Niezniszczalny kryształ kwarcowy może przechowywać 360 TB danych przez miliardy lat
Naukowcy opracowali "wieczną" pamięć krystaliczną, która w przyszłości może pomóc w odtworzeniu wielu różnych gatunków, a nawet człowieka i to od samych podstaw.
Naukowcy z Uniwersytetu w Southampton dokonali przełomowego odkrycia, zapisując pełną sekwencję ludzkiego genomu na niezniszczalnym, pięciowymiarowym (5D) krysztale optycznym, który może przechowywać do 360 TB danych. Ten innowacyjny kryształ jest niewielki – jego rozmiar jest porównywalny do monety – ale jest niezwykle trwały. Potrafi wytrzymać temperatury do 1000°C, promieniowanie kosmiczne oraz siły uderzenia rzędu 10 ton na cm².
Technologia wykorzystuje bardzo szybkie lasery, które zapisują dane w "nanostrukturalnych pustkach" w krysztale. Z kolei określenie "5D" odnosi się do dwóch wymiarów optycznych oraz trzech współrzędnych przestrzennych, które pozwalają na zapis ogromnych ilości danych w samym materiale. To rozwiązanie jest w stanie przechowywać informacje przez miliardy lat bez utraty jakości.
Naukowcy mają nadzieję, że w odległej przyszłości, gdy technologia pozwoli na odtworzenie organizmów bezpośrednio z DNA, te wieczne kryształy będą zawierały mapy genomów, które mogą posłużyć jako "zapasowe" plany genetyczne. Technologia może również uratować zagrożone gatunki roślin i zwierząt przed wyginięciem, zapisując ich genomy, co mogłoby pomóc w ich odtworzeniu w przyszłości. Pierwsze z takich kryształów z kopią genomu zostały już złożone w austriackiej kopalni soli w Hallstatt (na zdjęciu powyżej), gdzie będą specjalnie chronione jako bardzo istotny zapis ludzkiej cywilizacji. Chociaż brzmi to jak science-fiction, potencjalne możliwości tej technologii otwierają nowe perspektywy na przyszłość naszej planety.