Code the Rights to nagrody przyznawane grom promującym prawa człowieka. Poznaliśmy nominowane tytuły i jury
Amnesty International Polska ogłasza nominacje do pierwszej edycji nagrody Code the Rights – inicjatywy, w której gry spotykają się z wartościami zawartymi w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.
Gry wideo już od dawna są medium, które przeniknęło do ogólnej świadomości odbiorców i ma ogromny wpływ na kształtowanie postaw pokoleń graczy. Dlatego też wiele zespołów deweloperskich w swoich projektach stawia nie tylko na angażującą rozgrywkę, ale również na historię czy elementy angażujące społecznie. Tym samym produkcje pełnią rolę narzędzia do budowania empatii, zrozumienia i uwrażliwiania uwrażliwienia na wyzwania współczesnego świata.
Amnesty International Polska chce promować twórców, którzy odważnie wprowadzają trudne tematy społeczne do świata rozrywki. Dlatego powstała inicjatywa Code the Rights, w której wyróżnienia otrzymują gry oraz studia deweloperskie, które nie pozostają obojętne na łączenie świata gier z prawami człowieka.
Do nagrody głównej w 1. edycji Code the Rights nominowano cztery tytuły, które w wyjątkowy sposób łączą elementy rozrywki z wrażliwością na prawa człowieka.
To dla nas wielka radość, że możemy dzisiaj przedstawić nominacje do pierwszej edycji Code the Rights. W nominacjach zostały ujęte gry o różnym przekroju tematycznym i wielkości produkcyjnej. Uważamy, że każda z tych historii pokazuje na swój unikalny i wyjątkowy sposób, pewną wrażliwość, której nasza inicjatywa Code the Rights będzie szukać począwszy od tegorocznej edycji i w następnych latach. Jury, zostało starannie dobrane z osób o różnorodnych doświadczeniach tak, żeby mogło swobodnie podejść do oceny z pełnym zrozumieniem i wrażliwością na poruszane w grach tematy – podkreśla Jakub Szymczak, koordynator kampanii Amnesty International Polska
Code the Rights – lista nominacji do nagrody głównej, obejmująca tytuły wydane od sierpnia 2023 do sierpnia 2024:
- Baldur’s Gate 3 – za autentyczne przedstawienie różnorodnej tożsamości oraz empatyczne ukazanie drogi azylantów uciekających przed wojną.
- Thirsty Suitors – za oryginalne podejście do tematów tożsamości kulturowej, relacji międzyludzkich i akceptacji.
- Venba – za wrażliwe przedstawienie imigracji, zderzenia kultur oraz relacji rodzinnych.
- Goodbye Volcano High – za opowieść o dorastaniu, samoakceptacji i poszukiwaniu własnej tożsamości w obliczu globalnych wyzwań.
Co więcej, w tegorocznej edycji Code the Rights zespół Amnesty International przyzna także Nagrodę Specjalną grze, która posiada szczególnie ważne elementy. Mowa o wątku pobocznym, innowacyjnym rozwiązaniu technologicznym, kreatywnym podejściu do trudnych tematów lub innych cechach, które przyczyniają się do promowania wartości praw człowieka. Nagroda specjalna może również zostać przyznana produkcji, która w wyjątkowo celny sposób komentuje naglący kryzys praw człowieka czy globalne wyzwania bez względu na datę jej wydania.
Skład jury Code the Rights został starannie dobrany, aby zapewnić różnorodność spojrzeń i doświadczeń, co jest kluczowe dla oceny gier podejmujących tematy praw człowieka. Skład jury w pierwszej edycji stworzą:
- Jakub Marszałkowski – jeden z założycieli i członków zarządu Indie Games Poland oraz członek zarządu European Games Developer Federation. Zajmuje się współpracą z zagranicznymi stowarzyszeniami i organizatorami konferencji oraz targów, pełniąc funkcję ambasadora i promotora polskich gier za granicą.
- Tina Janas – deweloperka studia Yaza Games, której debiutancka gra Inkulinati zdobyła międzynarodowe uznanie oraz dwie nagrody na targach Gamescom: „Najlepsza gra niezależna” i „Najlepsza gra oryginalna” oraz znalazła się usłudze Xbox Game Pass.
- Paula Wieczorek – Business Development & Franchaise Specialist w 11 Bit Studios. Posiadająca 9-letnie doświadczenie w branży rozrywkowej, zarówno w sektorze muzycznym, jak i gamingowym. Współpracowała przy tworzeniu wielu inspirujących i niezapomnianych doświadczeń w grach i poza nimi.
- Joanna Rostkowska – koordynatorka kampanii w Amnesty International Polska, specjalizująca się w wolności zgromadzeń oraz prawach osób LGBTI. Wcześniej pracowała w obszarze edukacji kulturalnej i antydyskryminacyjnej w Finlandii i Polsce. Koordynatorka wymian młodzieżowych.
- Michał Kłopocki – starszy koordynator ds. edukacji i aktywizmu na rzecz praw człowieka w Amnesty International. Facylitator z doświadczeniem w nauczaniu międzykulturowym, edukacji globalnej, młodzieży i praw człowieka. Koordynator projektów edukacyjnych na poziomie krajowym i międzynarodowym, zarówno w Europie, jak i Meksyku. Współtwórca i były prezes Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych.
Ich unikalne doświadczenia pomogą wyłonić gry, które nie tylko wyróżniają się jakością wykonania, ale także wprowadzają wartościowe refleksje nad prawami człowieka.
Chcemy docenić twórców i twórczynie, którzy odzwierciedlają rzeczywistość w jej złożoności i różnorodności; nie uciekają od trudnych tematów i problemów globalnych kształtujących naszą rzeczywistość jak m.in. nierówności społeczne, konflikty zbrojne, migracje, uchodźstwo, ale traktują je przy tym z rozwagą i uważnością. Możliwości dotarcia, jaki daje medium wykorzystują do tego, aby postawić mądrą diagnozę, zadań trafne pytania, przenieść w debatę publiczną ważne tematy – mówi Anna Błaszczak-Banasiak, dyrektorka Amnesty International Polska.
Code the Rights zrodziło się w Polsce, gdzie branża gier wykazuje wyjątkową innowacyjność i siłę, co stwarza niezwykłą okazję do przekształcania tej energii w działania na rzecz praw człowieka. Projekt ma na celu nie tylko wyróżnianie istniejących gier, które skutecznie angażują aspekty prawnoczłowiecze, ale także inspirowanie młodych deweloperów i deweloperki do eksplorowania ważnych kwestii w ich przyszłych projektach. Nasze działania mają zachęcić początkujących twórców do śmiałego łączenia rozrywki z tematami społecznymi, pokazując, że gry mogą być potężnym narzędziem wpływającym na zmianę – globalnie – mówi Jakub Szymczak, koordynator kampanii Amnesty International Polska.
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas ceremonii Central & Eastern European Game Awards, która odbędzie się 26 października 2024 roku w trakcie Poznań Game Arena i Game Industry Conferance – największego wydarzenia gamingowego w tej części Europy.