Strajk scenarzystów ze „wstępnym porozumieniem”. Wkrótce mogą ruszyć prace nad serialami i filmami
Writers Guild of America (Gildia Scenarzystów) osiągnęła wstępne porozumieniem z Alliance of Motion Picture and Television Producers (Stowarzyszeniem Producentów Filmowych i Telewizyjnych) w sprawie zakończenia trwającego od ponad czterech miesięcy strajku. Protest twórców wpłynął na obecną sytuację w branży oraz wstrzymanie produkcji wielu filmów i seriali.
Zdecydowanie za długo czekaliśmy na pozytywny finał sprawy dotyczącej branży filmowej. Gildia Scenarzystów ze Stanów Zjednoczonych oraz Stowarzyszenie Producentów Filmowych i Telewizyjnych osiągnęły wstępne porozumienie, dzięki któremu najprawdopodobniej uda się zakończyć protest scenarzystów.
Osiągnęliśmy wstępne porozumienie w sprawie nowego programu MBA na rok 2023, co oznacza porozumienie co do zasady we wszystkich punktach porozumienia, z zastrzeżeniem opracowania ostatecznego języka umowy – poinformowała WGA w najnowszym komunikacie.
Aktualnie nie przedstawiono szczegółów nowej umowy, jednakże możemy się ich spodziewać jeszcze w tym tygodniu. Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli Gildii we wtorek dojdzie do „wstępnego głosowania”, po którym wniosek trafi do zarządu i rady Writers Guild of America West oraz Writers Guild of America East.
W oczekiwaniu na głosowania WGA poinformowało swoich członków, że strajk nie został zakończony, ale Gildia Scenarzystów zawiesza wszystkie pikiety.
Jeśli nie wydarzy się nic zaskakującego, to już za kilka dni wszelkie postulaty strony protestującej, czyli między innymi kwestie dotyczące sztucznej inteligencji oraz wynagrodzeń, zostaną wcielone w życie. Jak wskazuje redakcja Deadline, włodarze Gildii zażądali od swoich członków, by nie wracali do pracy, dopóki SAG-AFTRA nie zawrze również porozumienia z AMPTP - działania mają być formą sojuszu ze strajkującymi aktorami.
W latach 2007-2008 WGA potrzebowało czterech dni na oficjalne zakończenie strajku, po tym jak scenarzyści wypracowali porozumienie z producentami.