Nie tylko Pamiętniki podręcznej. Najlepsze seriale, w których bohaterowie walczą z reżimem

Nie tylko Pamiętniki podręcznej. Najlepsze seriale, w których bohaterowie walczą z reżimem

Dawid Ilnicki | 30.03, 12:00

W kwietniu premierę będzie miał szósty i ostatni sezon “Opowieści podręcznej”, którego fabuła została zainspirowana powieścią Margaret Atwood, zekranizowaną już w 1990 roku przez Volkera Schlondorffa. Akcja serialu rozgrywa się głównie w fikcyjnej republice Gileadu, której rządząca elita - w obliczu ogromnych problemów z dzietnością - decyduje się na wprowadzeniu brutalnego reżimu, de facto czyniącego z porwanych w niej kobiet żywe inkubatory.

Serialowi Bruce’a Millera można oczywiście zarzucić, typowe dla tak długiej produkcji mielizny, a także nierówny poziom kolejnych sezonów. Jednocześnie trzeba przyznać, że jest to seria, która w ostatnich latach najlepiej wykreowała obraz wyjątkowo okrutnej antyutopii, przez chwilę w całkiem udany sposób prezentując również punkt widzenia polityków wprowadzających nieludzkie prawa, a także niemoc opinii międzynarodowej wobec tego co dzieje się w fikcyjnym Gileadzie, co akurat dobrze koresponduje z tym co obecnie dzieje się na świecie. Na pochwały zasługują również aktorki; zwłaszcza Ann Dowd, jak żadna inna potrafiąca grać postać troskliwie babciną, w jednym momencie potrafiącą się zmienić w brutalną funkcjonariuszkę państwowego terroru, gotową do natychmiastowego wyegzekwowania wyjątkowo brutalnej kary.

Dalsza część tekstu pod wideo

“Opowieści podręcznej” to rzecz jasna nie pierwszy i pewnie nie ostatni serial, który skupia się na walce z wrogim reżimem. Wiele podejmujących ten temat produkcji z przeszłości, realizowanych w różnorakich filmowych konwencjach, było osadzonych w konkretnym momencie historycznym, pokazując proces jednoczenia się ludzi w organizację, stawiającą opór dużo silniejszemu przeciwnikowi. Wybraliśmy dziesięć podobnych serii, reprezentujących przeróżne gatunki. 

Andor

Serial Tony Gilroya na początku wydawał się po prostu dodatkiem do jednej z najbardziej oryginalnych produkcji ze świata Star Wars, choćby ze względu na to, że kończącej się śmiercią głównych bohaterów, a w ostateczności okazał się jedną z najciekawszych odsłon tej serii w całej jej historii. Twórcy zdecydowali się tu bowiem na mroczną i poważną opowieść o początku rebelii przeciwko tyranii Galaktycznego Imperium, której ostatecznym przywódcą ma być mężczyzna, początkowo pilnujący wyłącznie własnego nosa i dopiero dojrzewający do swej późniejszej roli. Różnorodność gatunkowa, połączona ze świetną oprawą audiowizualną sprawia, że mimo wolnego początku jest to jedna z najlepszych historii o sprzeciwie wobec reżimu, rozgrywająca się w świecie, który znamy od dzieciństwa.

3%

Niezwykle interesujący brazylijski serial Netflixa, w którym społeczeństwo, wskutek pewnego kataklizmu, zostaje podzielone na elitę zamieszkującą rajską wyspę, a także biedny lud osiedlony w fawelach. Ci drudzy mają jednak szansę dołączenia do najbogatszych po przejściu tzw. Procesu, który jest serią testów psychofizycznych, mających na celu wybór ich najlepszych reprezentantów. Wśród nich znajdują się jednak nie tylko przedstawiciele ruchu oporu, chcący doprowadzić do załamania dotychczasowego systemu, ale także ci, którzy marzą o sprzeciwieniu się mu, poprzez zaprezentowanie alternatywnej drogi rozwoju. 

Człowiek z Wysokiego Zamku

Można oczywiście narzekać na to że produkcja Amazona mocno spłyca znakomitą powieść Philipa K. Dicka, w zamian koncentrując się jednak na sugestywnym przedstawianiu świata alternatywnej rzeczywistości. Tej, w której to państwa Osi wygrały II. wojnę światową, a Stany Zjednoczone są krajem okupowanym, rozdzielonym pomiędzy III. Rzeszę a Japonię. Znakomitą rolę Obergruppenführera Johna Smitha gra tu niedoceniany Rufus Sewell.

Zuchy Hogana

Motyw oporu wobec najeźdźcy, w trakcie wspomnianego wcześniej, największego zbrojnego konfliktu w nowożytnej historii, wykorzystywały również seriale komediowe, na czele z najbardziej znanym, także u nas “Allo, allo”. Warto jednak w tym kontekście powiedzieć coś niecoś o produkcji wcześniejszej. Produkowany w latach 1965-1971 amerykański sitcom opowiadał o losach grupy nieudaczników, skupionej wokół pułkownika Hogana, którzy zostają wzięci w niewolę przez Niemców. Tam odkrywają, że przeciwnikom często również brak piątej klepki, co pozwala sabotować wiele ich poczynań na froncie. Grający w tym serialu postać francuskiego kaprala Robert Clary sam był jednym z ocalałych z Holocaustu, wykorzystując w tym czasie swoje zdolności artystyczne. 

V

Seria science fiction, której twórcą był Kenneth Johnson jest złożona z czterech odsłon. Pierwszy był miniserial w 1983 roku, a następnie sequel do niego. Rok później zadebiutowała regularna seria, w której mocno akcentowano już działania ludzkiego ruchu oporu, jaki uformował się zaraz po przybyciu kosmitów. Do pomysłu powrócono na przełomie pierwszej i drugiej dekady XXI wieku, ale niestety nawet dobra rola Moreny Baccarin nie przesłoniła faktu, że po raz kolejny zmarnowano tu świetny potencjał wyjściowy. 

Colony

Bardzo podobny punkt wyjścia przyjął lepszy serial, produkowany w latach 2016-2018, który doczekał się trzech sezonów. Ziemię najeżdżają tajemniczy przybysze z kosmosu, ustanawiając na niej nowe, brutalne rządy. Podczas gdy duża część społeczeństwa decyduje się z nimi układać, inni postanawiają się im przeciwstawić. Głównego bohatera gra tu mocno dziś zapomniany Josh Holloway, który po występie w “Lost” był swego czasu typowany na gwiazdę.

Snowpiercer

W przyszłym tygodniu na SkyShowtime mają się pojawić odcinki czwartego, a jednocześnie ostatniego sezonu serialu, zainspirowanego filmem Bong Joon-Ho z 2013 roku. Przedstawiał on niezwykle oryginalną wizję świata post-apokaliptycznego, w którym po przejściu kolejnej epoki lodowcowej, niedobitki ludzkości zostały zamknięte w ogromnym pociągu, który pędzi przed siebie z ogromną prędkością. Poszczególne wagony rzecz jasna grupują ludzi według ich przynależności klasowej, co naturalnie przestaje się podobać tym umieszczonym w hierarchii najniżej i rozpoczynają oni bunt, majacy doprowadzić do przewrotu. 

Okupowani

Ciekawy, zwłaszcza z dzisiejszej perspektywy, norweski serial, który powstał na bazie pomysłu samego Jo Nesbo. Norwegia ogłasza przełom w technologii pozyskiwania energii, co wiąże się z zaprzestanie wydobywania ropy naftowej. Decyzja ta jest nie w smak nie tylko przedstawicielom Unii Europejskiej, ale także Rosji, którzy tworzą nieformalny pakt, na mocy której skandynawski kraj zostaje poddany swoistej miękkiej okupacji. Pierwszy sezon kończy się przetransportowaniem premiera państwa na teren, gdzie organizuje się zbrojny protest przeciwko najeźdźcom. 

Piraci

Dwie ostatnie pozycje na tej liście w ciekawy sposób zarysowują różne rodzaje buntów przeciwko pewnej grupie. W pierwszym przypadku koncentruje się on wokół działań wymierzonych w Brytyjczyków, chcących odzyskać swoją dawną Kolonię, New Providence, która w owym czasie stała się bezpieczną przystanią dla ludzi chcących żyć w zgodzie z własnym kodeksem, czyli tytułowych piratów. Aby móc przeciwstawić się najeźdźcy, kapitanowie poszczególnych okrętów muszą puścić w niepamięć dawne urazy, by móc rywalizować z dużo poważniejszym przeciwnikiem, co rzecz jasna nie jest łatwe.

Spartakus

Przeciwko tyranii rzymskiej elity sprzeciwiła się również grupa niewolników pod przywództwem Spartakusa, którego bunt został w ciekawy i niezwykle atrakcyjny wizualnie sposób pokazany w serialu Starz. Choć początkowo pozycja ta wydawała się aż zbyt mocno zainspirowana słynnym “300” Zacka Snydera, to jednak w ostateczności okazał się znakomitym serialem, którego co prawda trudno nazwać historycznym, w tym samym znaczeniu jak mówimy o tym choćby o znakomitym “Rzymie” HBO, ale i tak w niezwykle plastyczny sposób odtwarza on realia starożytne, oferując również znakomitą rozrywkę. 

Źródło: własne
Dawid Ilnicki Strona autora
Z uwagi na zainteresowanie kinem i jego historią nie ma wiele czasu na grę, a mimo to szuka okazji, by kolejny raz przejść trylogię Mass Effect czy też kilka kolejnych tur w Disciples II. Filmowo-serialowo fan produkcji HBO, science fiction, thrillerów i horrorów.
cropper