Słuchawki zaprojektowane dla najlepszych. Logitech Pro X2 LIGHTSPEED [Recenzja]
Ponad trzy lata temu marka Logitech G wprowadziła na rynek zaawansowane słuchawki gamingowe Logitech G Pro X, które wyróżniały się na tle konkurencji bardzo dobrej klasy wykonaniem, świetną jakością dźwięku oraz możliwościami. Mimo wysokiej ceny rynkowej słuchawki te znalazły swoich fanów, którzy do dziś uważają je za jedne z najlepszych. Niedługo po wprowadzeniu na rynek, ukazała się unowocześniona wersja tych słuchawek, ale z łącznością bezprzewodową. Wersja LIGHTSPEED umożliwiała bowiem do 20 godzin pracy za pomocą przekaźnika 2.4 GHz na USB. Od tego czasu minęły aż 4 lata i Logitech G nareszcie zaprezentował najnowsze słuchawki II generacji, tytułowe Logitech G Pro X2 LIGHTSPEED. Korzystam z nich już od dłuższego czasu, na tyle długiego, że nadszedł czas by je nareszcie zrecenzować. Zapraszam więc do poniższego testu.
Wykonanie klasy premium
W myśl ekologicznej dewizy marki, słuchawki otrzymujemy w kartonowym pudełku możliwym do późniejszego przetworzenia. Wewnątrz opakowania nie znajdziemy bowiem żadnych elementów plastikowych, na których spoczywają elementy wyposażenia zestawu. Zawartość opakowania składa się z tytułowych słuchawek, doczepianego mikrofonu, okablowania, bezprzewodowego adaptera, nakładek słuchawek materiałowych oraz materiałowego etui transportowego. Nie zabrakło papierowej instrukcji obsługi wraz z kartą gwarancyjną. Od nowości słuchawki zostały zabezpieczone papierowym etui pokrytym znaczkami z logo serii G. Jak możecie zauważyć, by znacząco skontrastować słuchawki z ubiorem i miejscem pracy / grania, został mi podesłany do testów model w kolorze śnieżno białym.
Pod względem wykonania jest topowo. Producent podobnie jak w przypadku I generacji, zastosował stalowy pałąk i aluminiowe widełki podtrzymujące słuchawki. Pałąk został pokryty pianką zapamiętującą kształt i zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi skórą ekologiczną z podszyciem. Wewnętrzna część jest bardzo miękka, dzięki czemu noszenie jej na głowie nie powodować będzie dyskomfortu. Zewnętrzna natomiast posiada wtłoczenie z napisem PRO. Aluminiowe widełki przy podstawie posiadają obrotowe końcówki, dzięki którym możemy je obrócić o około ~100 stopni. Pozwoli nam to na złożenie ich na płasko celem przenoszenia (90 stopni) a dodatkowy zapas (~10 stopni) dopasowania do głowy użytkownika.
Aluminiowe widełki podtrzymują konstrukcję wykonaną z wysokiej jakości tworzywa sztucznego o śliskim wykończeniu. Znajdują się w niej 50 mm przetworniki grafenowe, zabezpieczone od nowości nakładkami ze skóry ekologicznej. Producent dorzucił do zestawu dodatkowe nakładki materiałowe, by to właśnie użytkownik zdecydował, z których z nich będzie korzystał. Z własnych obserwacji polecę skórzane do lepszego wytłumienia dźwięków otoczenia a materiałowe do wydajniejszego przewiewu w ciepłe dni. Zastosowana pianka zapamiętująca kształt jest bardzo wygodna dla ucha, a słuchawki nauszne zamknięte wyśmienicie leżą na głowie nie powodując zmęczenia przy długich sesjach. Regulowany pałąk zdolny do wysunięcia o dodatkowe 5 cm z każdej ze stron, pozwalają na użytkowanie słuchawek osobom młodszym jak i starszym.
Słuchawki posiadają metalowe wytłoczenie na zewnętrznej ściance. Próżno szukać w tym modelu jakiegokolwiek systemu podświetlenia zewnętrznego, gdyż wizja serii G skupia się na jakości wykonania i możliwościach sprzętowych, a podświetlenie zawsze było spychane na drugi tor. Taki tok rozumowania jest również i mi na rękę, gdyż nigdy nie byłem fanem kolorowego podświetlenia RGB na rzecz gamingu, chyba że chodzi o statyczne podświetlenie podczas użytkowania w trudnych warunkach oświetleniowych. Przechodząc do bocznych krawędzi słuchawek, nie można nie wspomnieć o wejściu jack 3,5 mm usadowionego na dolnej krawędzi prawej słuchawki. Producent poza bezprzewodowym systemem łączności, daje nam wybór i możliwość skorzystania z łączności optycznej, choćby wykorzystując dołączony do zestawu kabel jack-jack. Nie jest on przesadnie długi, ale umożliwi wygodne połączenie z komputerem stacjonarnym PC, konsolą przenośną lub smartfonem posiadającym stosowne gniazdo.
Lewa słuchawka natomiast została wyposażona w dużą ilość przycisków i wejść. Tylna część słuchawki umożliwia włączenie zasilania za pomocą plastikowego suwaka, regulację poziomu dźwięku oraz przycisk wyciszania mikrofonu, który zostanie w słuchawkach zakomunikowany dźwiękiem systemowym. Na samym spodzie producent zastosował port USB-C, za którego pomocą uzupełnimy wbudowane ogniwo akumulatora. Patrząc jednak od przodu, zauważymy przycisk parowania łączności bezprzewodowej Bluetooth, rozszerzając możliwości parowania i pozwalając na połączenie bezprzewodowe z większą ilością urządzeń. Tuż obok niego znajdziemy wgłębienie jack, służące do podłączenia mikrofonu. Mikrofon należy do typu elektretowego i posiada charakterystykę kardioidalną jednokierunkową. Został osadzony na metalowym, giętkim pałąku, umożliwiając wygodne jego ustawienie względem ust użytkownika.
Specyfikacja techniczna
Łączność | Optyczna Lightspeed Bluetooth 5.0 |
Rodzaj słuchawek | Nauszne Zamknięte |
System audio | Stereo 2.0 |
Membrany | 50 mm |
Pasmo przenoszenia słuchawek | 20 ~ 20000 Hz |
Impedancja słuchawek | 38 Om |
Czułość słuchawek | 87,8 dB |
Charakterystyka mikrofonu | Jednokierunkowy Kardioidalny |
Pasmo przenoszenia mikrofonu | 100 ~ 10000 Hz |
Zasięg bezprzewodowy | do 30 m |
Czas pracy | do 50 h |
Kompatybilność | Windows PlayStation Nintendo Switch |
Zastosowane technologie | DTS Headphone:X 2.0 Blue Vo!ce |
Waga | 345 g |
Dla graczy od graczy
Marka Logitech G miała sporo czasu, by należycie unowocześnić swój nowy, flagowy model słuchawek dla graczy. W tym celu firma zasięgnęła języka u profesjonalistów, którzy na co dzień wykorzystują takie urządzenia w szeroko pojętym gamingu i e-sporcie. Dzięki ich współpracy udało się stworzyć bardzo wysokiej klasy słuchawki, wyposażone w nowoczesne funkcje i technologie. Producent skupił się na lekkim odświeżeniu wyglądu zewnętrznego, jednocześnie znacząco unowocześniając wewnętrzne technologie. Dzięki temu udało się zastosować 50 mm grafenowe przetworniki świetnie współpracujące z technologią DTS Headphone:X 2.0 umożliwiając upozorowanie cyfrowego wrażenia dźwięku przestrzennego. Domyślnie słuchawki G Pro X2 LIGHTSPEED korzystają z klasycznego Stereo 2.0, ale zaimplementowana technologia umożliwia uruchomienie dźwięku z dodatkowych kanałów. Technologia ta działa dobrze, co przekłada się na indywidualne wrażenia, szczególnie w grach sieciowych pokroju CS:GO czy Valorant.
Dołączany do zestawu opcjonalny mikrofon został doposażony w cenioną funkcję Blue Vo!ce, umożliwiającą profesjonalne dostosowanie parametrów do preferencji użytkownika. Za pomocą dedykowanego oprogramowania użytkownik może zmienić wiele funkcji mikrofonu lub skorzystać z gotowych profili, lub systemów dźwiękowych. Moim zdaniem mikrofon spisuje się bardzo dobrze, choć nie jest najlepszym na rynku. W zupełności sprawdzi się podczas grania, streamowania lub tworzenia krótkich relacji, ew. vlogów.
Łączność a oprogramowanie
Nareszcie producent dał nam pełną swobodę w wyborze sposobu łączności. Słuchawki te bowiem umożliwiają aż trzy sposoby połączenia - optyczny za pomocą kabla jack-jack oraz dwa cyfrowe - Bluetooth 5.0 i LIGHTSPEED. Ten ostatni wykorzystuje port USB w komputerze, za pomocą adaptera. Ten został dodatkowo wyposażony w port jack 3,5 mm, umożliwiając tym samym odbieranie sygnału optycznego ze słuchawek, bez dodatkowego prowadzenia okablowania w trudno dostępne miejsca.
Tak jak bywało to w przypadku wcześniejszych modeli, Logitech G Pro X2 LIGHTSPEED korzysta z dedykowanego oprogramowania producenta Logitech G HUB. Możemy za jego pomocą zaktualizować oprogramowanie układowe słuchawek oraz je indywidualnie spersonalizować. Aplikacja została bardzo rozbudowana, dając niezwykłe pole do popisu wymagającym użytkownikom. Gracze mogą samodzielnie dostosować najważniejsze parametry dźwięku jak i zoptymalizować jakość mikrofonu do swoich preferencji, lub bazując na gotowych schematach czynnej społeczności. Program ten posiada bardzo wiele funkcji oraz profili dźwiękowych, którymi mogą zainteresować się przyszli Vlogerzy lub poszukujący takich rozwiązań zapaleni gracze. Poniżej przedstawiam Wam krótkie wideo, przedstawiające najważniejsze funkcje słuchawek oraz krótki sampelek jakościowy pod koniec:
Headset klasy premium
Ze słuchawek korzystałem codziennie przez dwa tygodnie, wykorzystując je nie tylko do gamingu, ale i do pracy przy montażu filmów, edycji dźwięku oraz szeroko pojętej rozrywki. Muszę pochwalić producenta za wysokiej klasy wykonanie słuchawek, które mimo śnieżnobiałego koloru, nie zbierają tak łatwo kurzu i zabrudzeń. Dodatkowo konstrukcja jest wykonana bardzo solidnie, słuchawki zdają się być bardzo wytrzymałe i odporne na warunki zewnętrzne. Mimo iż nie wyciągałem ich na deszcz (brak wodoodporności) to całkiem wygodnie użytkowało mi się je podczas spacerów, i słuchania muzyki w plenerze. Ich niebywała wygoda i możliwości spersonalizowania nauszników pod potrzeby użytkownika, utwierdziło mnie w przekonaniu, że headset ten to dobry przykład klasy premium, w której jakość idzie w parze z możliwościami, a tu jest bardzo wysoki top.
Bardzo dobrze wypada też praca na wbudowanym akumulatorze. Producent nie podaje bezpośrednio pojemności ogniwa, ale wspomina o długim czasie pracy, nawet do 50 godzin na jednym ładowaniu. Oczywiście takie wyniki są zależne od wielu czynników, najczęściej laboratoryjnych, więc należy je odpowiednio zinterpretować. Podczas moich obserwacji i tych kilkunastu dni testów, udało mi się uzyskać średnią na poziomie ~46 godzin. To bardzo przyzwoity wynik, gdyż mówimy tutaj o ciągłym słuchaniu muzyki na poziomie głośności nieprzekraczającym ~70 %. Gdy poziom naładowania zacznie spadać, wystarczy około godzinka na naładowanie akumulatora od 0 do 100%. Stan akumulatora możemy śledzić za pomocą dedykowanej aplikacji Logitech G HUB.