AMD rezygnuje z RDNA 4 w APU opartych na Zen 6? Nowe wycieki wskazują na RDNA 3.5

Z najświeższych doniesień wynika, że AMD planuje pominąć RDNA 4 przy produkcji swoich nadchodzących APU z serii Zen 6. Informacje pochodzą z kodu sterowników GPUOpen, opublikowanego na GitHubie, który potwierdza, że architektura RDNA 4 (oznaczona jako GfxIp12) została zarezerwowana wyłącznie dla nadchodzących kart graficznych Radeon RX 9000.
Według fragmentów kodu, APU (układy zintegrowane CPU+GPU) nie skorzystają z najnowszej technologii RDNA 4 – zamiast tego pozostaną przy RDNA 3.5, znanej już z układów bazujących na Zen 5. Stawia to w jeszcze mocniejszym świetle plotki sprzed kilku tygodni, w których mówiło się, że Medusa Point (kolejna generacja mobilnych APU z Zen 6) zrezygnuje z architektury RDNA 4.
AMD woli najpewniej skupić się na doskonaleniu RDNA 3.5 i osiągać jak najlepsze efekty na rynku notebooków, zwłaszcza jeśli chodzi o wydajność zintegrowanej grafiki. Sądzi się, że firma przygotowuje zupełnie nową architekturę – UDNA, mającą zaoferować znacznie większy skok wydajności w porównaniu z RDNA 3.5. Jednak premiera UDNA jest jeszcze odległa, a Zen 6 planowany na przyszły rok będzie musiał radzić sobie z już sprawdzoną technologią.





Medusa Point to mobilna platforma, która ma zastąpić serię Strix Point/Krackan Point i zaoferować lepszą wydajność CPU na bazie Zen 6, jednak – jak potwierdziły wycieki – bez RDNA 4 w iGPU. Dla wielu graczy może to być rozczarowująca wiadomość, szczególnie jeśli liczyli na potencjalne ulepszenia w FSR 4 (FidelityFX Super Resolution 4).
Według obecnych informacji, FSR 4 ma być dostępne wyłącznie w układach opartych na RDNA 4. Jeżeli AMD nie zdecyduje się na aktualizację oprogramowania pozwalającą na kompatybilność z RDNA 3.5, użytkownicy przyszłych Medusa Point nie będą mogli skorzystać z najnowszych ulepszeń FSR.
Premiera układów Medusa Point powinna nastąpić w 2024 roku, a firma znów celuje w segment wysokowydajnych laptopów. Chociaż entuzjaści i użytkownicy profesjonalni mogą czuć pewien niedosyt wobec braku RDNA 4, to jednak AMD wierzy, że już istniejąca architektura RDNA 3.5 w połączeniu z Zen 6 zaprezentuje się wystarczająco mocno w codziennych zastosowaniach, grach i profesjonalnych programach.