Środowisko LGBT w grach wideo

Środowisko LGBT w grach wideo

Jaszczomb | 18.07.2014, 19:27

Środowisko LGBT, czyli lesbijek, gejów, bi- i transseksualistów, nie było zadowolone, gdy twórcy przedstawili Doriana w  jako "stuprocentowego geja". W mediach growych burza, wczoraj ukazał się nasz tekst Homoseksualizm - postrach wydawców gier wideo, a teraz przedstawiamy najciekawsze wystąpienia w grach postaci LGBT.

Na wstępie krótkie wyjaśnienie - nie jest to tekst wytykający palcami postaci, które nie są orientacji heteroseksualnej. Przedstawiamy przykłady, gdzie takie postaci miały wpływ na odbiorców i są warte odnotowania.

Dalsza część tekstu pod wideo

Borderlands 2

Biseksualność Moxxi to żadne przełamywanie tematów tabu, a uatrakcyjnienie postaci w oczach napalonych graczy. Co innego biseksualność Axtona – oficjalne forum Gearboxu długi czas po premierze musiało kasować tematy, w których zbulwersowani gracze protestowali przeciw gejowskim treściom. Wszystko tak naprawdę zaczęło się od błędu – teksty na podryw Axton stosować miał losowo do kobiecych postaci, ale programistom coś się pomieszało i flirt trafiał także do uszu mężczyzn. Po fali nienawiści ze strony graczy, deweloper postanowił celowo nie naprawiać niedopatrzenia. Niech im w pięty pójdzie!

 

Bully (Canis Canem Edit)

W szkolnych przygodach małego degenerata, bohater Jimmy może odzyskiwać zdrowie całując się z różnymi uczniami – dziewczętami i chłopcami. Na tym się kończą eksperymenty z tą samą płcią, ale lecenie w ślinę w kolegami (dokładnie dwudziestoma) w odświeżonej wersji „Scholarship Edition” zostało nagrodzone osiągnięciem! I nagle gracze z uprzedzeniami nie mogą wbić calaka, tak Rockstar zrobiło psikusa homofobom. Jimmy’ego Hopkinsa oficjalnie możemy uznać za przypadek szkolnego „bi-curious”, czyli bycia niepewnym swojej seksualności i próbowania gry dla drużyny przeciwnej, ale nie można też zapomnieć o wypominającej to bohaterowi koleżance:

Gry BioWare

Całe zestawienie dziesięciu postaci można by oprzeć na samych produkcjach BioWare. Knights of the Old Republic, Mass Effect, Dragon Age – w każdej z tych serii dobieramy własną drużynę i zawsze znajdziemy kogoś z ciągotami do własnej płci. Od ponad 10 lat! A ludziom dalej odbija palma, że mag Dorian z trzeciej odsłony Dragon Age’a będzie „stuprocentowym gejem”. Czyli będzie gejem, tyle że postaci kobiece nic u niego nie wskórają. Ale na wypadek, gdyby ludzie zdążyli się przez tę dekadę przyzwyczaić – zaostrzmy informację dodając „100%”. MAKSYMALNY HOMOSEKSUALISTA! A hejt płynie, płynie~~

 

 

Transseksualiści w bijatykach

Serie Final Fight, Street Fighter

Bijatyki potrzebują szerokiego wachlarza zróżnicowanych postaci i można zauważyć jakąś niepisaną zasadę, że musi znaleźć się wśród nich transseksualista. Zacznijmy od najdziwniejszego przypadku - od seksownej seksownego Poisona z burzą różowych włosów, sporym biustem i batem. Co ciekawe w Ameryce potwierdzono, że Poison to facet po operacji, zaś w Japonii uznaje się, że wojownik wciąż przechowuje swój narząd w krótkich spodenkach. Dude Looks Like A Lady...

 

Seria Guilty Gear

Na drugi ogień idzie Bridget – tym razem transseksualista bez specjalnie ponętnych kształtów, lecz z dziewczęcym licem, długimi włosami i czymś, co przypomina habit zakonnicy. Jakby tego było mało, ma też pluszowego misia Rogera, wokół pasa kajdanki, a za broń służy mu jojo. Niektórzy łączą wszystkie te elementy jako symbole, starając się stworzyć profil psychologiczny, a to przecież po prostu japońska szkoła tworzenia postaci.

 

Seria Tekken

Tekken późno, bo dopiero w szóstej części, zasilił swoje szeregi Niemką Eleonorą, która woli, by zwracać się do niej per Leo. Tutaj bez ekstrawagancji, po prostu kobieta o niespecjalnie kobiecym wyglądzie. Twórcy skomentowali ją słowami „chcieliśmy postaci, która przypadnie do gustu graczom obu płci”. Pociąg poprawności politycznej odjeżdża z peronu trzeciego, czekamy na ostatnich pasażerów! Czy Mortal Kombat X zdąży?

 

Seria Assassin’s Creed

Homofobia to nie jest wyłącznie współczesny problem. W pierwszej odsłonie asasyńskiej serii wrażliwy na plotki handlarz Abu’l Nuquod wystawił przyjęcie, gdzie podał zatrute wino obgadującym go za plecami gościom. No i dla pewności robotę mieli dokończyć łucznicy stojący na balkonach. Bo nienawiść trzeba tępić! Łagodniejszym homoseksualistą był Leonardo Da Vinci. W poświęconym mu DLC dowiadujemy się o jego zażyłościach z uczniem Salaiem, a Ezio był na tyle tolerancyjny, by ukrócić tłumaczenia przyjaciela, mówiąc „Nie musisz kłamać. Salai ci odpowiada. Akceptuje to.” Wciąż jednak Leo próbował Włocha poderwać:

Grand Theft Auto IV – The Ballad of Gay Tony

Gay Tony to Anthony Prince, główny pracodawca naszego bohatera i właściciel dwóch klubów nocnych. Bez cienkiego głosiku, bez specjalnie krzykliwego ubioru – Rockstar niespodziewanie nie poleciało w zupełny stereotyp, ale nie zawahało się zaznaczyć jego orientacji w tytule. Może chcieli uniknąć nieporozumień? W końcu ktoś mógł się zainteresować czwartym GTA, dokupić dodatek „The Lost and Damned” z historią członka klubu motocyklowego i przypadkowo wziąć się za kolejny, z nieco odmiennymi klimatami. Niespodzianka!

The Last of Us (delikatne spoilery z DLC Left Behind)

Nie mogło zabraknąć małej Ellie, o której ostatnio trzeba obowiązkowo wspomnieć przy każdej okazji poruszania tego tematu. Być może przez to, że nikogo specjalnie to nie ruszyło. Zawsze robi się wielki hałas „nie będę grał pedałem!” „jeśli będę miał geja w drużynie, to nie kupię gry!”, a tu raz, że mówimy o młodej dziewczynie (ani facet, ani rozbuchana seksbomba), i dwa – zdążyliśmy się z nią zżyć. Nie wiadomo czy te niewinne zachowanie i pocałunek (żaden spoiler) rzeczywiście świadczą o jej orientacji, ale nawet jeśli – co z tego? Równie dobrze Joel mógłby być wegetarianinem. Co innego, gdyby to on miał ciągoty do tej samej płci (pomijając już żonę i córkę) – „grałem…. nim? Przeklinam cię, Naughty Dog!".

Źródło: własne
Jaszczomb Strona autora
cropper