Filmy na grach oparte cz.2
Gry to nie tylko głupie idź, zabij, pokonaj przeszkode. Niektóre z nich mają świetną fabułę, stały się ikonami gatunków i są na tyle rozpoznawalną marką, że postanowiono zrobić na ich podstawie ekranizacje. Nie zawsze filmy odpowiadają treścią i historią danej grze, lecz zdecydowanie trafiają do większej społeczności. W tym blogu znajdziecie filmowe odpowiedniki słynnych gier. Tym razem czas na lata 2000-2009. Zapraszam do lektury!
Na pierwszy ogień idzie film, który chyba zawsze będzie mi się podobał ze względów sentymentalnych. Co prawda pierwszej części tej gry nie ograłem i chyba tylko widziałem jak tata zagrywał się w tą produkcje i poznając prawdziwą historie. Mowa o pierwszym i niezawodnym Lara Croft:Tomb Raider, popularnie zwanym Tomb Raider.
Film: Lara Croft: Tomb Raider
Główna rola przypadła dla Angeliny Jolie i chyba nie potrafie sobie wyobrazić tej serii filmów bez niej bowiem odwierciedliła grową Larę idealnie nie tylko pod względem fizycznym ale też wizualnym. Film opowiada pierwsze przygody Lary, która znajduje diament w jednej z komnat egipskiego grobowca. W pierwszych kilku chwilach film serwuje nam dużą dawkę akcji. Walczenie z robotami, sceny ucieczki i tym podobne. Jest to produkcja która też zaczyna się dla tego gatunku dość specyficznie, ponieważ zaczynamy od czegoś czego nie jesteśmy w stanie zrozumieć, a fabuła klaruje się dopiero w trakcie jak i pod koniec filmu poprzez poznawanie wspomnień bohaterki oraz przebłyski jej dziecięcego życia z domu. Produkcja jest do teraz żywa i miło się ją ogląda po kilku latach przerwy. Film spotkał się z dość duża krytyką, jak i Angelina, która za role została nominowana do tak zwanej Złotej Maliny roku - Najgorsza aktorka, ale przegrała tą rywalizacje i skończyła na drugim miejscu. Jak na początek XXI wieku, produkcja zrobiła furorę jak i zarobiła niewyobrażalne pieniądze prawie (275 milionów $) co było ogromnym sukcesem w tamtych czasach i długo żaden film nie powtózył tej sztuki.
Powiązanie fabularne z grą:
- Niestety nie jestem w stanie wypełnić tej skecji, bo po prostu nie miałem mozliwości ogrania klasyka. Google zawiodły tym razem i nie znalazłem gry gotowej do pobrania.
Film: Final Fantasy: The Spirits Within
W 2001 światło dzienne ujrzało dziecko Hironobu Sakaguchi, osoby odpowiadającej za serie gier jRPG Final Fantasy. Produkcja do teraz jest jedną z najdroższych filmów w tej dziedzinie, jak i był to pierwszy fotorealistczny film z elementami animacji komputerowej. Dla widza przedstawiony jest świat post-apokaliptycznej ziemi, którą zawładneła rasa kosmitów nazywanych Fantomami (Phantoms). W głównej roli mamy Aki Ross oraz Doktora Sid, którzy walczą o wolność planety, oraz przeciwstawiają się generałowi Heinowi, który chce użyć wszelkich dostępnych środków aby zakończyć kryzys. Film został odebrany różnie i przez to, że budżet był tak ogromny (137m $), zwrócił się w połowie doprowadzając do rozwiązania, upadku Square Pictures. Film jest też dość krótki, bo trwa chyba niecałą godzinę lecz dzięki temu trzyma w napięciu oraz nie pozwala odejść od telewizora. Jedyne czego żałuję to tego, że nie przyjął się tak dobrze, bo może powstały by kolejne części. Jeżeli macie chwilę i nie widzieliście jeszcze FF na ekranie swoich telewizorów to gorąco polecam. Powiązań z grami co prawda nie ma (tak mi się wydaje) poza wspólnym autorem, który dał nam przecież FF VII czy VIII. Już samo to powinno was zachęcić do tego... no i postać Aki też jest niczego sobie :)
Powiązanie fabularne z grą:
- Brak
Film: Resident Evil
Pierwsza ekranizacja słynnej juz serii Resident Evil powstała w 2001 roku promując się hasłem: "Przeżyj horror". Nie wiem czy to ze względów osobistych czy zależne jest to od mojej odporności na horrory, ale jakoś nie był to film straszny, wiele rzeczy przewidywalnych, o wiele bardziej ruszają mnie gry. W rolach głównych mamy dwie panie załączone na obrazku. Starają się one przeciwstawić strasznemu virosowi T wydostać poza budynek Umbrella Corporation. Ciężko jest mi napisać więcej, ponieważ postanowiłem nie wstawiać spoilerów danych filmów co znacznie utrudnia ich opisanie w przypadku RE. Jeżeli lubicie zombie to myślę, że wam się spodoba. Film został odebrany raczej negatywnie i był powodem wielu kontrowersji kinowych. Wraz ze swoim sequelem nie został przyjęty ciepło.
Powiązanie fabularne z grą:
Film czerpie z pierwszej, drugiej oraz trzeciej części gier Resident Evil.
- Alice budząca się w szpitalu (RE3)
- Organizacja Umbrella Corporation
- Nemesis program
- Mamy też pociąg Alexi-5000 chociaż w RE2 nazywał się Galaxie-5000
Film: Lara Croft: Tomb Raider - Kolebka życia
Angelina Jolie Po raz kolejny jako Lara Croft wybiera sie do Grecji aby zbadać starożytną świątynię odkrytą podczas trzęsienia ziemi. Sequel również przedstawa dużo akcji, pojawia też się wątek miłosny. Zamiast diamentu, w drugiej części mamy do czynienia z Puszką Pandory, która wedle wierzeń zawiera śmiercionośne plagi. Przez krytyków film został odebrany równie źle jak i poprzednik, co odbiło się również na przychodzie. Zmniejszył się on o ponad 100m $. Produkcja jednak jest lepsza niż jedynka, oraz dostarcza innych wrażeń. Trochę krzywdzące jest jednak przypisywanie tego filmu jako kopii Indiany Jones, choć podobieństwa widać gołym okiem szczególnie jak ktoś dobrze zna kolegę z batem. Tym razem Angelina zamiotła konkurencje i otrzymała nagrodę za nagorszą grę aktorską oraz odebrała złotą malinę.
Powiązanie fabularne z grą:
Tytuł?
Film: Doom
Jeżeli szukacie czegoś by zająć swój mózg i przestać myśleć o czymkolwiek to Doom spełnia wszystkie oczekiwania. brak jakiejkolwiek fabuły poza tym, że stacje zamieszkałą na marsie atakują kosmici. Dwayne Johnson jako typowy rozwalacz wszystkiego sprawuje sie idealnie w swojej roli. Za bardzo nawet nie ma czego opisywać, bo film akcji też jest to przeciętny i są o wiele lepsze. Już wole FF czy Tomb Raidera niż Dooma, bo tam przynajmniej pojawia się jakaś atrakcyjność wprowadzona przez urodziwe aktorki.
Powiązania fabularne z grą:
- Baza na Marsie
- Inwazja kosmitów
- Rozpierdziel
Film: Silent Hill
Silent Hill jest to horror, któy na prawde warto zobaczyć. Zróbcie sobie dobrą herbatę, zasłońcie okna, a w kącie zapalcie świeczkę. Film, który klimatem powala, trzyma w napięciu oraz nie jest tak prostoliniowy jak pierwsza część Resident Evil. Jeżeli jesteśie osobami lubiącymi wszelakie religijne adaptacje, przedstawiające różne emocjonalne sceny to jest to kino warte wzięcia pod uwagę. Historia opowiada o rodzinie Da Silva, rodzice zdecydowali się zaadoptować dziewczynkę, która ma koszmary o mieście Silent Hill, wymarłym i opuszczonym po wybuchu kopalni węgla 30 lat wcześniej. Rose( macocha dziewczynki ) decyduje się zabrać swoją córkę do miasta, o którym ta śni by odkryć tajemnice ponurego miejsca. Klimat filmu jest podtrzymany poprzez mgłę wiecznie panującą w mieście oraz skrywającą jego tajniki. Z racji tego, że film bazuje na czterech częściach gry Silent Hill, osobom niezwiązanym z serią ciężko będzie zrozumieć głębię tego filmu i dostaną jedynie obraz zwykłego horroru, gubiąc często wątek. Produkcja zebrała wiele pochlebnych opinii oraz została okrzyknięta na tamte czasy najlepiej wygladajacym filmem.
Powiązania fabularne z grą:
- Film bazuje na pierwszych czterech częściach serii Silent Hill.
Film: Dead or Alive
Jeżeli szukacie filmu z pięknymi dziewczynami które nie boją się użyć swoich pięści to DOA jest idealnym filmem stworzonym dla dzieciaków lubiących zachwycić swoje oczy półnagimi kobietami. Podstawa trochę podobna do Mortal Kombat, gdzie mamy turniej zorganizowany turniej walk oraz nagrodę dla najlepszego wojownika. W Dead or Alive mamy do wygrania 10 milionów $, by potem odkryć mroczny sekret organizatora... Tyle.
Powiązania fabularne z grą:
- Tytuł
- Historia?
Film: Resident Evil: Extincion
Kolejny Resident Evil na tapecie i kolejny zwód? Trochę tak. Film dostarcza dużo akcji oraz miejscami można złapać się na ciarkach chodzących po plecach. Akcja dzieje się w Raccoon, gdzie grupka ocalałych, którzy próbują uciec przez apokalipsą zombie przedzierając się przez pustynie Mojave. RE spotkał się z dużą krytyką przez to, że jest po prostu zbyt przewidywalny (Po raz kolejny) oraz nie dostarcza niczego poza udanymi sekwencjami zabójstw.
Powiązania fabularne z grą:
- Wydrzenia powiązane z RE: Afterlife
Film: Hitman
Pół człowiek, pół kod kreskowy znany jako Hitman czy też Agent 47 to kolejny film akcji, który nijak ma się do gry którą adoptuje. Wydany w 2007 film odniósł finansowy sukcjes jednak spotkał się z dużą krytyką przez to, że jest marny. Polecam nie tracić czasu i obejżeć Johna Wicka. Jeżeli natomiast szukacie odmóżdżacza, który jest przesycony przemocą oraz marnym tłem fabularnym i nie ma żadnych powiązań z grą adoptowaną to śmiało możecie szykować popcorn.
Powiązania fabularne z grą:
- Agent 47
- Kod kreskowy
Film: Far Cry
Nie róbcie sobie tego co ja sobie zrobiłem. Ubisoft słynie z wielu klap, ale to jest ich chyba największa... NOPE!
Powiązania fabularne z grą:
- Szkoda gadać
Film: Max Payne
Po obejrzeniu Far Cry'a (tak skończyłem go) stwierdziłem, że nie może być przecież gorzej, bo dno dna zostało już osiągnięte. Max Payne mnie mile zaskoczył. Nie wiem czy to zasługa mojej przyszłej żony Mily Kunis czy po prostu po FC miałem spaczony gust. Nasz Max to trzyletni weteran w Cold Case Unit w oddziałach Nowojorskiej policji. Film przedstawia śledztwo narkotykowe oraz powiązane z nim zabójstwa ludzi. Sama fabuła jest trochę pogmatwana i czasami robi się coś z niczego, a jak dostaniesz to coś to nie do końca wiadomo z czego to wyszło. Mimo wszystko film przyjemnie się ogląda po trudnym dniu w pracy, dostarcza przyjemneo relaksu i pozwala przynajmniej się odstresować.
Powiązania Fabularne z grą:
- Max Payne
- śledztwo narkotykowe
Mam nadzieję, że was nie znudziłem tym lekko przydługim blogiem. Czekam na wasze opinie opisanych filmów oraz zaznaczam, że jest to tylko subiektywna ocena jaką tutaj przeczytacie.