Jak przyspieszyć dysk twardy w PS3? Wraz z wypuszczeniem konsoli PS3 na rynek, Sony udostępniło narzędzie 'Recovery Menu'. Jest ono często używane w serwisach do naprawy naszej konsoli w przypadku problemów na bazie software'u, zwykły użytkownik nawet tam nie zagląda.
A powinien. Menu to oferuje opcję 'przebudowy bazy danych', brzmi groźnie, ale co tak naprawdę robi? Dzięki tej pozycji możemy znacznie przyspieszyć nie tylko pracę dysku w posiadanej przez nas czarnulce, ale także szybkość XMB! Warto to zrobić po kilku latach...Uwaga! Użycie tej opcji spowoduje:
- usunięcie wysłanych oraz otrzymanych wiadomości
- usunięcie list odtwarzań
- zmianę nazw folderów oraz plików muzycznych/obrazków/filmów na te oryginalne
Opcja ta działa na wszystkich modelach konsol. Nie należy martwić się o save'y, profile użytkowników, aktywacje konsol czy inne tego typu sprawy. Opcja ta jest bezpieczna w użyciu i nie usuwa danych. Wyjątkiem są rzeczy opisane powyżej. Tak więc do dzieła!
Krok 1: Wyłącz konsolę. Konsola musi być w stanie 'Stand-by', czyli czerwona dioda na przednim panelu musi się świecić. Tak więc po prostu standardowo wyłącz konsolę.
Krok 2: Włącz konsolę - wyłącz konsolę. Trzymając przycisk 'power' uruchom konsolę. Przycisk należy trzymać aż do wyłączenia się konsoli.
Krok 3: Dostań się do menu. Teraz, gdy konsola jest w trybie 'Stand-by' po wykonaniu kroku drugiego, musisz przytrzymać przycisk 'power' do momentu dwóch szybkich piknięć, a następnie go puścić.
Aby wszystko było jasne: początkowo usłyszysz dwa pojedyncze piknięcia w jednosekundowych przerwach i zaraz po tym szybkie dwa piknięcia i właśnie w tym momencie trzeba zabrać palec z przycisku. Jeśli zrobisz to za późno wróć do punktu drugiego.
Krok 4: Recovery Menu. Teraz gdy na ekranie widnieje oczekiwane menu podłączamy kontroler kablem USB i wybieramy czwartą opcję - Rebuild Database.
-----Pod żadnym pozorem nie wybieraj innych opcji! Piąta pozycja formatuje dysk!-----
Otrzymamy ostrzeżenie, że usunięte zostaną wiadomości, playlisty (opisane zostało to powyżej). Klikamy 'Tak'. Zaraz po tym wyświetli się informacja poprzez jakie złącze ma być przesyłany sygnał audio-video. Znów klikamy 'Tak'. Ostatnią informację w całym tym procesie potwierdzamy wybierając 'Ok'.
Krok 5: Przebudowa.
Teraz pozostaje cierpliwie czekać. Przebudowa może potrwać kilka do kilkudziesięciu minut (być może nawet kilka godzin). Gdy pasek dojdzie do 100% konsola się zresetuje i od teraz dysk będzie działał o wiele szybciej.
Po prawie 5 latach użytkowania 'peestrójki' zrobiła się ona powolna. Użycie czwartej opcji w Recovery Menu znacznie przyspieszyło operacje na dysku takie jak kopiowanie pików, usuwanie ich, instalowanie, czy wczytywanie się gier. Tak więc zdecydowanie warto!
Poradnik nadesłał nasz czytelnik, Artur.