłym roku ukazał się nakładem Wydawnictwa Czarne. W obsadzie tej pięcioodcinkowej serii znaleźli się m.in. Magdalena Różczka, Michał Żurawski, Michalina Łabacz, Konrad Eleryk, Borys Szyc i Tomasz Schuchardt.

1670 drugi sezon

Zaskakująco zgrabnie napisana satyra, łącząca książkowy nurt opowiadania o pańszczyźnie z miksem formuły seriali “The Office” i “Czarnej Żmii” zasłużenie cieszyła się ogromną popularnością w Polsce. Głównie za sprawą świetnie wykreowanych ról, wręcz znakomitej scenografii i zapadających w pamięci tekstów, które były później często cytowane w Internecie. Nic więc dziwnego, że już niedługo zobaczymy kolejne części przygód Jana Pawła z Adamczychy i członków jego rodziny, do której należy również Bogdan, a ci z pewnością znów znajdą się w konflikcie z Andrzejem Pobreżą. Zdjęcia do drugiego sezonu tej produkcji zakończyły się w grudniu, więc jego premiera będzie miała miejsce niedługo.

Edukacja XD

W 2025 roku czeka nas zapewne także powrót dwóch najlepszych kumpli: Malcolma i Stomila, w zapowiadanym od dłuższego czasu drugim sezonie serialu opartego na twórczości tajemniczego Malcolma XD. Tym razem nasz pocieszny duet - po uniknięciu brutalnej śmierci na polu kapusty w Wielkiej Brytanii - zamieszka w stolicy, gdzie pomiędzy próbami zaliczenia  przedmiotów na studiach przeżywać będzie kolejne przygody, w towarzystwie coraz to dziwniejszych indywiduów. Zdjęcia do serialu zostały zakończone we wrześniu, więc premiery należy się spodziewać niedługo. 

Minuta ciszy drugi sezon

Pierwszy sezon tego serialu miał swoją premierę w 2022 i z miejsca stał się jedną z najciekawszych produkcji roku. Trudno jednak, by było inaczej skoro naprawdę udanie wpisuje się on w konwencję czarnej komedii, opowiadając o listonoszu w średnim wieku, postanawiającym otworzyć zakład pogrzebowy, z myślą o pogrzebie swojego przyjaciela, któremu wszystkie lokalne firmy odmówiły pochówku. Tym samym wchodzi on w konflikt z lokalnym monopolistą w tej branży. W głównego bohatera kapitalnie wciela się tu Robert Więckiewicz, który zyskuje godnego siebie rywala w postaci, granego przez Piotra Roguckiego, Jacka Wiecznego.  

Projekt UFO

O tym serialu po raz pierwszy dowiedzieliśmy się w 2024 roku, kiedy to też miał on mieć swoją premierę. Nic wtedy jednak z tego nie wyszło i wydaje się, że został on po prostu przesunięty na kolejny. Zapowiedź brzmiała jednak znakomicie: po informacji o wylądowaniu UFO w Truskolasach na Warmii w to miejsce podróżuje dwóch entuzjastów pozaziemskich cywilizacji, by zbadać prawdziwość tych doniesień. W międzyczasie duże zamieszanie związane z tym wydarzeniem próbuje wykorzystać znany polityk. W obsadzie znaleźli się Piotr Adamczyk, Maja Ostaszewska, Julia Kijowska i Mateusz Kościukiewicz. Nad całością ma czuwać Kasper Bajon. 

Langer

Streszczenie fabularne sześcioodcinkowego serialu, zapowiedzianego swego czasu przez SkyShowtime przekonuje, że Jakubowi Gierszałowi przypadło do gustu odtwarzanie postaci  prowadzących podwójne życie. W przeciwieństwie do “Doppelgangera. Sobowtóra” Jana Holoubka tu nie wciela się jednak w agenta, a raczej w biznesmana, będącego również nieuchwytnym seryjnym mordercą. Scenariusz powstał na bazie powieści Remigiusza Mroza, które dotąd nie miały szczęścia do udanych adaptacji, ale reżyserem jest tu uznany twórca, Łukasz Palkowski. 

Breslau

W maju zeszłego roku wystartowały zaś prace nad pierwszym polskim serialem, realizowanym dla platformy Disney+. Mowa o “Breslau”, którego głównym bohaterem ma być komisarz Franz Podolsky, tropiący sprawcę okrutnego morderstwa. Akcja toczy się w 1936 roku, tuż przed igrzyskami olimpijskimi w Berlinie, w faszystowskim Niemczech. Fabuła wydaje się powiązana z cyklem kryminałów Marka Krajewskiego, choć nigdzie nie potwierdzono, by powstała na ich bazie. W obsadzie Tomasz Schuchardt, Agata Kulesza i Sandra Drzymalska, a za całość odpowiada Leszek Dawid (“Informacja Zwrotna”).

Miasto Mrozów

Akcja kolejnej polskiej produkcji MAX ma się dziać na Helu, w rodzinie tytułowych Mrozów. Po śmierci szanowanego członka lokalnej społeczności, byłego żołnierza Marynarki Wojennej, w łonie tytułowego rodu dochodzi do wielkiego konfliktu, a jego przyczyną jest nie tylko podział majątku zmarłego, ale także dawne sekrety, które powoli zaczynają wychodzić na światło dzienne. W serialu zagrają m.in. Magdalena Popławska, Jacek Koman, Grzegorz Damięcki i Bartosz Gelner, a nad całością czuwa Anna Kazejak. 

Porządny Człowiek

Tytułowego bohatera serialu MAX ma zagrać Krzysztof Czeczot. Wciela się on w znanego kardiochirurga, z pozoru wiodącego idealne, poukładane życie u boku żony i dzieci, którym jednak pewnego dnia, w wyniku niespodziewanego zdarzenia, zaczynają targać wątpliwości co do swoich życiowych wyborów i własnej przyszłości. W obsadzie prócz wcześniej wymienionego aktora znaleźli się również Agnieszka Żulewska, Magdalena Czerwińska, Dobromir Dymecki, Jan Englert i Jerzy Skolimowski, a reżyserką jest Aleksandra Terpińska.

Źródło: własne
Dawid Ilnicki Strona autora
Z uwagi na zainteresowanie kinem i jego historią nie ma wiele czasu na grę, a mimo to szuka okazji, by kolejny raz przejść trylogię Mass Effect czy też kilka kolejnych tur w Disciples II. Filmowo-serialowo fan produkcji HBO, science fiction, thrillerów i horrorów.
cropper