Poradnik: DivX oraz napisy w PS3

Poradnik: DivX oraz napisy w PS3

[email protected] | 15.11.2010, 12:00

Wraz z aktualizacją oprogramowania o numerze 2.10 PlayStation 3 nabyło funkcjonalność odtwarzania filmów w formacie DivX. Jednak początkowo odtwarzanie wspomnianego formatu obwarowane było wieloma obostrzeniami (jak np. pliki nie przekraczające 2GB), sukcesywnie likwidowanych przez kolejne aktualizacje. Nawet teraz, dwa lata po wprowadzeniu obsługi formatu DivX, sprawa nie wygląda do końca różowo.

Co prawda filmy "odpalają" się pięknie i ładnie, ale tylko pod warunkiem, że skompresowane są zgodnie ze standardem. Gdy zostanie zastosowane jakieś nietypowe próbkowanie audio, film może uruchomić się bez dźwięku. Kiedy kodek wideo ma niestandardowe ustawienia, to niestety - w takim wypadku film może być przez konsolę uznany za "format nieobsługiwany". Jak przeciwdziałać temu oraz innym problemom?

PS3 Media Server

Wyjściem z sytuacji może być zastosowanie np. PS3 Media Server (dla Windows i Linuxa). Dzięki temu programowi możemy streamować przewodowo lub bezprzewodowo materiał audio, video czy nawet zdjęcia. Główną jego zaletą jest fakt, że dzięki niemu możemy na konsoli odtwarzać formaty, normalnie przez nią nie obsługiwane (rmvb, flv, mov i każdy inny). Problemem może być jedynie to, że im wyższa rozdzielczość materiału wideo, tym milej widziana jest większa moc obliczeniowa procesora aby zapewnić płynności transmisji danych do konsoli. Dzięki media serwerowi możemy oglądać kontenery MKV (matroska) z materiałami w wysokiej rozdzielczości bez potrzeby ich przedekodowywania na format obsługiwany przez PlayStation 3. Media serwera możemy używać także do materiałów nie wymagających dekodowania gdy np. zależy nam na tym, aby nie zapychać niepotrzebnie dysku PS3 lub jeśli nie chcemy danego materiału wypalać na płyty DVD. Minusem media serwerów jest fakt, że podczas oglądania materiału na PS3 muszą być one cały czas załączone (dodatkowe zużycie prądu, w niektórych wypadkach w oglądaniu może przeszkadzać głośna praca zasilacza w PC:).

Wiadomo, iż Polacy nie gęsi i swój język mają, ale zdarza się, że posiadane przez nas materiały wideo nie posiadają polskiej wersji językowej (czy to audio czy napisy). Wymianą ścieżki audio raczej nie będziemy się zajmować - nie ze względu na przebieg procesu, ten nie jest specjalnie skomplikowany, ale bardziej na fakt, że trzeba by znaleźć odpowiednią polską ścieżkę audio, a to może być bardzo trudne lub wręcz niemożliwe, jeśli materiał w polskiej wersji nigdy się nie ukazał. Bardziej logicznym rozwiązaniem jest "wklejenie" napisów do posiadanego przez nas materiału video. Aby wkleić napisy do filmu w formacie DivX, będą nam potrzebne następujące programy (propozycja autora):

SRT 1.1 oraz AVIAddXSubs

Po pierwsze, powinniśmy wyposażyć się w odpowiednie dla naszego materiału video napisy. Napisy bezwzględnie muszą być w formacie ".srt", ale nie będzie to problem, konwersję do tego formatu można przeprowadzić dzięki programowi SRT 1.1. Kiedy skonwertujemy napisy do formatu .srt, musimy zamienić ich nazwę dokładnie na taką samą, jaką posiada materiał wideo. To bardzo ważne! W innym wypadku wklejenie napisów nic nam nie da! Przechodzimy teraz do programu AVIAddXSubs. Przechodzimy do zakładki Configuration 1. W opcji Character set ustawiamy East Europe, w opcji Language Code wybieramy Polish (pl). W polu font możemy wybrać sobie inną niż domyslnie zastosowaną w programie czcionkę, który będzie wyświetlać się na ekranie naszego telewizora.

W zakładce Configuration 2 ustawiamy "Mark DiX as none". Przechodzimy do głównej zakładki Create XSUB or Idx/Sub. W pierwszym okienku wybieramy interesujący nas materiał wideo (pamiętając, aby razem z nim znajdował się plik z napisami o dokładnie takiej samej nazwie!), w okienku drugim wybieramy miejsce, gdzie zapisze się przerobiony materiał (pozostawienie pola pustego spowoduje, że materiał zapisze się w tym samym katalogu co plik źródłowy). Klikamy "Start" i w zależności od mocy komputera oraz wielkości materiału wideo, czekamy od kilku do kilkunastu minut. Kiedy proces dobiegnie końca, otrzymamy wynikowy plik z rozszerzeniem *.divx. Jedyne co nam pozostaje, to zmienić mu rozszerzenie na *.avi, przerzucić na pendrive'a (lub płytę) i rozkoszować się materiałem wideo z polskimi napisami. Drugą metodą - o te kilka do kilkunastu minut szybsza, ale czy ekonomiczniejsza? - na filmy z polskimi napisami jest odtworzenie ich z poziomu PS3 Media Servera. W Ustawienia "Transkodowania/MEncoder" zaznaczamy opcję "Napisy ASS/SSA" i w zakładce "Strona kodowa napisów" ustawienia zmieniamy na "cp1250/Windows-Eastern Europe". Pamiętajcie, by przy tym wybrać także polską czcionkę! Napisy, podobnie jak w wypadku ich wtapiania w materiał wideo, muszą znajdować się w tym samym folderze, mieć taką samą nazwę oraz rozszerzenie *.srt lub - czego nie oferuje AVIAddXSubs - *.sub.

MASZ PYTANIA? NAPISZ KOMENTARZ!

Źródło: własne

Komentarze (112)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper