Yakuza 4 - opis gry
Yakuza 4 jest grą akcji z otwartym światem wydaną ekskluzywnie na konsolę PlayStation 3. Gra ukazała się w Japonii w marcu 2010, a rok później została zlokalizowana i wypuszczona w pozostałych regionach. Czwarta część Yakuzy została wybrana najlepszą grą podczas Japan Game Awards 2010.
Akcja Ryu ga Gotoku 4 rozpoczyna się niedługo po zakończeniu „trójki”. Po raz pierwszy w serii gracz śledzi losy czterech bohaterów. Są to: właściciel firmy Sky Finance Shun Akiyama, zbiegły więzień Taiga Saejima, uzależniony od hazardu Masayoshi Tanimura oraz główny bohater poprzednich części, prowadzący sierociniec na Okinawie Kazuma Kiryu. Fabuła, mimo że rozbita na cztery epizody, zazębia się w ostatnim akcie, a wspólnym motywem dla historii każdego bohatera jest postać tajemniczej kobiety, niejasna przeszłość uciekiniera Saejimy oraz grupa wysoko postawionych funkcjonariuszy policji, których podejrzana działalność zagraża mafijnej rodzinie Tojo.
Rozgrywka w Yakuzie 4 nie zmieniła się względem poprzedniej części, choć twórcy starali się ją nieco urozmaicić. Każda z czterech postaci preferuje inny styl walki, przez co należy poświecić znacznie więcej czasu niż dotychczas, aby dostatecznie opanować każdą z nich. Przemierzając miasto w skórze Saejimy należy unikać policji, dlatego grając tą postacią przemieszczamy się najczęściej kanałami oraz podziemnymi parkingami. Grając jako Shun gracz zarządza podupadającym hostess-klubem, co wiąże się ze znalezienie na mięście dziewczyn oraz wytrenowaniem ich. Cała zabawa polega na odpowiednim doborze ubrania, fryzury, akcesoriów i makijażu oraz zagospodarowania czasu pracy dziewczyn. Shunowi przyjdzie również pomagać lokalnej społeczności (lumpom, sklepikarzom itd.) zdobywając w ten sposób ich przyjaźń i szacunek.
Z zupełnie innej perspektywy patrzymy na ulice Kamurocho w skórze Tanimury. Jako skorumpowany policjant ma on nie tylko szeroki dostęp do dóbr w "chińskiej" dzielnicy, ale nie odmawia również brawurowych akcji prewencyjnych (w zlokalizowaniu "punktów zapalnych" pomogą mu specjalne komunikaty radiowe wyświetlane na dole ekranu). Stawkę zamyka Kazuma, który czyści miasto z panoszących się pod jego nieobecność gangów i pomaga kilku swoim starym znajomym. Aby zdynamizować rozgrywkę, deweloper zaimplementował dodatkowe sekwencje Quick Time Events, m.in. podczas ucieczek i pościgów. W przypadku „czwórki” Sega nie wycięła prawie żadnych mini-gier, które były obecne w japońskiej wersji, w związku z czym na brak dodatkowych atrakcji nie można narzekać.
Do dyspozycji gracza oddano karaoke (sporo nowych utworów z wokalem), możliwość podrywania hostess, kąpiele w gorących źródłach, ping-pong, klub ze striptizem, odświeżoną wersję UFO Catchera (łapka), szkółkę masażu, dwie części Boxeliosa (strzelanina w salonie Segi), golf, bilard, baseball, kręgle, rzutki, łowienie ryb, kasyno, kości, hanafudę czy nowe automaty z patchinko. Sega nie wycieła też z angielskiej wersji gry takich mini-gier jak shogi i mahjong, czym zaskarbiła sobie uznanie fanów.
Yakuza 4 hula na tym samym silniku, co poprzedniczka. Z jednej strony otrzymujemy więc bardzo dobrze wyglądające twarze z rewelacyjną mimiką, z drugiej zaś animacja postaci wciąż jest sztywna, a interakcja podczas eksploracji miasta jest mocno ograniczona. Oprawa audio ponownie stoi na wysokim poziomie, racząc graczy oryginalnym japońskim voice-actingiem oraz dynamiczną ścieżką dźwiękową, na czele z głównym tematem w postaci „Butterfly City”.
Komentarze (8)
SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych