Stało się! Australia wprowadza pierwsze na świecie tak surowe prawo
Australia przyjęła ustawę zakazującą korzystania z mediów społecznościowych przez osoby poniżej 16. roku życia. Decyzja, podjęta 28 listopada 2024 roku, wywołała gorącą międzynarodową debatę.
Nowe przepisy mają na celu chronić nieletnich przed szkodliwym wpływem serwisów społecznościowych. Przeprowadzone badania wskazują bowiem, że social media wpływają negatywnie na zdrowie psychiczne, zwłaszcza u młodych osób. Niemniej rodzi to pytania o skuteczność w egzekwowaniu prawa i możliwe konsekwencje.
Nowe prawo, forsowane przez rząd Anthony’ego Albanese, zobowiązuje platformy społecznościowe do wdrożenia systemów weryfikacji wieku użytkowników. W przypadku naruszenia tych przepisów grożą im wysokie kary finansowe.
Choć szczegóły nie zostały do końca sprecyzowane, wprowadzenie biometrycznych metod weryfikacji czy innych systemów potwierdzających tożsamość i wiek, budzą obawy o prywatność użytkowników, w tym możliwość łatwego obejścia zakazu.
Eksperci, w tym organizacje takie jak Amnesty International, krytykują przepisy, wskazując jednocześnie, że mogą one naruszać prawo niepełnoletnich osób, które pozwala im korzystać z dobrodziejstw sieci, tudzież daje im dostęp do aktywnego udziału w przestrzeni cyfrowej. Co więcej, poparcie płynie też ze strony ONZ, które ma identyczne stanowisko w tej sprawie. Obie organizacje podkreślają, że zamiast zakazów należy edukować młodych ludzi w zakresie odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznościowych.
Związek między korzystaniem z platform społecznościowych a występującymi problemami psychicznymi, takimi jak lęk i depresja, wciąż budzi kontrowersje. Choć niektóre badania wskazują, że social media powodują problemy, to jednocześnie brak jednoznacznych dowodów na to, że są bezpośrednią ich przyczyną. Możliwe, że młodzi ludzie zmagający się z problemami na tle emocjonalnym i psychicznym po prostu częściej korzystają z takich platform.
Ustawa australijska, która wejdzie w życie najwcześniej za rok, może wpłynąć (politycznie) na inne kraje w Europie. W Europie przyjęto odmienne podejście – Unijny akt o usługach cyfrowych (DSA) wprowadza szczegółowe regulacje dotyczące ochrony dzieci w Internecie.
Zakaz korzystania z mediów społecznościowych przez nieletnich w Australii to eksperyment na niespotykaną dotąd skalę. Pojawia się jednak pytanie, czy tak surowe regulacje są najlepszym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę wyzwania związane z ich egzekwowaniem.