Muzeum Konsol Gier Video w Karpaczu
Niepozorne Muzeum Konsol Gier Video w Karpaczu okazało się prawdziwą kopalnią rarytasów dla miłośników elektronicznej rozrywki.
Pierwszym muzeum poświęconym komputerowej rozgrywce jakie miałem okazję zwiedzić było Computerspielmuseum w Berlinie. Jednak w Polsce również mamy swoje muzea poświęcone grom wideo. Dzisiaj o takim przybytku znajdującym się w Karpaczu i noszącym nazwę Muzeum Konsol Gier Video.
Na pierwszy rzut oka muzeum nie wygląda zbyt imponująco. Znajduje się ono w niewielkim budynku przy ul. Mickiewicza. Dodatkowo cała dostępna przestrzeń musi pomieścić dwie instytucje. Oprócz muzeum poświęconemu konsolom znajduje się w nim Prywatne Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego (o którym w jednym z kolejnych wpisów). Po wejściu do środka okazuje się jednak, że budynek ma kilka kondygnacji a Muzeum Konsol Gier Video znajduje się na wyższych piętrach.
Trzeba przyznać, że pomimo niewielkiej powierzchni udało się jego twórcom upchnąć mnóstwo unikalnych eksponatów. Na ścianach w gablotach (swoją drogą widać w designie inspiracje berlińskim muzeum) znajdują się ponad 200 eksponatów. Są tam zarówno konsole te najbardziej znane jak i bardziej egzotyczne, stacjonarne i przenośne a także kontrolery (pady, joysticki i inne gadżety) ale także klasyczne komputery 8-bitowe w stylu ZX Spectrum, Commodore, Atari czy Amstrad-Schneidera).
Wbrew nazwie instytucji oprócz konsol znajdziemy tu też komputery domowe (8-bitowe). Tutaj mniej znana Sega SC 3000.
Jak się okazuje Intel też miał swoje konsole.
Rewolucyjny telefon-konsola od Nokii który nie stał się jednak wielkim przebojem.
Oprócz tego znajdziemy tam kilka eksponatów które działają i można na nich zagrać w klasyczne gry. Można postrzelać do kaczek na Pegasusie (Duck Hunt), zagrać w Pac Mana, Ponga, Contre, Super Mario Bros, a nawet urządzić sobie rozgrywkę w Tekkena. Jest nawet prawdziwy automat znany z salonów gier.
Automat Konami z grą Overdrieve
Międzypokoleniowa rozgrywka w Tekkena...
Nintendo 64 Pokemon Edition
Wśród ciekawszych eksponatów w muzeum znajdują się polskie konsole (pierwsza polska konsola Tele-Set GTV 881 oraz Ameprod TVG10), Nintendo VirtualBoy wypuszczony tylko w Japonii (szybko został wycofany z produkcji i praktycznie nie do zdobycia w Europie), a najstarszym eksponatem jest Philips Tele-Spiel z 1975 roku.
Polacy nie gęsi i swoje konsole też mieli.
Pierwsza polska konsola.
Przenośny Pac Man
Pierwsza konsola na świecie Odyssey 200
Konsola w PADzie.
Jak widać kultowa dla pokolenia lat 80-tych radziecka Elektronika produkowała też konsole stacjonarne.
Kultowe "igry" radzieckiej elektroniki w tym nostalgią wspominane przez wielu "jajeczka"
Biały kruk wśród konsol. Nintendo Virtual Boy praktycznie nie do zdobycia w Europie.
Muzeum Konsol Gier Video w momencie swojego powstanie było pierwszym tego typu muzeum w Polsce, trzecim w Europie i piątym na świecie. Stosunkowo niedawno doczekało się konkurencji we Wrocławiu w postaci GiKME (Gry i Komputery Minionej Ery) do którego od jakiegoś czasu próbuje się wybrać (wciąż posiadam wejściówki z kampanii społecznościowej na portalu PolakPotrafi). Mam nadzieję, że wkrótce będę mógł zrobić porównanie tych dwóch instytucji.
Ze swej strony jednak polecam zajrzenie do muzeum w Karpaczu. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się niepozorne, liczba ciekawych eksponatów jest imponująca i jest to niewątpliwie warte odwiedzenia miejsce dla każdego miłośnika elektronicznej rozrywki.
Po szczegółowy cennik oraz godziny otwarcia zajrzyjcie na stronę oficjalną tej instytucji. http://www.muzeumgiervideo.pl/
Pełna galeria (155 zdjęć)
PS Teksty o innych muzeach poświęcone grom i komputerom znajdziecie pod tagiem Muzeum Gier Komputerowych
PS2 Oryginalnie notka została opublikowana na Tomiga Blog