Akira Toiryama

Akira Toriyama to nie tylko Dragon Ball. Najpopularniejsze dzieła mangaki 

Kajetan Węsierski | 12.03, 21:30

Dragon Ball: Daima dobiegło końca, a jego emisja sprawiła, że o Akirze Toriyamie znów zrobiło się głośno. Jego nazwisko od dekad jest synonimem kultowego stylu rysunku, niezwykłej wyobraźni i opowieści, które potrafią bawić, ekscytować i inspirować kolejne pokolenia. Choć to właśnie Dragon Ball stał się jego największym dziełem i jedną z najważniejszych serii w historii popkultury, dorobek Toriyamy jest znacznie bogatszy. 

W tym zestawieniu przyjrzymy się ośmiu największym dziełom Akiry Toriyamy, które nie są Dragon Ballem, a które wciąż warto znać. Od kultowych mang, przez te mniej znane - każdy z tych tytułów pokazuje jego unikalny styl i niesamowitą zdolność do tworzenia światów pełnych humoru, akcji i niezapomnianych bohaterów. Jeśli więc chcesz zobaczyć, jak wygląda twórczość Toriyamy poza historią o Saiyanach, oto osiem produkcji, które zasługują na uwagę! 

Dalsza część tekstu pod wideo

Dr. Slump (1980-1984)

Zanim Akira Toriyama stworzył Dragon Balla, jego pierwszym wielkim sukcesem była komediowa manga Dr. Slump. Opowiada ona o ekscentrycznym naukowcu, który konstruuje androidkę Aralkę - dziewczynkę o nadludzkiej sile, ale kompletnym braku zrozumienia dla świata. Seria pełna jest absurdalnego humoru, zabawnych sytuacji i parodii popkulturowych, a jej samo lore pojawiło się nawet w uniwersum Smoczych Kul! 

Dr. Slump
resize icon

Jaco z Galaktycznego Patrolu (2013)

Jaco to jedna z późniejszych prac Toriyamy, ale jej znaczenie dla jego twórczości jest nie do przecenienia. Historia opowiada o tytułowym patrolowcu galaktycznym, który przybywa na Ziemię, aby chronić ją przed kosmicznymi zagrożeniami. Manga łączy elementy humoru, akcji i klasycznej przygody w stylu autora, a przy okazji okazała się prequelem Dragon Balla, ujawniając nieznane wcześniej fakty na temat przeszłości Saiyan.

Jaco z Galaktycznego Patrolu (2013)
resize icon

Cowa! (1997-1998)

Po zakończeniu Dragon Balla Toriyama postanowił stworzyć coś zupełnie innego - tak powstała Cowa!, krótka, urocza manga skierowana do młodszych czytelników. Opowiada o przygodach małego wampira Paifu, który wyrusza w podróż, by zdobyć lekarstwo dla swojej wioski potworów. To pełna ciepła i humoru historia, która pokazuje, że Toriyama potrafił tworzyć nie tylko epickie bitwy, ale też lekkie i przyjemne opowieści z wyrazistymi bohaterami.

Cowa! (1997-1998)
resize icon

Kajika (1998-1999)

Kajika to krótka, ale niezwykle klimatyczna historia opowiadająca o młodym wojowniku, który po klątwie musi odkupić swoje winy. Manga łączy elementy fantasy, przygody i charakterystycznej dla Toriyamy stylistyki. Choć nie zdobyła takiej popularności jak inne jego dzieła, jest świetnym przykładem na to, jak autor potrafił łączyć lekką narracjKajika (1998-1999)ę z ciekawym światem i dobrze poprowadzoną historią.

Kajika (1998-1999)
resize icon

Sand Land (2000)

Jedna z najbardziej docenianych krótkich mang Toriyamy, która w ostatnich latach doczekała się nawet własnej adaptacji animowanej i gry. Sand Land osadzona jest w postapokaliptycznym świecie, gdzie woda jest najcenniejszym zasobem. Głównym bohaterem jest diabełek Beelzebub, który wraz z ludzkim kompanem wyrusza na poszukiwanie legendarnego źródła. Manga wyróżnia się unikalnym klimatem i świetnym tempem narracji.

Sand Land (2000)
resize icon

Go! Go! Ackman (1993-1994)

To jeden z bardziej humorystycznych projektów mistrza, opowiadający o młodym demonie Ackmanie, który ma za zadanie zabijać ludzi, by zbierać dla piekła ich dusze. Jednak jego plany ciągle krzyżują niezdarni aniołowie i różne absurdalne sytuacje. To typowy dla Toriyamy humor w połączeniu z dynamicznymi walkami i groteskowym światem, który w lekki sposób bawi się konwencją dobra i zła.

Go! Go! Ackman (1993-1994)
resize icon

Neko Majin (1999-2005)

Neko Majin to parodia Dragon Balla, w której Toriyama bawi się własnym stylem i konwencjami gatunku shonenenów. Tytułowy bohater to antropomorficzny kot z niezwykłymi mocami, który przypomina Saiyanina, ale zamiast walczyć o losy świata, często popada w absurdalne sytuacje. Mimo lekkiej i komediowej formy, manga stała się ciekawostką dla fanów Dragon Balla, bo pojawiają się w niej postacie mocno inspirowane bohaterami serii.

Neko Majin (1999-2005)
resize icon

Mad Matic (1982)

Jedno z mniej znanych, ale wyjątkowych dzieł Toriyamy, osadzone w postapokaliptycznym świecie inspirowanym Mad Maxem. Historia skupia się na losach bohatera przemierzającego pustkowia w poszukiwaniu przygód i okazji do walki. Mimo że manga jest stosunkowo krótka, wyróżnia się charakterystycznym dla Toriyamy stylem i dowcipnym podejściem do mrocznych realiów. To jeszcze jeden świetny przykład tego, jak wszechstronny był jako twórca.

Mad Matic (1982)
resize icon

Kajetan Węsierski Strona autora
Gry są z nim od zawsze! Z racji młodego wieku, dojrzewał, gdy zdążyły już zalać rynek. Poszło więc naturalnie z masą gatunków, a dziś najlepiej bawi się w FIFIE, produkcjach pełnych akcji oraz przygód, a także dziełach na bazie anime i komiksów Marvela. Najlepsza gra? Minecraft. No i Pajączek od Insomniac Games.
cropper