Final Fantasy Type-0 - opis gry
Final Fantasy Type-0 to gra action-RPG wyprodukowana i wydana przez Square Enix na PSP w 2011 roku. Wcześniej tytuł ten znany był pod nazwą Final Fantasy Agito XIII. Zmianę tłumaczono chęcią stworzenia nowego cyklu. Na Zachodzie Type-0 pojawiło się tylko jako reedycja HD stworzona z myślą o PS4, Xbox One i PC-tach.
Akcja toczy się na kontynencie zwanym Orience, gdzie wojują ze sobą cztery państwa: Suzaku (jego siłą jest magia), Byakko (nauka), Souryuu (natura) i Genbu (tężyzna fizyczna). Historia rozpoczyna się w momencie, gdy armia Byakko, którą dowodzi Cid Aulstyne, łamie kilkusetletni traktat pokojowy Pax Codex. Aulstyne zrównuje z ziemią Genbu i o mały włos nie zdobywa Suzaku. Na jego drodze staje tzw. Klasa Zero, główni bohaterowie gry.
Type-0 to pod względem rozgrywki rozwinięcie koncepcji Crisis Core: Final Fantasy VII i The 3rd Birthday. Rezultat starć -- mimo obecności elementów charakterystycznych dla RPG -- w sporym stopniu zależy od zręczności grającego, jednak w przeciwieństwie do powyższych tytułów tym razem na polu bitwy walczą trzy postacie (spośród czternastu do wyboru). Każda z nich posiada inną broń i każda wymaga od gracza trochę czasu, by zapoznać się z jej umiejętnościami, wadami oraz zaletami.
Spośród innych rozwiązań wymienić można choćby system Altocrystarium, który pozwala na rozwijanie magii poprzez wysysanie energii Phantoma z ciał martwych przeciwników. Bohaterowie mogą również wzywać na pomoc summony posiadające własne poziomy doświadczenia. Służą one jednak jako ostateczność, ponieważ przyzywająca postać poświęca życie. Tu warto zaznaczyć, iż misje zawalamy, gdy znokautowana jest cała ekipa (klasa).
Type-0 odznacza się świetną jak na PSP grafiką, ciekawym scenariuszem i muzyką Takeharu Ishimoto. Między misjami możemy uczestniczyć w życiu szkolnym (choć nie jest to tak rozwinięte jak w serii Persona od Atlusa), dorzucono też minigrę będącą prostym RTS-em. Square Enix zaimplementowało nawet tryb multiplayer, jest on jednak niedostępny dla posiadaczy pierwszych modeli przenośnego sprzętu Sony. Wśród największych wad wymieniano natomiast konieczność częstego pakowania i zbyt przekombinowany ostatni dungeon.
Komentarze (13)
SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych