Shenmue II - opis gry
Shenmue II jest kontynuacją Shenmue, za którą ponownie stoi Yu Suzuki i zespół deweloperów pod szyldem SEGA AM2. Tytuł ten pierwotnie pojawił się na konsoli Dreamcast oraz później w formie portu na pierwszego Xboksa.
Fabuła gry toczy się od tego samego momentu, w którym skończyła się poprzednia część. Ryu Hazuki nadal poszukuje winnego śmierci swojego ojca – Lan Di. Dlatego też podróżuje z Yokosuki do Hong Kongu, gdzie poszukuje mistrza Lishao Tao, tak jak zalecił mu jego dotychczasowy sensei - Chen Yao Wen. Razem z nowym mistrzem poznaje Xiuying, która początkowo nie jest chętna by mu pomóc, jednak po jakimś czasie zmienia decyzję. Dalsze poszukiwania Ryu naprowadzają go na Wuying Rena – szefa gangu The Heavens. Po początkowej próbie zwabienia protagonisty, Ren postanawia mu pomóc w jego wędrówce napędzanej chęcią pomszczenia ojca.
Shenmue II kontynuuje tradycję przedstawiania przygód Ryu w formie otwartego świata, w którym poza wykonywaniem misji możemy brać udział w wielu losowych wydarzeniach oraz zaprogramowanych wcześniej dodatkowych zajęciach. Lokacje są znacznie rozleglejsze w stosunku do poprzedniej części, choć z tego powodu mniej bogate w szczegóły. Jednak największa zmiana dotyczy sposobu prowadzenia rozgrywki, która w Shenmue II jest bardziej liniowa z racji tego, że napotkane postaci mówią nam gdzie mamy się udać, by pchnąć fabułę do przodu (oczywiście powracają słynne akcje QTE). SEGA dodatkowo widząc pewne błędy, które popełniła, uczyniła gotówkę ważniejsza niż poprzednio, pozwalając Ryu na codzienne wypłaty. Wersja na Xboksa jako późniejszy i doskonalszy port otrzymała możliwość przełączenia niektórych filtrów wyświetlania obrazu oraz robienia zdjęć i zapisywania ich na dysk twardy konsoli.
Tytuł osiągnął sukces, jednak w porównaniu do poprzedniej części był on mniejszy. Oczywiście nadal jest to jedna z najlepiej ocenianych gier i jednocześnie jedna z najchętniej przywoływana przez fanów SEGI, ale poniesione koszty nie zwróciły się i plany kontynuowania serii zostały porzucone.
W ramach umowy na wyłączność wersja na Dreamcasta nigdy nie pojawiła się w USA, a europejska miała japońskie głosy z napisami w paru językach. Dopiero wydanie na konsoli Microsoftu zawierało angielskie głosy w większości podłożone przez tych samych aktorów co w pierwszej części.
Komentarze (19)
SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych