Intel wart jest już tyle, co OpenAI, czyli organizacja non-profit. Smutny upadek giganta
Ostatnie tygodnie są wyjątkowo brutalne dla Intela, a niestety nic nie wskazuje na poprawę tej sytuacji. Wartość spółki sięgnęła w tym momencie ok. 81 miliardów dolarów, czyli de facto tyle, ile warte jest dzisiaj OpenAI - organizacja non-profit.
OpenAI zakończyło swoją najnowszą rundę finansowania w lutym 2024 roku, która wyceniła tę non-profitową organizację na 80 miliardów dolarów. Dziś akcje Intela zamknęły się z kapitalizacją rynkową wynoszącą 81,19 miliarda dolarów, co jest wartością zbliżoną do wyceny startupu skoncentrowanego na sztucznej inteligencji. Intel doznał dużej porażki na giełdzie, gdy ogłosił ogromne spadki za drugi kwartał 2024 roku. Producent chipów nie tylko nie sprostał oczekiwaniom analityków, co do głównych wskaźników finansowych, ale także nie dostarczył oczekiwanych rezultatów w kluczowym segmencie DCAI. Nadal nie potrafi wykorzystać potencjału sztucznej inteligencji.
It's wild that Intel's valuation is similar to that of OpenAI.
— The AI Investor (@The_AI_Investor) August 8, 2024
Dodatkowo, Intel nie zrealizował własnych prognoz dotyczących marży brutto za zakończony kwartał, a co gorsza, prognozuje dalsze osłabienie w kolejnym kwartale. Pisaliśmy o tym kilka dni temu, że producent chipów, żeby ratować wartość spółki, obciął dywidendy rady nadzorczej i sformalizował kolejny plan masowych zwolnień aż 15 000 pracowników, co stanowi 13,6 procent wszystkich zatrudnionych osób (łącznie 110 000). Przypomnę, że w zeszłym roku Intel zwolnił już 5% swoich pracowników.
Niestety 13. i 14. generacja procesorów Intela nadal boryka się z problemami z utlenianiem spowodowanymi nadmiernym napięciem. Firma planuje wydać aktualizację, aby zapobiec dalszej degradacji CPU, które jeszcze nie zostały dotknięte tym problemem. Przedłużono też standardową gwarancję na nieotwarte jednostki 13. i 14. generacji z 3 do 5 lat. Podobno NVIDIA chce ratować Intela poprzez realizację dużych zamówień. Firma może wykorzystać usługi IFS Intela, żeby zaspokoić potrzeby związane z budową chipów H100, którym TSMC nie daje rady. Teraz tajwańskie media przekazują doniesienia, że główne amerykańskie firmy technologiczne mogą zlecić Intelowi realizację rozwiązań CoWoS-S, żeby pomóc spółce.