Wiedźmin - opis gry
Wiedźmin to gra RPG wyprodukowana przez polskie studio CD Projekt RED i wydana przez Atari na komputery z systemami Windows i OS X. Produkcja bazowała bezpośrednio na popularnym cyklu książek fantasy autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. W planach były wersje na konsole PS3 i X360, jednak oba projekty skasowano.
Akcja dzieje się w uniwersum fantasy przywodzących na myśl epokę średniowiecza. Głównym bohaterem jest Geralt z Rivii, tytułowy wiedźmin, czyli najemnik, łowca potworów o nadludzkich zdolnościach. Gra rozpoczyna się na dobre w momencie gdy protagonista zostaje odnaleziony nieprzytomny przez swoich ‘pobratymców’, którzy przenoszą go do twierdzy Kaer Morhen, gdzie wkrótce ma miejsce pewien incydent.
Świat gry pełen jest nieprzyjemnych zjawisk - wojna, ubóstwo, dyskryminacja ze względu na rasę, fanatyzm itd. Nikt nie jest tu tak naprawdę dobry, a ktoś na pozór zły może mieć swoje logiczne motywy, czego doświadczymy kierując Geraltem w jego podróży. Niejednokrotnie będzie on musiał podejmować decyzje w sytuacjach, z których nie ma dobrego wyjścia.
Gra działa na zmodyfikowanym silniku autorstwa BioWare. W Wiedźminie zaimplementowano oryginalny system walki, w którym bardzo duże znaczenie ma obserwowanie ruchów przeciwnika oraz wybór właściwego stylu. Jeden sprawdza się dobrze przy oponentach poruszających się szybciej, inny pozwala efektywniej radzić sobie z rywalami o większych gabarytach, a jeszcze inny działa gdy jesteśmy otoczeni. Ważny jest odpowiedni timing - jeśli odpowiednio się wstrzelimy, będziemy mogli odpalić combo. Geralt ma na wyposażeniu dwie główne bronie: zwykły miecz oraz srebrny miecz, który przydaje się do zwalczania istot ‘paranormalnych’.
W produkcji CD Projekt nie zabrakło oczywiście systemu pozwalającego rozwijać Geralta. Zdobyte w trakcie przygody doświadczenie da się ulokować w konkretnej dziedzinie, co pozwala następnie nabyć zupełnie nowe zdolności lub usprawnić stare. Główny bohater potrafi też tworzyć mikstury, które regenerują zdrowie lub wyostrzają wiedźmińskie zmysły, oraz używać zaklęć (ofensywnych i defensywnych).
Komentarze (14)
SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych