Reklama
FOE

FOE (2023)- recenzja i opinia o filmie [Amazon]. Czy warto poświęcić wszystko dla szansy na lepszą przyszłość?

Łukasz Musialik | 10.10.2023, 21:00

Czy zastanawialiście się kiedyś, co by się stało, gdybyście mieli szansę opuścić Ziemię i udać się w podróż do nieznanego? Bylibyście gotowi poświęcić swoje dotychczasowe życie i związek dla szansy na lepszą przyszłość? No i na końcu, czy zaufalibyście obcemu, który proponuje wam udział w tajnym eksperymencie, który ma zmienić wasz los? Wasze życie? Na te pytania, będą musieli odpowiedzieć bohaterowie filmu “FOE”, który jest wciąż niedocenianą (według mnie) adaptacją powieści Iaina Reida o tym samym tytule.

“FOE” to thriller sci-fi, który bada granice miłości, zaufania i tożsamości w świecie, w którym technologia zaczyna dominować nad ludzkością. To bardzo realny scenariusz. Film porusza ważne tematy dotyczące ekologii, etyki i moralności, a także skłania do refleksji nad własnym życiem i wyborami, których dokonujemy. Na wstępie mogę już dodać, że ekranizacja zachwyca świetną obsadą, reżyserią i scenariuszem, a także zaskakuje nieprzewidywalną fabułą. Jeśli jesteście fanami gatunku sci-fi i thrillerów psychologicznych, to “FOE” może być dla was świetnym wyborem. No ale nie dzielmy jeszcze skóry na niedźwiedziu.

Dalsza część tekstu pod wideo

FOE (2023) - recenzja filmu [Amazon]. Fascynująca opowieść

FOE

Hen (Saoirse Ronan) i Junior (Paul Mescal) to para rolników, którzy żyją na odizolowanej farmie w 2065 roku. Ich spokojna egzystencja zostaje zakłócona przez przybycie nieproszonego gościa (Aaron Pierre), który przedstawia się jako przedstawiciel firmy Terra. Nieznajomy informuje Juniora o tym, że właśnie został wybrany do udziału w programie kosmicznym, który ma na celu znalezienie nowej planety dla ludzkości. 

W zamian za poświęcenie, Junior otrzyma ogromną sumę pieniędzy, ale także możliwość powrotu do swojej żony po kilku latach. Jest jednak jeden haczyk: w czasie jego nieobecności, Hen będzie musiała żyć z robotem, który jest dokładną kopią Juniora. Czy para zgodzi się na taką ofertę? Jak wpłynie to na ich związek? Co kryje się za tajemniczym eksperymentem? Tego musicie dowiedzieć się sami, bo warto.

FOE (2023) - recenzja filmu [Amazon]. Znani i lubiani

FOE

“FOE” może pochwalić się znakomitą obsadą, która składa się z irlandzkich gwiazd kina i telewizji. Saoirse Ronan, która była trzykrotnie nominowana do Oscara, wciela się w rolę Hen, kochającej i lojalnej żony Juniora. Paul Mescal, który zyskał popularność dzięki roli Connella w filmu “Normal People”, gra Juniora, ambitnego i ciekawego świata rolnika. Aaron Pierre, znany z filmu “Krypton”, gra tajemniczego nieznajomego, który wprowadza zamęt w życie małżeństwa. Wszyscy aktorzy świetnie odgrywają swoje role, tworząc wiarygodne i złożone postacie. To zgrany zespół aktorów, którzy świetnie odegrali swoje role.

Film został wyreżyserowany przez Gartha Davisa, który wcześniej wyreżyserował “Lion”, za który był nominowany do Oscara. Davis pokazuje swoje umiejętności w tworzeniu napięcia i atmosfery, a także w budowaniu relacji między bohaterami. Scenariusz filmu jest oparty na powieści Iaina Reida, który jest również współautorem scenariusza. Reid jest znany ze swoich intrygujących i niepokojących historii, które często zawierają ciekawe zwroty akcji i zaskakujące zakończenia. Film wiernie oddaje klimat i przesłanie książki, ale także wprowadza pewne zmiany i dodatki, które sprawiają, że historia jest bardziej dopasowana do formatu telewizyjnego. I dlatego też sądzę, że jest dużo lepszy niż jego literacka odsłona.

FOE (2023) - recenzja filmu [Amazon]. Lepszy niż książka

Film “FOE” to doskonały przykład inteligentnego i oryginalnego sci-fi, które porusza ważne tematy dotyczące nas wszystkich - ludzkości, technologii i moralności. Zachwyca świetną obsadą, reżyserią i scenariuszem, a także zaskakuje nieprzewidywalną fabułą. Jest to jeden z tych filmów, które trzymają w napięciu od początku do końca. Ale dzieło Davisa robi coś jeszcze. Skłania do refleksji nad własnym życiem i dokonywanymi przez nas wyborami, które mają swoje oczywiste konsekwencje. Polecam go wszystkim, zwłaszcza fanom gatunku sci-fi i dobrej umoralniającej historii.

Atuty

  • Świetna obsada, która tworzy wiarygodne i złożone postacie,
  • Reżyseria i scenariusz, które budują napięcie i atmosferę, a także wiernie oddają klimat i przesłanie książki,
  • Oryginalna i intrygująca fabuła,
  • Zaskakujące zwroty akcji i zakończenie, które skłaniają do refleksji nad własnym życiem.

Wady

  • Stylu narracji, który jest oparty na wewnętrznym dialogu bohaterów,
  • To dość przegadany film, więc dla niektórych może okazać się nudny,
  • Niektóre elementy fabuły mogą być niejasne lub wprost są niewyjaśnione.

To dość nietypowy thriller sci-fi, który opowiada o małżeństwie, które musi podjąć trudną decyzję, gdy tajemniczy nieznajomy proponuje im udział w eksperymencie, który ma zmienić ich życie. I myślę, że to dobre określenie na to, co będziesz oglądać (jeśli się na to zdecydujesz. Eksperyment.

7,0
Łukasz Musialik Strona autora
Pasjonat gier od samego dzieciństwa, kiedy to swoją pierwszą konsolę dostał od rodziców. Od tamtej pory zafascynowany grami i ich światem, ponieważ jako dorosły uważa, że to nie tylko rozrywka, ale także sztuka, która może nas uczyć, inspirować i poruszać emocje. Nieustannie poszerza swoją wiedzę i doświadczenie w dziedzinie gier i konsol, aby móc dostarczać innym jak najbardziej wartościowe treści.
cropper