Play MORE #114 - SnowRunner

WIDEOBLOG
831V
user-49414 main blog image
drunkparis | 26.10.2023, 12:22
Wciągająca jak bagno rozgrywka z oryginalnym pomysłem i całkiem niezłym wykonaniem. Amerykański projekt emanuje pasją i świetnie symuluje jazdę pojazdami w trudnym do pokonania terenie.

 

Podobnie jak MudRunner, nowa gra polega na prowadzeniu ciężarówek oraz innych pojazdów użytkowych, podczas podejmowania różnorodnych zadań, takich jak dostarczanie towarów czy odkrywanie wież strażniczych, które odblokowują część zakresu mapy. Dodatkowo gracz będziesz musiał odnaleźć porzucone przyczepy i ponownie połączyć społeczności każdego obszaru, niezależnie czy to będzie teren pokryty śniegiem, czy błotem, nadając grze więcej struktury otwartego świata.

Gra toczy się w trzech różnych lokalizacjach: Michigan, Alaska i Taymyr w Rosji, co zapewnia dużą różnorodność map i terenów, składających się z czterech stref każda. Wszystkie obszary są przyzwoitej wielkości i w miarę szczegółowe, a tereny, z którymi gracze mają do czynienia, nieprzewidywalne i pełne niespodzianek.

Na każdej z 12 map znajdują się wieże strażnicze, które gracz musi odblokować, aby odkryć kolejne obszary mapy. Podczas eksploracji świata, mapa automatycznie wypełnia się informacjami o miejscach, które zostały zbadane przez gracza. Natomiast znalezienie wspomnianych wież strażniczych uwidacznia dodatkowe szczegóły rozsiane po mapie, takie jak różnego rodzaju zadania, ulepszenia, porzucone przyczepy i pojazdy do zdobycia. Odblokowanie całego środowiska jest szczególnie przydatne do zlokalizowania garażu, który pozwala na szybką podróż w przypadku utknięcia w trudnych miejscach.

RECENZJA W YOUTUBE

W pierwszych minutach rozgrywki, gracze doświadczą dość ograniczonej eksploracji. Często trzeba będzie przemierzać niebezpieczne ścieżki, które znacząco spowalniają sterowane pojazdy. Jednak w miarę postępu w grze, pojawią się różnorodne wyzwania, takie jak naprawa mostów i oczyszczanie osuwisk skalnych, które otwierają nowe drogi, umożliwiając szybsze poruszanie się po trudnych terenach. Te zadania są kluczowe, podobnie jak wszystkie inne zlecenia, które można wykonać w świecie gry.

Większość misji polega na dostarczeniu materiałów do wyznaczonych lokalizacji, jednak zdarzają się także zadania, które wymagają wyciągnięcia zatopionej maszyny lub zablokowanej przyczepy i dostarczenia jej właścicielowi. Te ostatnie cechują się znacznie wyższym stopniem trudności z uwagi na konieczność rozważnego planowania pod względem zużycia paliwa przez ciężarówkę, odpowiedniego doboru typu opon oraz mocy silnika.

Pomyślne wykonanie każdego kontraktu lub zadania nagradza gracza zarówno pieniędzmi, jak i doświadczeniem. Zbieranie doświadczenia pozwala awansować, co umożliwia dostęp do większej liczby ciężarówek do zakupu oraz konfigurowalnych części, które można nabyć. Co ciekawe, każda ciężarówka lub część, którą zakupimy w garażu, może zostać odsprzedana dokładnie za taką samą sumę, dzięki czemu bezbolesne jest kupowanie nowych rzeczy, gdy tylko uznamy to za stosowne.

Na poziomie podstawowym każdy pojazd prowadzi się inaczej – bezpośredni wpływ na obsługę ma stosunek mocy do masy, który jest unikalny dla każdego środka transportu. Podczas gdy zwykły, responsywny samochód może być łatwo prowadzony na zakrętach, znacznie większa ciężarówka będzie trudniejsza w opanowaniu, a wtedy można naprawdę poczuć ciężar takiej masywnej metalowej bestii. Z kolei samochód sportowy, który z pozoru wydaję się być solidny, może szybko utknąć i być bezradny na błotnistym torfowisku lub zalanym obszarze, nie pozwalając, na łatwe wydostanie się z trudnego terenu. W zasadzie jest to kropla w morzu przykładów zależności, które spotkamy w tej grze, a ich ilość jest naprawdę ogromna.

Co więcej, teren jest zawsze czynnikiem, który należy uwzględniać podczas takiej wycieczki. Szczegółowe i dynamicznie deformujące się środowiska, które gra oferuje, nie są tylko dla efektu wizualnego, ale mają rzeczywisty wpływ na podróż. Różnorodne naturalne cechy mogą bezpośrednio wpłynąć na doświadczenia w tytule. Głębokie, błotniste torfowiska mogą zatrzymać pojazd, a na pierwszy rzut oka niewinne wyglądające skały mogą doprowadzić do katastrofalnego upadku ciężarówki i ładunku, kiedy najmniej się tego spodziewamy.

Warunki pogodowe również mają bezpośredni wpływ na przebywane drogi. Podróżując pomiędzy trzema różnymi regionami, łatwo zauważyć, że matka natura często stara się utrudnić przejazd. Burze deszczowe mogą przekształcić wcześniej suche błotniste ścieżki w grube, nieprzyjemne bagna i zalane drogi, a śnieg lub lód mogą uczynić podróż jeszcze bardziej dramatyczną. Nawet bardziej subtelne zmiany pogody mogą stanowić zagrożenie dla obecnego postępu, choćby nisko układająca się mgła, która utrudnia widoczność i skrywa potencjalne zagrożenie. Sama jazda jest doskonała, dzięki logicznej fizyce. Pojazdy bardzo dobrze się steruje, a skręcanie, hamowanie i ogólny ruch jest responsywny. Sposób, w jaki ciężarówki reagują podczas podróży i jak opony przebijają błoto, również jest bardzo wiarygodny.

Mimo że w grze istnieje opcja szybkiej podróży, należy ją traktować dość umownie. Garaż na każdej mapie stanowi jedyne miejsce, do którego możemy się automatycznie przemieszczać. Aby dotrzeć gdziekolwiek indziej, niezbędne jest ciągłe prowadzenie pojazdu. Gdy zdarzy się, że utkniemy w błocie, ciężarówka się przewróci lub zabraknie jej paliwa, zazwyczaj najlepszym wyjściem jest skorzystanie z szybkiej podróży do garażu, który praktycznie jest jedynym przeznaczeniem tej opcji. Oczywiście, istnieje możliwość skorzystania z innego pojazdu dostępnego w garażu, ale nie zawsze jest to odpowiednia decyzja, o czym można się przekonać bardzo szybko.  Inną opcją ratunkową może być wyciągarka, dostępna we wszystkich pojazdach, która potrafi zdziałać cuda w beznadziejnych sytuacjach, ale także może zadziałać na niekorzyść gracza, jeśli nie będzie używana odpowiednio. Warto więc z głową korzystać z tego narzędzia, aby uniknąć dodatkowych problemów i zagrożeń na drodze.

To właśnie tutaj SnowRunner naprawdę błyszczy. Uczucie satysfakcji, jakie daje włączenie trybu napędu na cztery koła ciężarówki i przedzieranie się przez błotnistą zapadlinę, lub korzystanie z wyciągarki, aby wyciągnąć inny pojazd z tarapatów, jest zarówno wciągające, jak i niezwykle fascynujące. Cała ta różnorodność sprawia, że jest to produkcja, w której musimy być świadomi otoczenia i odpowiednio planować każde kolejne działania.

Potrzeba sporo cierpliwości, aby cieszyć się tą grą, ale jest ona niewątpliwie dobrze wykonana i ostatecznie konsekwentnie wciągająca. To, że zawsze jesteśmy tylko o krok od całkowitego niepowodzenia, jest częścią uroku tego tytułu. Sprawia to również, że rozgrywka staje się bardziej interesująca i znacząca, ponieważ nie ogranicza się jedynie do przyspieszania w linii prostej. Chociaż natura polegania na próbach i błędach może czasami sprawić, że gracz poczuje, iż dokonuje niewielkich postępów, warto pamiętać, że każda porażka jest doskonałą okazją do nauki i doskonalenia swoich umiejętności.

W grze możliwa jest wspólna rozgrywka dla czterech graczy od początku do końca, a niektóre misje wydają się być specjalnie zaprojektowane z myślą o współpracy, bardziej niż o pojedynczej grze solo. Posiadanie konwoju innych kierowców ciężarówek gotowych do pomocy znacząco zmniejsza wyzwanie izolowanych celów, sprawiając, że stają się one mniej przytłaczające.

Każdy pojazd w grze możemy edytować, modyfikacje te odgrywają kluczową rolę, umożliwiając graczom dostosowanie swoich pojazdów do różnorodnych warunków terenowych i zadań. Przykładowo: Wybór właściwych opon ma ogromny wpływ na osiągi pojazdu w różnych warunkach. Podwozie ma znaczenie w kwestii zawieszenia i amortyzacji pojazdu, aby lepiej radził sobie na nierównym terenie. Silnik z kolei pozwoli na zwiększenie mocy i momentu obrotowego pojazdu, co jest szczególnie przydatne przy przewożeniu ciężkich ładunków lub pokonywaniu stromych wzniesień. Dostępne są także kosmetyczne zmiany, które nie mają żadnego znaczenia odnośnie do osiągów pojazdów. Warto również pamiętać, że zdecydowana większość dostępnych maszyn to fikcyjne projekty i tylko kilka modeli z dodatków DLC oferuje znane marki. Co prawda nie jest to wielki minus produkcji, ale z pewnością zmniejsza immersyjność prowadzonego samochodu.

Gra opiera się również na mechanice zniszczeń, co skutkuje możliwością uszkodzeń pojazdów wskutek eksploatacji w trudnych warunkach. Praktycznie każdy pojazd w grze składa się z wielu elementów podatnych na uszkodzenia, takich jak silnik, skrzynia biegów, zawieszenie czy nawet opony. Niektóre z nich są także widoczne na prowadzonym pojeżdzie, choć są to głównie kosmetyczne wizualia np. na karoserii auta, czy deformacja opon prowadzonej maszyny. Szkoda tylko, że system bywa bardzo często mało sprawiedliwy i uszkodzeniom ulegają części zupełnie nie podatne na mechaniczne problemy podczas np. jazdy na prostej drodze i najechaniu na zwykłą małą gałąź. 

Nie wszystko jest jednak tak kolorowe — brak minimapy w grze sprawia, że zawsze trzeba otwierać jej ogólną formę i uważnie szukać ścieżek, co może być uciążliwe. Co więcej, przechodzenie do środowiska świata nie wstrzymuje rozgrywki, co prowadzi do utraty impetu. Umieszczanie znaczników jest także mocno uproszczone i wskazuje jedynie prostą linię bez uwzględnienia pełnej trasy. Dodatkowo sposób działania garażu i wyprowadzania ciężarówek nie jest zbyt dobrze wyjaśniony i nieco zacofany. Choć system jest funkcjonalny, tak brakuje mu większego wyrafinowania.

Produkcja skupia się przede wszystkim na prowadzeniu pojazdów i pokonywaniu przeszkód terenowych. Brakuje głębokiej fabuły lub elementów narracyjnych, które mogłyby zaangażować grającego emocjonalnie. Całość oparta jest na jednym i tym samym schemacie, który po czasie może wprowadzać dużą monotonię. Na domiar złego czasami gra może być niejasna w kwestii udzielania dokładnych instrukcji dotyczących zadań. Gracze mogą odczuwać frustrację, próbując zrozumieć, co dokładnie jest wymagane w danej misji. System zleceń jest bardzo nieintuicyjny.

Fizyka również może czasem sprawiać problemy, zwłaszcza gdy mam podczepioną przyczepę lub mały zbiornik paliwa, który może chaotycznie przemieszczać się na wszystkie strony, a nawet się przewrócić. To samo dotyczy przewożonych ładunków, które teoretycznie są zabezpieczone przed wypadnięciem, jednak zdarzają się sytuacje, gdzie ładunek wypada z platformy.

Świat przedstawiony w grze, poza kierowcą i jego ciężarówkami, nie oferuje możliwości napotkania żadnych postaci ludzkich ani innych pojazdów. Choć nie jest to ogromna wada produkcji, z pewnością dodanie tej funkcji wpłynęłoby pozytywnie na realizm doświadczenia. Całośc ma jednak swoje uzasadnienie w postaci trudnych do przejechania tras, czy innych specypicznych lokalizacji.

Grafika może nie powalać na kolana, ale imponuje dużą ilością detali. Liście, sposób, w jaki opony oddziaływają na ziemię, dym z oleju napędowego, który wydobywa się z rur wydechowych — wszystko to dodaje uroku. SnowRunner wykorzystuje własny silnik graficzny stworzony przez studio Saber Interactive, zwany jako Saber3D Engine. Został on specjalnie opracowany, aby zapewnić możliwość renderowania realistycznych terenów i efektów w zmiennych warunkach atmosferycznych. Warto również docenić detalicznie wykonane kokpity ciężarówek oraz innych pojazdów. Wnętrza zostały dokładnie odtworzone, pomimo że prezentowane są głównie fikcyjne maszyny, to zadbano o różnorodność detali i funkcji, które można znaleźć w rzeczywistych pojazdach.

Technicznie gra prezentuje się bardzo dobrze - tytuł działa w natywnym 4K i osiąga 60 klatek na sekundę na PS5. Niestety, w porównaniu do wersji PC, jakość grafiki pozostawia trochę do życzenia, szczególnie jeśli chodzi o tekstury, które są wyraźnie słabsze. Mimo to, optymalizacja pod nowe konsole zasługuje na pochwałę, ponieważ rozgrywka jest płynna i nie zauważa się żadnych znaczących spadków wydajności.

Klimat jest umiejętnie wspomagany przez subtelną muzykę ambientową, która towarzyszy graczom podczas podróży. Gitara bluesowa doskonale współgra z ciężkimi dźwiękami i rytmicznym uderzeniem bębna basowego, przypominając gatunek country, który tutaj idealnie pasuje. Dźwięki te nadają grze dodatkowego uroku i wprowadzają odpowiedni nastrój podczas rozgrywki. Szkoda tylko, że są tak bardzo okrojone i często się powtarzają.

SnowRunner to świetna gra z przyzwoitą grafiką i świetnym sterowaniem. Zawiera ogromną ilość treści, w której gracze mogą się zanurzyć. Tytuł jest powolny i może czasami być frustrujący, ale jednocześnie dostarcza mnóstwo satysfakcji.

Oceń bloga:
25

Komentarze (19)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper