Syberia - opis gry
Syberia jest klasyczną przygodówką point & click, do której scenariusz przygotował legendarny już Benoit Sokal. Produkcja została wydana w 2002 roku na PC, rok później na PlayStation2 i Xboxa, natomiast w 2008 roku na Nintendo DS. W latach 2014-2017 roku tytuł zadebiutował na PS3, Xbox 360 oraz Nintendo Switch.
Gracz wciela się w rolę Kate Walker, młodej prawniczki, która udaje się do Europy w celu dopełnienia formalności związanej z przejęciem pewnej fabryki zabawek przez firmę, w której jest zatrudniona. Na miejscu okazuje się jednak, że jej właścicielka nie żyje, a jedyny spadkobierca jej majątku, Hans Voralberg, zajął się poszukiwaniem tytułowej Syberii – wyspy, na której podobno wciąż żyją mamuty. Pannie Kate nie pozostaje zatem nic innego, jak ruszyć jego śladem.
Choć właściwa akcja gry rozpoczyna się w niewielkiej, francuskiej wiosce Valadilene, Kate zawita również do niemieckiego Barrockstadt, gdzie studiował Voralberg, a także do Komkolzgradu, w którym mieszczą się postkomunistyczne kopalnie, by w końcu dotrzeć do położonego na wschodzie Rosji Aralbad. W trakcie rozgrywki na naszej drodze stają najrozmaitsze zagadki, a kluczem do sukcesu jest uważna obserwacja elementów otoczenia, pozyskiwanie informacji od postaci niezależnych, umiejętność kojarzenia faktów i właściwego wykorzystywania przedmiotów, jakie wpadają w ręce bohaterki. Warto nadmienić, że w grze zaimplementowano kilka poziomów trudności, które dostosowują rozgrywkę do indywidualnych umiejętności gracza. W trudnych momentach z pomocą przychodzi również kamera, która ustawia się w taki sposób, by na ekranie zmieścił się jak największy obszar odwiedzanej przez nas w danym momencie lokacji. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by spojrzeć na świat oczyma bohaterki i przyjrzeć się z bliska poszczególnym przedmiotom lub urządzeniom.
Na szczególną uwagę nietypowy styl, jakim może się poszczycić oprawa graficzna Syberii. Ten bowiem w wielu przypadkach przywodzi na myśl steampunk, co nadaje omawianej produkcji specyficzny charakter. Podczas zabawy gracze mogą podziwiać nie tylko monumentalne budowle, lecz także gigantyczne maszyny, z których działaniem związane są obecne w grze łamigłówki.
Komentarze (10)
SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych