
Za te komiksy dostaniecie dziś krocie
Rynek używanych komiksów potrafi być szalony. Niekiedy jedna decyzja zakupowa - podjęta przez rodzica lub dziadka - potrafi ustawić na całe życie. Ta lista jest tego najlepszym dowodem.
Kto z nas nie słyszał o debiucie Supermana, który zapoczątkował całą superbohaterszczyznę w komiksie? W czerwcu 1938 roku wydano pierwszy zeszyt “Action Comics”. Obecnie, w stanie 9,4 według skali CGC, jest wyceniany na przeszło 15 milionów dolarów. W ciągu ostatnich 15 lat wartość tego komiksu poszybowała o 800%.
Nie jest to wyjątek. Historyczne tytuły regularnie drożeją. Jeśli jakimś sposobem wpadły w czyjeś ręce niekoniecznie zaraz po wojnie, to szczęśliwy nabywca już może zastanawiać się, jak ulokować zysk. Ten bywa powalający.




Detective Comics #58 (1941)

Tytuł pochodzi ze Złotej Ery, jest wyjątkowy przede wszystkim ze względu na debiut Pingwina. Zawiera również historie mniej znanych bohaterów, takich jak Spy, Crimson Avenger, Slam Bradley. Wycenia się go na 162 tysiące dolarów, ale jeszcze dziesięć lat temu wartość wynosiła około 80 tysięcy.
Marvel Mystery Comics #46 (1939)
Kolejny przykład trzęsienia ziemi, jeśli chodzi o wartość rynkową. Na ten moment jest to 165 tysięcy, natomiast w okolicach 2010 roku mówiliśmy o “zaledwie”... 10 tysiącach dolarów.
Skąd ta zmiana? Przede wszystkim wynika ona z wieku, to w końcu tytuł wydany pierwotnie w 1939 roku. Treść powalająca nie jest, ale okładka przedstawia karykaturę austriackiego akwarelisty i cieszy się dużą popularnością wśród fanów Marvela.
Fantastic Comics #22 (1941)

Jedna z największych przebitek ostatnich lat. Zeszyt wydany w 1941 roku przez Fox Feature Syndicate opowiadał o przygodzie Samsona, którego stworzyli Will Eisner oraz Alex Blum. Historia, co charakterystyczne dla swego okresu, dotyczyła walki z nazistami. Zapowiada to zresztą okładka, przedstawiająca Samsona, wrogich generałów oraz głowę przywódcy III Rzeszy, z której to wyskakuje bohater.
Teraz cena, a ta, jako się rzekło, powala. Według serwisu Nostomania za oryginalne wydanie trzeba zapłacić 174 tysiące dolarów. Jeszcze dziesięć lat temu wartość oscylowała w granicach czterech tysięcy, zaś na początku XXI wieku koszt był o kolejny tysiąc mniejszy.
Action Comics #12 (1939)

Rzecz ciekawa z trzech względów. Z jednej strony komiks obfity, 64 strony w tamtych czasach robiły duże wrażenie. Podobnie sprawa ma się z piękną okładką autorstwa Freda Guardineera. Wreszcie pamiętać trzeba o nieoficjalnym debiucie Batmana. “Action Comics #12” zawiera reklamę “Detective Comics #27”, w którym to Człowiek Nietoperz pojawi się pierwszy raz.
Całość przełożyła się na 27 tysięcy dolarów ceny rynkowej. Ale oczywiście nie teraz, a w 2010 roku. Obecnie wartość omawianego zeszytu wynosi 406 tysięcy.
Secret Wars / Marvel.com
Na okresie wojennym drogocenne komiksy się oczywiście nie kończą. Swoją wartość mają także tytuły wydane w latach 80. Oczywiście, nie mówimy tutaj o kilkuset tysiącach dolarów, ale kwotach znacznie, znacznie mniejszych. Niemniej, ich wycena wciąż może stanowić miłe zaskoczenie, jeśli znajdują się w naszej kolekcji.
Marvel Super Heroes Secret Wars #1 (1984)

Tytuł szczególnie popularny w związku z nadchodzącymi produkcjami filmowymi Marvela. Komiks zyskał miano kultowego, co jest o tyle ciekawe, że w pierwotnym zamyśle służył głównie do napędzenia sprzedaży zabawek. Fabuła o walce Wielkiej Grupy Złych z Wielką Grupą Dobrych i zaowocowała występami całej zgrai ulubionych bohaterów. Nie bez powodu Secret Wars uchodzą za pierwszy prawdziwy crossover Marvela.
Co z ceną? Zależy od stanu. Jeśli ten jest niemal idealny, to można zainkasować ponad 220 dolarów.
X-Men #129 (1980)

Zwiększmy stawkę i spójrzmy na zeszyt opowiadający o przygodach mutantów. W “X-Men #129” zadebiutowały Emma Frost oraz Kitty Pride, czyli bohaterki kochane przez czytelników. Wpływ na wysoką cenę - około 1500 dolarów - ma też pomyłka edytorska. Na okładce oryginalnego wydania widnieje data 1979, chociaż komiks pojawił się na rynku już w 1980.
Teenage Mutant Ninja Turtles #1 (1984)

Niezależny komiks, który podbił świat. Nie ma kontynentu, na którym Wojownicze Żółwie Ninja nie cieszyłyby się wielką popularnością. Wszystko zaś zaczęło się w 1984 roku od pomysłu Petera Lairda oraz Kevina Eastmana. Stworzyli oni ponury, mroczny świat, przepełniony przemocą. Świat, gdzie na ratunek przychodzą zmutowane żółwie oraz szczur.
Leonardo, Donatello, Michelangelo, Raphael wciąż otrzymują nowe historie, ludzie wciąż chcą o nich czytać. Jeśli zaś ktoś załapał się na początek ich wielkiej przygody, to dziś może liczyć nawet na 38 tysięcy dolarów.
Daredevil. Nieustraszony. Tom 3 / Egmont

Co zaś z polskim komiksem? Tutaj również możemy sporo zarobić. Najcenniejsze są oczywiście premierowe wydania klasyki. Na opowieści z cyklu “Kapitan Żbik”, “Kapitan Kloss” czy “Kajko i Kokosz” chętni wyłożą nawet kilka tysięcy. Mniejsze kwoty, ale również przekraczające cenę okładkową, otrzymamy za komiksy z wyprzedanym nakładem. Niekiedy tropy są nieoczywiste, dość powiedzieć, że trudnodostępne stały się rodzime wydania tytułów: “Daredevil. Nieustraszony. Tom 3”, “Kaznodzieja. Tom 3”, a “Kruk”.
Przeczytaj również






Komentarze (9)
SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych