Akalabeth: World of Doom - opis gry
Akalabeth: World of Doom (przez fanów nazywana Ultima 0) to RPG (Role Playing Game) wyprodukowany i wydany przez Richard Garriott'a, założyciela Origin Systems w 1979 tylko w USA na komputery Apple II. 15 lutego 1980 roku przy wsparciu California Pacific Computer Company ukazała się ponownie, ale wciąż tylko w USA. W 1998 roku wydano ją jako część Ultima Collection - wtedy też gra po raz pierwszy oficjalnie trafiła do Europy. 28 czerwca 2010, dzięki Quantum Toast, trafiła na iPhone'a.
24 grudnia 2014 pojawiła się reedycja na PC z systemem Windows, Linux oraz Macintosh dostępna na GoG.
Produkcja jest jednym ze wcześniejszych projektów w gatunku, która była efektem zamiłowania młodego Richarda do komputerów z rodzinny Apple - pierwotnie nie miała ona ujrzeć światła dziennego. Jednak, jak jego szef z Clear Lake City otrzymał wersję 28b, zasugerował, że projekt jest na tyle udany, że warto go sprzedawać. W efekcie tego California Pacific Computer zainteresowało się produktem i zdecydowało się go wydać, dzięki czemu więcej osób mogło się zapoznać z tytułem.
Produkcja jest przedstawicielem RPG-ów z typowymi z dzisiejszej perspektywy mechanikami, które stały się wyznacznikami serii Ultima. Gracz zatem przemierza różnorodne lokacje umiejscowione w świecie fantasy, a świat podzielony jest na "hub" (gdzie kamera jest umiejscowiona na górze) oraz lochy, gdzie jest wykorzystana perspektywa z pierwszej osoby. Dodatkowo wykorzystywane są przyciski szybkiej akcji, a bohater w celu przeżycia musi przyjmować pokarmy. Z tą produkcją można zapoznać się jedynie w rozgrywce dla pojedynczego gracza.
W ramach fabuły opowiedziana jest historia osadzona w pewnej krainie, gdzie ważną postacią jest Lord British, alter ego twórcy gry. Jest on w konflikcie z czarodziejem Mondainem, który przyzywa potwory celem zawładnięcia obszarem. Zadaniem śmiałka (w którego wciela się gracz) jest znalezienie i pokonanie dziesięciu przyzwanych przez czarodzieja bestii.
Produkcja spotkała się z ciepłym odbiorem i według wyliczeń twórcy sprzedała się w liczbie 30,000 egzemplarzy.
Komentarze (0)
SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych