5 najlepszych odsłon serii FAR CRY
Już za kilka dni odbędzie się premiera nowego "Far Cry'a". Mimo, że gra będzie miała szóstkę w tytule, cała seria liczy znacznie więcej odsłon. Ubisoft wydał bowiem mnóstwo spin-offów nie pozwalając zapomniec graczom o dochodowej franczyzie w przerwach pomiędzy premierami numerowanych gier z serii. Oto moje TOP 5 najlepszych odsłon serii, która jest jedną z najbardziej dochodowych marek francuskiego wydawcy.
MIEJSCE 5- FAR CRY
5 miejsce zajmuje oryginalna produkcja, która zapoczątkowała całą serię. Tytuł znalazł się na liście głównie ze względu na jego zasługi bo jako samodzielna gra oryginalny "Far Cry" niestety dość brzydko się zestarzał. Oprawa graficzna raczej odrzuci współczesnych odbiorców. Gameplay zestarzał się trochę mniej, ale też nadgryzł go ząb czasu. Poruszanie i strzelanie jest toporne na tle współczesnych gier, a sama kampania fabularna to powtarzanie w kółko tych samych schematów. Idź do punktu A zabij X wrogów po czym udaj się dalej i zrób to samo. Niby standard, ale w grze o bardziej otwartej strukturze, kłuje to w oczy. Ogółem. Można zagrać, ale głównie ze względów albo sentymentalnych albo edukacyjnych. Warto bowiem poznać grę, od której "wszystko" się zaczęło.
MIEJSCE 4- FAR CRY PRIMAL
Ten spin off zagospodarował przerwę między wydaniem "czwórki" a "piątki". Spin- off dość zaskakujący po przenoszący nas do epoki kamienia łupanego. Sceneria dość nieoczywista jak na pierwszoosobową strzelankę w otwartym świecie. Pomimo tego "Primal" zachował wszystkie cechy za które gracze pokochali serię. Ogromny otwarty świat wypełniony dziesiątkami zadań, oryginalne misje fabularne i duża doza swobody to cechy charakterystyczne serii obecne również w tej grze. A jak gra się bez używania klasycznych broni? Zaskakująco dobrze. Oręż w postaci maczugi czy dzidy wymusza starcia w bliskim kontakcie, ale sama walka jest w dalszym ciągu satysfakcjonująca. Niestety "Primal" dość powoli się rozwija w związku z czym początek może zniechęcić graczy, zwłaszcza tych przyzwyczajonych do gier rzucających nas od razu w sam środek akcji. Im dalej w las (dosłowni i w przenośni) tym "Primal" coraz bardziej przypomina klasyczne odsłony dodając od siebie wiele nowości choćby takich jak sowa pełniąca funkcję drona. I tu trzeba oddać zasługi temu tytułowi. To rozwiązanie w "Primal" pojawiło się niż w "Assassins Creed Origins".
MIEJSCE 3- FAR CRY NEW DAWN
"New Dawn" w opinii wielu uważany jest za najgorszą odsłonę serii. Głównym zarzutem kierowanym pod adresem tej produkcji była jej odtwórczość. Z tym absolutnie nie polemizuje. "New Dawn" to swoistego rodzaju "przedłużenie" piątki, nie tylko pod względem samej historii, ale również i mechaniki gry. To typowe "więcej tego samego". Ale to "więcej" jest dobre i działa. Za połowę ceny pełnoprawnej odsłony otrzymaliśmy tytuł zapewniający zabawę na dziesiątki godzin. Oczywiście misje nie grzeszą oryginalnością i ogólnie rzecz biorąc robimy to samo co w podstawowej piątce, ale jeśli ktoś polubił ten schemat - tu poczuje się jak ryba w wodzie. Dodatkowy plus za imponującą oprawę graficzną i ciekawe bronie. Może nie zawsze w 100 % użyteczne, ale z całą pewnością oryginalne. Gra dla zagorzałych fanów.
MIEJSCE 2- FAR CRY 5
Ostatnia duża odsłona serii próbowała wprowadzić nowości do serii zachowując jednak najlepsze cechy poprzednich części. Sztuka ta udała się choć nie bez potknięć. Kontrowersyjnym dla wielu rozwiązań mogło okazać się zerwanie ze znanym z dwóch poprzednich odsłon systemem rozwoju postaci. Nasz bohater w dalszym ciągu rozwija, się ale punkty doświadczenia ustąpiły miejsca talentom, które zdobywamy za określone z góry zadania. Traf X osób shotgunem, złap n-tą liczbę ryb itp. Gra nie nagradza już nas za zabicie każdego wroga punktami doświadczenia. Nie zmienia to faktu, że w grze w dalszym ciągu zbieractwo jest zajęciem jak najbardziej pożądanym. Do tego dochodzi jednak mnóstwo innych aktywności na czele z ciekawie zrealizowanym łowieniem ryb. A jak wygląda sama kampania? Mamy typowe złola (a właściwie całą zdegenrowaną rodzinkę) i szereg mniej lub bardziej złożonych misji głównych do wykonania. I na tym polu twórcy próbowali wprowadzić pewne nowe choć dość kontrowersyjne rozwiązanie. Misje główne aktywowane są gdy osiągnięmy pewien poziom "wkurzenia" postaci, która zajmuje dany region. Nie ma w tym nic oryginalnego, ale programiści w tym rozwiązaniu posunęli się chyba o krok za daleko. Otóż bez względu na to co robimy w danym momencie jeśli osiągniemy warunki umożliwiające start głównej misji to właśnie to nastąpi. Często dochodzi więc do paradoksalnej sytuacji w której dosłownie w środku strzelaniny jesteśmy przenoszeni z automatu do głównej misji. W związku z tym nie da się grać w piątkę olewając kampanię fabularną.
MIEJSCE 1 - FAR CRY 3
Trzecia odsłona serii nie tylko tchnęła w nią nowe życie, ale okazała się być jedną z najmilej wspominanych przeze mnie gier VII generacji konsol. Obiektywnie rzecz ujmując "trójka" to nic więcej niż zbitek pomysłów podpatrzonych z innych gier. Zbitek jednak bardzo przemyślany i dopracowany. Każdy z elementów "Far Cry 3" został zrealizowany na najwyższym poziomie. Odbijanie posterunków, odblokowywanie wież obserwacyjnych, misje eskortowe. Niemal wszystkie poboczne aktywności dają naprawdę dużo frajdy. Do tego dochodzi świetna kampania fabularna pełna pomysłowych, oskrypotowanych i efektownych sekwencji. Ta gra niewiele się zestarzała i nawet dzisiaj niemal po 10 latach gra się w nią równie przyjemnie jak w dniu premiery. Prawdziwy klasyk pokazujący, że gra to składowa elementów. Niekoniecznie elementy te muszą powalać oryginalnością. Ale jeśli każdy element jest dopracowany i ulokowany na swoim miejscu- całość po prostu działa jak dobrze naoliwiona maszyna.