Gracze chcą zablokować fuzję Microsoftu z Activision Blizzard. Fani pozwali producenta Xboksów
Nie tylko Federalna Komisja Handlu chce sądownie zakazać przejęcia Activision Blizzard przez giganta z Redmond. Grupa graczy przygotowała pozew zbiorowy, którego celem jest wstrzymanie transakcji.
FTC zapowiedziało, że zamierza zablokować umowę Microsoftu z Activision Blizzard. Podobną drogą podąża część społeczności, która złożyła federalny pozew antymonopolowy. Powodowie uważają, że fuzja zagwarantuje producentowi Xboksów znaczącą przewagę – korporacja miałaby uzyskać wystarczająco duży zakres możliwości w branży gier, by „wykluczyć konkurencję, ograniczyć produkcję, zmniejszyć wybór konsumentów, podnieść ceny i spowodować dalsze hamowanie konkurencji”.
„Microsoft już teraz kontroluje jeden z najpopularniejszych i największych w branży ekosystemów gier wideo. Proponowane przejęcie dałoby Microsoftowi bezkonkurencyjną pozycję w branży gier, pozostawiając mu największą liczbę kluczowych gier i ikonicznych marek” – czytamy w dokumencie.
Amerykanie zareagowali na inicjatywę, wydając oświadczenie dla redakcji Bloomberg Law:
„Ta transakcja rozszerzy konkurencję i stworzy więcej możliwości dla graczy i twórców gier, ponieważ staramy się dostarczyć więcej gier większej liczbie osób”.
Jak twierdzą gracze składający pozew, gigant z Redmond dzięki przejęciu twórców Call of Duty, Diablo i Overwatch zyskałby znaczącą przewagę w sektorze gier AAA, usługach subskrypcyjnych oraz w dziale konsol. Pozyskanie przedsiębiorstwa miałoby wpłynąć nawet na rynek i sytuację pracowników, ponieważ firmy wciąż rywalizują o „utalentowanych specjalistów”, a po fuzji deweloperzy mieliby ograniczone możliwości dołączania do kolejnych zespołów.
Przypomnijmy, że już wcześniej Microsoft otrzymał powiadomienie dotyczące innego pozwu – szwedzki państwowy fundusz emerytalny posiadający akcje Activision oskarżył producenta Xboksów o rozpoczęcie fuzji w momencie, gdy wydawca Call of Duty mierzył się z serią skandali. Amerykanie mieli wykorzystać słabą kondycję firmy, by zapłacić mniej.