Microsoft przygotowuje spółkę „Vault” dla Bethesdy. Unia Europejska wydała wstępną zgodę na przejęcie firmy
Microsoft nie zamierza dołączyć Bethesdy do swojego głównego oddziału Xboksa. W zamian powstała spółka zależna nazwana „Vault”, pod którą będą podlegać zespoły odpowiedzialne za takie marki jak Fallout, DOOM czy też Dishonored.
Przejęcie Bethesdy stopniowo wchodzi w kluczową fazę - producent i wydawca gier stopniowo przygotowuje się do zakończenia transakcji. Amerykanie już wcześniej zapowiedzieli, że nie dołączą Bethesdy do Xbox Game Studios, ponieważ nowo przyjęte studia deweloperskie potrzebują dopracowanego systemu zarządzania. Z tego powodu podjęto decyzję o zupełnie innym znaczeniu.
Najnowszy dokument zamieszczony w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej potwierdza, że Microsoft przejmie ZeniMax (w tym Bethesdę), a w ramach połączenia powstanie nowa filia nazwana „Vault”. Gigant z Redmond będzie miał „wyłączną kontrolę” nad całym ZeniMax i Bethesdą, a głównym celem koncentracji (i stworzenia spółki zależnej) jest lepsze zarządzanie zespołami. W ostatnim czasie jest to popularna praktyka – dla przykładu Take-Two utworzyło Private Division, które zajmuje się wydawaniem gier.
„Microsoft przejmuje, w rozumieniu art. 3 ust. 1 lit. b) rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw, wyłączną kontrolę nad całym przedsiębiorstwem ZeniMax. Koncentracja dokonywana jest w drodze połączenia, w wyniku którego nowo utworzona spółka zależna Microsoft („Vault”) zostanie połączona z ZeniMax i do niego włączona”.
Należy zwrócić uwagę, że w dokumencie Unii Europejskiej pojawia się już wstępna zgoda na dokonanie fuzji, jednak na ostateczną decyzję jeszcze musimy zaczekać. Okazuje się jednak, że powstanie „Vault” może pomóc w całym procesie:
„Po wstępnej analizie Komisja uznała, że zgłoszona transakcja może wchodzić w zakres rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw. Jednocześnie Komisja zastrzega sobie prawo do podjęcia ostatecznej decyzji w tej kwestii”.
Obecnie „zainteresowane osoby trzecie” mogą zgłaszać ewentualne uwagi, ale wiele na to wskazuje, że już wkrótce dojdzie do całkowitego przejęcia Bethesdy przez Microsoft, a zarządzanie odbywać się będzie w ramach spółki zależnej „Vault”. Trzeba przyznać, że ktoś stworzył intrygującą nazwę dla spółki.