Eufloria

Eufloria

7,0
11 oceny

Ocena wg platformy:

PC 5.7
PS3 7.5
PS Vita -

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
Omni Systems
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
Logiczna,   Strategiczna
Premiery
Świat:
05.10.2011
Europa:
05.10.2011
Producent:
Omni Systems
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
Logiczna,   Strategiczna
Premiery
Świat:
05.10.2011
Europa:
05.10.2011

Eufloria - opis gry

Eufloria to gra strategiczna czasu rzeczywistego wyprodukowana przez niezależne studio Omni Systems. Jej konsolowa wersja ukazała się na PlayStation 3 w 2011. Inspiracją, która doprowadziła do stworzenia tytułu, była hipoteza amerykańskiego fizyka Freemana Dysona, mówiąca, że genetycznie zmodyfikowana roślina mogłaby zakwitnąć na komecie.

Rozgrywka - Eufloria

Dalsza część tekstu pod wideo

Gra rozgrywa się w dalszej przyszłości. Wcielamy się tu w postać dowódcy międzygwiezdnych form życia zwanych Euflorianami, które funkcjonują i zdobywają surowce na asteroidach.

Zaczynamy z jednym Dysonowskim drzewkiem. Ma ono kilka gałęzi, na których rosną liście (nasionka), które po spadnięciu na ziemię mogą zacząć kiełkować. Z kiełków wyrastają natomiast nowe drzewa. Za ich rozwój odpowiada algorytm.

Aby stworzyć nowe formy życia potrzebujemy dziesięciu nasion, które przypominają tu owady - to dzięki nim asteroidę zaczyna pokrywać roślinność. Wszechświat gry zamieszkują jednak także nieprzyjaciele regularnie próbujący nas podbić. W takim przypadku do obrony służy np. drzewo obronne odbijające ataki ze strony obcych Euflorian swoimi owocami. Sami również możemy kolonizować inne światy wysysając ich energię.

Z czasem rozwijają się parametry Dysonowskiego drzewka, jego wytrzymałość i zdolność do szybszego rozwoju. Gracz, w kreowanym przez siebie świecie (/światach), może także zasadzić kwiatek, który zwiększa potencjał bojowy, tj. częstotliwość i zasięg przeprowadzanych ataków. Jego pozytywne oddziaływanie ma ponadto wpływ na drzewo obronne - jest ono wówczas w stanie spłodzić tzw. lasermines, specjalne nasionka potrafiące zaatakować kilku wrogów jednocześnie i wybuchnąć w samobójczym desperackim akcie.

Wszystkie poziomy w Euflorii do pewnego stopnia generowane są losowo, co sprawia, że za każdym razem gra oferuje nam coś innego. Ale to nie wszystko - każda asteroida jest unikalna, opisują ją różne parametry, a to przekłada się na statystyki nasionek. Są to szybkość (po prostu szybkość z jaką porusza się nasionko), siła (wytrzymałość na ataki) i energia (szybkość z jaką nasionka opanowują nową asteroidę). Statystyki wpływają także na wygląd podopiecznych.

Poza właściwą rozgrywką Eufloria może się pochwalić przyjemną, minimalistyczną oprawą graficzną, a nawet szczątkową narracją.

Wideo - Eufloria

Komentarze (3)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper