Retrogranie: Tony Hawk's Pro Skater 3

Retrogranie: Tony Hawk's Pro Skater 3

kalwa | 09.03.2014, 11:00

Anthony Frank „Tony” Hawk, na którego mówią „człowiek-ptak” to bez wątpienia osoba o wielkiej sławie. Zasłynął przede wszystkim jako skater, ale pojawił się również w kilku filmach. Pierwszy oficjalnie wykonał obrót o 900 stopni na rampie. W 1999 roku doczekał się gry wideo zatytułowanej jego nazwiskiem. Dzięki niej skateboarding stał się bardziej popularny podobnie jak sam Tony Hawk.

Tony Hawk's Pro Skater 3

 

Platforma: PlayStation 2

Deweloper: Neversoft

Wydawca: Activision

Data premiery: 30 listopada 2001

Dalsza część tekstu pod wideo

Tony Hawk’s Pro Skater 2 wydany w 2000 roku na pierwszą konsolę PlayStation, to jedna z najbardziej cenionych gier w historii branży. Jakby genialna nie była, do ideału trochę jej zabrakło. Fani narzekali na to, że plansze po których jeździmy na deskorolce, mimo iż świetnie wykonane są dość opustoszałe. Dlatego w pierwszej kolejności, lekko szaleni deweloperzy z Neversoft pomyśleli o ożywieniu miejscówek – dzięki temu w Tony Hawk’s Pro Skater 3 możemy spotkać kręcących się ludzi, obserwujących jak wykonujemy tricki czy czekających na naszą nietypową pomoc. Często związane są z nimi zadania, które musimy wykonać by móc przejść do następnej lokacji.

Kolejne zmiany dotyczą wykonywanych tricków – w tej materii najważniejszy jest Revert, nowy ruch pozwalający na przedłużanie kombinacji poprzez wykonanie go przy lądowaniu na rampie i natychmiastowe przejście w Manual, po czym dojechanie do kolejnego miejsca w którym wykonamy kilka(naście) kolejnych sztuczek. Ruchy skaterów wyglądają teraz bardziej naturalnie – wszystko dzięki temu, że szkielety postaci są dwukrotnie bardziej złożone od tych z poprzedników. Scott Pease, który jest producentem z Neversoft i pracował nad drugą częścią THPS czy Apocalypse z Brucem Willisem w roli głównej, chwali się że obroty deski możemy obserwować w 60 klatkach na sekundę i „jeśli by odpalić obie gry jednocześnie to zauważylibyście, że różnica jest nierealna”. Oprócz nowych możliwości w przedłużaniu kombinacji dostaliśmy trochę nowych tricków specjalnych czy ukrytych – na te drugie składają się figury wykonane podwójnie – na przykładzie Kickflip, jeśli kombinację za niego odpowiedzialną wykonamy podwójnie to nasz skater zrobi Double Kickflip.

Miejscówki po których jeździmy to połączenie ulicznego stylu z drugiej części z dodatkiem ramp – rzecz ukochana przez tytułowego skatera. Oprócz niego w grze pojawiły się inne gwiazdy tego ekstremalnego sportu – Rodney Mullen, Steve Caballero, Eric Koston czy nawet znany z Jackass - Bam Margera. Zabrakło choćby Boba Burnquista, znanego z dwóch poprzednich odsłon. Tak jak poprzednio możemy stworzyć własną postać, ale tym razem może to być również kobieta.

Od początku istnienia serii, muzyka która była do niej wykorzystywana cieszyła się dużym uznaniem. W „trójce” jest równie dobrze, jeśli nie jeszcze lepiej. Usłyszymy tu utwory takich zespołów jak AFI, Alien Ant Farm, CKY, Motörhead oraz posłuchamy rapowania The Nextmen, Xzibita czy Redmana.

Tony Hawk’s Pro Skater 3 pojawił się pod koniec 2001 roku na PlayStation 2, oraz niedługo później w lekko zubożałej wersji na PlayStation. Swego czasu na PS3 Site Musiol napisał o wersji na szaraka swój tekst, który możecie przeczytać tutaj. Jest to zarówno pierwsza gra na PS2, która oferowała możliwość gry w trybie sieciowym. Do dzisiaj wiele serwerów Sony zostało pozamykanych, ale podobno zagrać można dzięki XLink Kai – program opracowany przez Team XLink pozwalający na granie za pośrednictwem Internetu na zasadzie podobnej do LAN. Możliwe jest to w przypadku PlayStation 2, 3, PSP oraz GameCube czy Xbox. Gra szybko okazała się wielkim hitem, którego oceny dorównywały Grand Theft Auto III ze wynikami sięgającymi 97%. Tytułowi w wersji na „dwójkę” Gamespot wystawił maksymalnie wysoką notę. Sprzedanych zostało ponad 2,5 miliona sztuk na całym świecie. W wirtualnym sklepie PlayStation można kupić Tony Hawk’ Pro Skater HD, w którym możemy się przejechać w odnowionych planszach z pierwszej i drugiej części serii.

cropper