Polska, cyberpunkowa gra doceniona w Europie! Central & Eastern European Game Awards rozdane
Starania ekipy odpowiedzialnej za rozwój Ghostrunnera 2 zostały docenione na rynku europejskim. No More Level może pochwalić się dwoma statuetkami.
Region Europy Środkowo-Wschodniej jest dużą, ważną i wysoce kreatywną, ale często niedocenianą, częścią globalnej branży gier, szczycącą się ponad 1000 studiów i skupiającą prawie 30 000 wysoko wykwalifikowanych programistów i specjalistów.
Central & Eastern European Game Awards to inicjatywa, która została zapoczątkowana w 2018 roku jako wspólny projekt organizacji z branży gier z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, aby uhonorować najlepsze produkcje wyprodukowane i wydane przez lokalne studia w bieżącym roku.
Gala finałowa Central & Eastern European Game Awards, podczas której zwycięzcom wręczane są statuetki CEEGA, odbywa się regularnie przy okazji targów Poznań Game Arena (PGA) oraz towarzyszącej im Game Industry Conference (GIC). Za organizację odpowiedzialne jest Centrum Rozwoju Przemysłu Kreatywnego (CRPK).
W tym roku gala CEEGA odbyła się w dniu 26 października w Sali Ziemi Poznańskiego Centrum Kongresowego, gdzie odbywała się również konferencja GIC. Jury złożone z przedstawicieli regionalnych organizacji branżowych wyłoniło zwycięzców w 8 kategoriach: Audio, Visual Art, Narrative, Technology, Hidden gem, Design, Best mobile game oraz Best Game.
Dwie statuetki wygrało studio One More Level odpowiedzialne za Ghostrunner 2 – polscy deweloperzy zostali wyróżnieni za sferę audio oraz technologię wykorzystaną w swojej produkcji. Tytuł „Najlepszej gry” otrzymało The Talos Principle 2.
Central & Eastern European Game Awards – zwycięzcy:
- BEST GAME – The Talos Principle 2, Bohemian Pulp,
- AUDIO – Ghostrunner 2, One More Level,
- VISUAL ART – Let Bions Be Bygones, Bohemian Pulp,
- NARRATIVE – Let Bions Be Bygones, Bohemian Pulp,
- TECHNOLOGY – Ghostrunner 2, One More Level,
- HIDDEN GEM – Death Must Die, Realm Archive,
- DESIGN – The Talos Principle 2, Croteam,
- BEST MOBILE GAME – Raccoon mania, Sun Storm Studio.
Warto także przypomnieć o wyróżnieniach przyznawanych przez polski oddział Amnesty International, czyli Code: The Rights, które nagradza projekty odważnie promujące trudne tematy społeczne oraz prawa człowieka w świecie rozrywki.
Zwycięzcy nagród Code: The Rights przyznanych przez Amnesty International Polska:
- Nagroda główna – Baldur’s Gate 3, Larian Studios,
- Nagroda specjalna – This War of Mine, 11 bit studios.